سیاسی

قاین شهری بدون اِلمان در نوروز ۹۷

به گزارش نسیم قائن ، اِلمان های شهری از جمله بناهای مهم در طراحی معماری و طراحی شهری محسوب می شوند، به نحوی که گاه حتی از خود شهر پراهمیت تر جلوه می نمایند؛ چرا که بیانگر هویت، شخصیت و عصاره شهر در یک ساختار نمایان هستند.
امروزه المان های شهری نقش بسیار زیادی در زیبایی شهرها و نمایان کردن ویژگی ها و ظرفیت های تاریخی، فرهنگی، هنری، دینی و مذهبی و آرمانی جامعه شهری دارند.
به بیان دیگر می توان با احداث و ایجاد یک المان مناسب و پر محتوا شرایط را برای معرفی ظرفیت های مختلف مردم آن منطقه مهیا کرد.
در اغلب شهرها ، شهرداری ها توجه ویژه ای به نصب المان های پر محتوا داشته و همین موضوع به عنوان یکی از مهمترین عوامل جذب گردشگر تبدیل شده است.
شهرستان قاین نیز در سال های اخیر از این موضوع استثنا نبوده و هرساله المان هایی با موضوعات فرهنگی، استعداد و ظرفیت های شهرستان درایام نوروز در میادین اصلی و ورودی های شهر قاین نصب می شد و گاها مورد توجه مسافرین و حتی مردم شهرستان قرار می گرفت.
هرچند بعضا انتقادهایی هم از سوی شهروندان و مسئولین به المان ها وارد می شد ولی بازهم این المان ها نمادهای زیبایی بود که در طول ایام نوروز تغییری در چهره شهر ایجاد می کرد .
اما کهن ترابی فرماندار قاینات در جلسات متعددی بر زیباسازی شهری و المان هایی که متناسب با فرهنگ شهرستان باشد تاکید داشت و در اولین جلسه برنامه ریزی ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان که در محل سالن جلسات فرمانداری برگزارشد خطاب به شهرداران گفت: شهرداران باید تمام تلاش خودشان را برای زیبا سازی شهری و ساماندهی فضای سبز شهری جهت جذب گردشگران و مسافرین و به ویژه شهروندان در ایام نوروز فراهم نمایند، بگونه ای که نتایج و آثارش برای همه مردم و مسافرین در سطح شهر ها مشهود باشد.
بیکی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری نیز دراین جلسه بیان داشت:شهرداریها باید به زیباسازی شهری توجه ویژه ای داشته و المان هایی که با فرهنگ منطقه سنخیت داشته ومتناسب با ایام نوروز باشد استفاده کنند.
در همین راستا در دی ماه ۹۶ کمیته زیباسازی شورای شهر قاین فراخوان المان داد و امید آن می رفت که نوروز ۹۷ شهر قاین از المان هایی متفاوت و زیبا بهرمند گردد و با حضور شهردار جدید تغییرات زیادی درالمان های شهری داده شود اما امسال در سطح شهر قاین شاهد نصب هیچ گونه المانی نیستیم .
محمدرضا قرائی رئیس شورای شهر قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن گفت: برای شهرداری امسال المان اولویت اول نبوده است و آسفالت معابر، درختکاری و فضای سبز اولویت اول شهرداری و شورای شهر بوده است .
وی در خصوص فراخوان المان شهری نیز گفت: این موضوع در کمیته زیباسازی شورا مطرح شد و با توجه به این که در سال گذشته هم فراخوان المان داده شده بود و طرح هایی که ارائه می شد زیاد مورد استقبال قرار نگرفت به همین دلیل با فراخوان موافق نبودیم ولی چون در کمیته زیباسازی شورا مطرح شده بود این فراخوان به صورت عمومی داده شد.
قرائی ادامه داد: بعداز انتصاب آقای یحیی پور به عنوان شهردار قاین همان طور که گفته شد اولویت شهرداری زیباسازی آسفالت و معابر شهری و فضای شهر مشخص شد و لذا المان در اولویت شهرداری قرار نگرفت .
رئیس شورای شهر قاین همچنین از پیگیری شهرداربرای رنگ آمیز بلوکه ها و معابر خبر داد و گفت: قراردادی از سوی شهرداربا شرکتی بسته شده است و به زودی کار رنگ آمیزی نیز شروع خواهد شد .
البته بنظر نمی رسد بهره گیری از المان های مناسب که دارای جاذبه های مختلف و مورد استقبال شهروندان و گردشگران می باشد و از جمله بناهای مهم در طراحی معماری و طراحی شهری محسوب می شوند و بیانگر هویت، شخصیت و عصاره شهر هستند منافاتی با اولویت های مطرح باشند .
همچنین تأکید فرماندار و فراخوان کمیته زیبا سازی شورا خود گویای اهمیت استفاده از المان های مناسب و با کارکرد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که بایستی در ردیف مطالبات شهروندان و مسئولین مورد توجه قرار می گرفت و در کنار سایر خدمات، زیباسازی چهره شهر را دو چندان می کرد و از طرفی نیاز به این همه توجیه و اولویت سازی نیز نمی بود .
به هر حال امیدواریم در سال جدید شهردار و نمایندگان محترم مردم در شورا بیش از پیش به اهمیت مسئولیت و وظیفه خطیری که در معماری، طراحی و امور شهری بر عهده دارند، عنایت نمایند و پاسخ گویی صادقی برمطالبات شهروندان داشته و به انتقادات و سلیقه های مختلف احترام بگذارند چرا که تجربه نشان داده است فرار از پاسخگویی و یا توجیه عملکردی هرگز نتوانسته تیزبینی و دقت نظر شهروندان قاینی را توجیه گر باشد و آنها را از واقعیت ها دور نماید .
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا