سیاسی

مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم در کشورها ضروری است

به گزارش نسیم قائن ، علی لاریجانی امروز در دیدار با «ویاچسلاو ولودین» رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه و هیات همراه، اظهار داشت: ما هم در سطح استان ها و هم در سطح منطقه روابط خوب و گسترده ای با یکدیگر داریم. در سطح منطقه ای درخصوص مبارزه بامواد مخدر همکاری های لازم را آغاز کرده ایم و در مورد مبارزه با تروریسم هم تدابیر لازم را اتخاذ کرده ایم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت کشور ایران و روسیه مسئله مبارزه با قاچاق موادمخدر را پیگیری کنند و باید به این مسئله توجه داشته باشیم که در بحث مواد مخدر هم قاچاق محصولات سنتی و هم محصولات صنعتی راکه بسیار زیانبارتر است در دستور کار قرار داده و در اجلاسی که در تهران برگزار خواهد شد با همکاری سایر کشورها، تمهیدات لازم را مبنی بر جلوگیری از کشت خشخاش و تولید مواد مخدر اتخاذ کنیم.
رئیس قوه مقننه گفت: میان ایران و روسیه پروژه های مشترک زیادی تعریف شده که ما از طرف خودمان بطور جدی به دنبال نهایی شدن آن هستیم و بسیاری از آنها به نتیجه رسیده است.
وی افزود: ۱۰ استان کشور ایران بالاخص استان های مازندران و گلستان مراودات خوبی با روسیه دارند و از این طریق می توان محصولات مورد نیاز دو کشور را با یکدیگر مبادله کرد.
لاریجانی در ادامه تاکید کرد: یکی از مشکلات منطقه آشفتگی‌هایی است که به خاطر حضور تروریست ها در اینجا بوجود آمده و ضرورت دارد تا دراین زمینه هم همکاری میان دو کشور و سایرکشورهای همسایه افزایش یابد.
همچنین در این دیدار «ویاچسلاو ولودین» گفت: ما در یکسال و نیم اخیر چندین بار با یکدیگر دیدار داشتیم که این نشان دهنده سطح گسترده ارتباطات میان دو کشور است و ما به دنبال ساختارهای جدید همکاری های دو جانبه در حوزه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی هستیم.
وی افزود: روسای جمهور ایران و روسیه دیدارها و گفتگوهای اثربخشی با یکدیگر داشتند که نتایج آن برای هر دو کشور می تواند مفید واقع شود و پارلمان ها هم در چارچوب تمهیدات قانونگذاری می توانند در تصمیم گیری در سطح بالا نقش موثری داشته باشند و ما ضروری است تا تصمیمانی که در دیدارهای پارلمانی گذشته گرفته شده، تا حصول نتیجه دنبال کنیم.
رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه درخصوص لزوم افزایش سطح مراودات تجاری، اظهار داشت: ما از طریق همکاری های استانی و منطقه ای می توانیم سطح روابط را گسترش دهیم و از طریق سازماندهی تازه می توانیم ریتم جدیدی به روابط میان خود بدهیم و تشکیل کمیته مشترک میان دو کشور یکی از این راه ها خواهد بود.
وی گفت: دستور کار این کمیته می تواند پیگیری پروژهای میان دو کشور و رفع موانع موجود باشد و اتاق های بازرگانی دو کشور نیز باید مسایل اقتصادی ای که مطرح شده به دقت دنبال کرده و در صورت وجود مانع، آنها را برطرف نمایند.
رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه گفت: ما تاکید زیادی بر لزوم ارتقاء سطح روابط با جمهوری اسلامی ایران داریم و با توجه به پتانسیل های موجود در دو کشور، این امر علاوه بر روابط دولتی، از طریق کمپانی های خصوصی و همکاری های استانی می تواند به نتایج مثبتی برسد.
وی افزود: ما در زمینه های نفت، گاز، راه آهن و واگن سازی، انرژی اتمی و غیره می توانیم همکاری های گسترده ای داشته باشیم و دولت روسیه تلاش دارد تا از طریق پول‌های رایج در کشور خودمان تسویه حسابها انجام شده و روابط بانکی بیشتر از گذشته افزایش یابد.
ولودین با اشاره به اجلاس آینده که در تهران برگزار خواهد شد، تصریح کرد: ما در اجلاس مبارزه با مواد مخدر اسلام آباد پاکستان دستور کار مشخصی را تعیین نمودیم که باید در اجلاس آینده که در تهران و با حضور روسای مجالس کشورهای چین، ترکیه، ایران، روسیه، پاکستان، هند وافغانستان تشکیل خواهد شد، شرکت کرده و در مورد روش های مبارزه با قاچاق مواد مخدر تصمیمات جدیدی را با توجه به فعالیت های جدید گروهک داعش به تصویب برسانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا