سیاسی

قدردانی نماینده قاینات وزیرکوه از پیگیری آیت‌الله رئیسی برای بازگشایی پایانۀ گمرکی یزدان

به گزارش نسیم قائن ، سلمان اسحاقی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به ضرورت بازگشایی بازارچه یزدان در مرز مشترک ایران و افغانستان، گفت: ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که این بازارچه با نام پایانه گمرکی یزدان شناخته می‌شود و نه بازارچه مرزی یزدان.
وی تاکید کرد: درحال حاضر پایانه گمرکی یزدان همجوار با دومین شهر پرجمعیت افغانستان یعنی هرات است.
این نماینده مجلس ضمن تاکید مجدد بر این نکته که هرات دومین شهر پرجمعیت افغانستان است، اظهار داشت: از سوی دیگر «ایالت کلاتِ نظر» با بیش از ۵ هزار نفر جمیعت همجوار مرز افغانستان است.
وی با بیان اینکه بازگشایی پایانه گمرکی یزدان از دو بُعد حائز اهمیت است، بیان داشت: نخست بُعد امنیتی این پایانه حائز اهمیت است؛ در صورت بازگشایی این پایانه، ما با کشور افغانستان یک وجه امنیتی مشترک خواهیم داشت و این باور را داریم که هر چه جمعیت مرز‌های ما بیشتر باشد امنیت در مرز بیشتر خواهد بود.
اسحاقی با اشاره به بُعد اقتصادی بازگشایی پایانه گمرکی یزدان تاکید کرد: امروز با وجود همه اتفاقات اقتصادی ناگواری که در پی شیوع ویروس کرونا در جهان و ایران رخ داده است صادرات از طریق مرز‌های هوایی مقداری سخت شده است لذا ما می‌توانیم با بهره گیری از مرز‌های زمینی از ظرفیت صادرات بهره ببریم.
این نماینده مجلس با بیان اینکه کشور افغانستان به تولیدات کشور ما نیاز دارد، اظهار داشت: به عنوان مثال افغانستان به تولیدات ساختمانی اعم از مصالح و … احتیاج دارد همچنین ما هم می‌توانیم از ظرفیت‌های منابع تولیدی این کشور استفاده کنیم.
اسحاقی با بیان اینکه جنوب خراسان امروز برای حاکمیت و دولت مهم است، بیان داشت: از سوی دیگر مقوله معیشت برای دولت فعلی افغانستان بسیار حائز اهمیت است لذا اگر پایانه گمرکی یزدان با نظر دولت افغانستان بازگشایی شود مطمئا منافع این موضوع ابتدا برای مردم افغانستان و پس از آن متوجه مردم ایران خواهد بود.
این نماینده مجلس گفت: بنابر این ضرورت دارد پایانه گمرکی یزدان بازگشایی شود و مراودات اقتصادی رونق پیدا کند.
وی با اشاره به پیگیری آیت‌الله رئیسی، رییس دستگاه قضا درباب بازگشایی پایانه گمرکی یزدان تاکید کرد: آیت‌االله رئیسی در سفر خود به خراسان جنوبی پیگیری میدانی زیادی را مدنظر قرار دادند که قابل تقدیر است. همچنین از توجه آیت‌الله رییسی، رییس دستگاه قضا به بازگشایی پایانه گمرکی یزدان کمال تقدیر و تشکر داریم.
این نماینده مجلس گفت: آیت الله رییسی تاکیدات زیادی جهت بازگشایی پایانه گمرکی یزدان داشتند که امیدواریم این مهم هر چه سریع‌تر مدنظر قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا