سیاسی

فولاد قائنات منتظر پول چینی

به گزارش نسیم قائن ، طرح فولاد قائنات، هشت سال پیش با هدف محرومیت‌زدایی و افزایش میزان ظرفیت تولید کشور در قالب هفت طرح فولادی مصوب شد و آذر پارسال با همکاری بانک صنعت و معدناز محل اعتبار شرکت MCC چین ال.سی این طرح فولادی گشایش یافت.
اما پس از گذشت ۱۰ ماه هنوز این اعتبار تامین نشده است و به گفته فلاحتی – مدیر طرح فولاد قائنات – در حالی که تنها ۱۵ درصد تا مرحله برداشت مانده است، این پروژه هنوز منابعی را دریافت نکرده اما می‌توان گفت همین روزها این مرحله هم محقق و خبرهای خوش فولاد قائن منتشر می‌شود.
وی توضیح داد: خط اعتباری تسهیلات دارای سه مرحله گشایش است. در اولین مرحله توافق بین دو کشور صورت می‌گیرد که این توافق برای طرح فولاد خراسان جنوبی دو سال پیش اتفاق افتاد. مرحله دوم آن مشخص شدن بانک عامل و اصطلاحا مرحله ال. سی است که آن نیز مشخص شده و مرحله نهایی اختصاص این منابع مالی برای برداشت است که منابع آن تحت هیچ شرایطی از طرح خارج نمی‌شود.
طرح فولاد قائنات تاکنون با سرمایه‌گذاری ۲٫۵۷۴ میلیارد ریالی ۵۱٫۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به گفته شرافتی، فرماندار قائنات با راه‌اندازی این مجتمع، برای ۲۰۰۰ نفربه طور مستقیم و ۲۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود.
در میان هفت طرح فولاد استانی “نی ریز فارس، میانه آذربایجان شرقی، چهارمحال، سبزوار خراسان رضوی، بافت کرمان و قائنات خراسان جنوبی و فولاد شادگان” طرح فولادی قائنات خراسان جنوبی بیشترین پیشرفت فیزیکی را بعد از طرح فولاد شادگان داشته است.
طبق اعلام ایمیدرو ظرفیت قائنات خراسان جنوبی ۸۰۰ هزار تن و قابل افزایش تا یک میلیون تن است که ۳۵ درصد سرمایه‌گذاری این طرح به عهده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران است و مشارک ۶۵ درصدی بخش خصوصی در پروژه، به زودی از سوی ایمیدرو مشخص می‌شود.
به گزارش ایسنا، از آنجاکه فولاد کشور در سال گذشته با تولید ۱۵٫۴ میلیون تن فولاد خام رتبه ۱۵ دنیا را کسب کرده و رشد ۶٫۶ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۲ داشته پیش‌بینی می‌شود امسال نیز رشد پنج تا شش درصدی را در تولید این کالای معدنی شاهد باشیم. در افق ۱۴۰۴ نیز دیده شده که تولید فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن برسد.
انتهای پیام
منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا