سیاسی

فوتبال زیرکوه در آفساید

به گزارش نسیم قائن ، با وجود استعدادهای خوب در رشته فوتبال شهرستان زیرکوه، نبود زیرساخت های مناسب سبب شده علاقه مندان این رشته ورزشی پرطرفدار در حالی که حتی یک سالن استاندارد در شهرستان وجود ندارد جذب فوتسال شوند.
این در حالی است که از فعالیت در رشته های فوتبال و فوتبال ساحلی در این شهرستان خبری نیست و قول های مسئولان ورزش استان برای تکمیل زمین چمن مصنوعی با وجود گذشت چند سال هنوز عملی نشده است.
باز هم نبود زیرساخت!
یکی از پیش کسوتان فوتبال زیرکوه که فعالیتش را در این رشته ورزشی حدود ۲۵ سال پیش در سرایان شروع کرده و در تیم دانشجویی خراسان نیز حضور داشته است، می گوید: سال ۷۶ که به زیرکوه آمدم در حالی که استعدادهای بسیاری به ویژه بین دانش آموزان در رشته فوتبال وجود داشت، امکانات ورزشی منطقه در حد صفر بود و علاقه مندان به فوتبال مکانی برای تمرین نداشتند.
«بیهقی» که دبیر تربیت بدنی مدارس شهرستان زیرکوه است، می افزاید: آن زمان به دلیل نبود زیرساخت های لازم برای فوتبال در زیرکوه با عضویت در تیم فوتبال ستاره امید قاین فعالیتم را در این رشته ادامه دادم و با این تیم در لیگ فوتبال استان بازی می کردم.
وی تاکید می کند: نبود زیرساخت های مورد نیاز رشته ورزشی فوتبال موجب شده با وجود نبود سالن استاندارد در این شهرستان بیشتر علاقه مندان این رشته جذب فوتسال شوند و در این رشته گام بردارند طوری که تیم های دانش آموزی فوتسال شهرستان با شرکت در مسابقات دانش آموزی استان در سال های گذشته مقام هایی کسب کرده اند. به گفته وی چند سال پیش اولین سالن فوتبال در آبیز احداث شد که آن هم استاندارد نیست و بقیه سالن های ورزشی اداره های این شهرستان مانند سالن هلال احمر، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان هم استاندارد لازم برای فعالیت های ورزشی را ندارند.
وی ادامه می دهد: دو سالن آموزش و پرورش که بعد از زلزله در آبیز و حاجی آباد ساخته شد با گذشت بیش از ۱۵ سال از احداث استانداردهای لازم را ندارند.
او با بیان این که حتی یک زمین خاکی مناسب فوتبال در این شهرستان وجود ندارد و فعالیت هیئت فوتبال زیرکوه فقط در فوتسال خلاصه می شود، می افزاید: در مسابقات جام رمضان سال گذشته ۳۰ تیم تنها در مرکز شهرستان در این رقابت ها شرکت کردند و علاوه بر آن در نقاط مختلف این شهرستان نیز مسابقات فوتسال جام رمضان برگزار شد که این موضوع نشانگر میزان علاقه همه رده های سنی به فوتبال است و با فراهم شدن زیرساخت های مورد نیاز زمینه شکوفا شدن این استعدادها فراهم خواهد شد.
زمین چمن
دبیر هیئت فوتبال زیرکوه با اشاره به نبود زمین چمن مصنوعی مناسب فوتبال در این شهرستان می گوید: به این دلیل فعالیت این هیئت در رشته فوتسال است و در این زمینه سرمایه گذاری بر روی سنین پایه از هشت تا ۱۵ سال را از مدتی پیش شروع و برای شکوفا شدن استعدادهای آن ها دوره های آموزشی فوتسال را برگزار کرده ایم.
به گفته «کمالی فر» ابتدا قرار بود زمین چمن طبیعی در مرکز شهرستان زیرکوه احداث شود که به دلیل هزینه زیاد برای آبیاری به زمین چمن مصنوعی تبدیل شد و اقدام هایی در این زمینه انجام شده اما هنوز چمن آن نصب نشده است.
وعده ها…
آن طور که دبیر هیئت فوتبال زیرکوه می گوید: سال گذشته مدیر کل وقت ورزش و جوانان در سفر به این شهرستان وعده سال ۹۷ را برای تکمیل زمین چمن مصنوعی حاجی آباد که فنس کشی شده است داد که تا این لحظه هنوز هیچ اقدامی نشده است.
وی با اشاره به دو سالن ورزشی در آبیز و دو سالن ورزشی دیگر در شاهرخت و زهان ادامه می دهد: علاوه بر این آموزش و پرورش و هلال احمر نیز سالن های ورزشی دارند که در مسابقات فوتسال به مناسبت های مختلف مانند نوروز، رمضان و… استفاده می شود اما هیچ یک از این سالن های ورزشی از استانداردهای لازم برخوردار نیست.
او با اشاره به استعدادهای زیاد فوتبالی در این شهرستان که به دلیل نبود زیرساخت های مورد نیاز تنها در زمینه فوتسال فعالیت می کنند، می گوید: در فستیوال استعدادیابی فوتبال که سال گذشته در مرکز استان برگزار شد ۱۲ نفر از این شهرستان شرکت کردند که از این تعداد پنج نفر برای حضور در مرحله استعدادیابی کشوری انتخاب شدند و یک نفر از آن ها نیز عضو تیم فوتسال ساحلی استان شد که به دلیل نبود زمین فوتبال ساحلی در زیرکوه و این که مجبور بود هر هفته برای تمرین به بیرجند برود از فعالیت در این زمینه انصراف داد.
او به وجود بیش از ۱۲۰ ورزشکار بیمه شده ورزشی در این شهرستان اشاره و اظهار می کند: بیش از ۵۰ نفر از این ورزشکاران در سنین پایه هستند و طرح استعدادیابی فوتبال را برای این دوره سنی برگزار کرده ایم و دو مربی دارای کارت مربیگری درجه سه در این شهرستان است.
۵۰ درصد پیشرفت
سرپرست ورزش و جوانان زیرکوه هم با بیان این که زمین چمن مصنوعی پنج نفره متعلق به آموزش و پرورش در زیرکوه وجود دارد، می گوید: این فضا جوابگوی نیاز ورزشکاران نیست و زمین چمن مصنوعی ورزش و جوانان ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بر اساس قولی که سال گذشته از سوی مسئولان ورزش و جوانان استان داده شد، با توجه به فراهم شدن زیرساخت مورد نیاز امسال باید چمن مصنوعی آن خریداری و نصب شود.
به گفته «کاظم ادیبیان» بیشترین ورزشکاران بیمه شده ورزشی این شهرستان در رشته فوتسال فعالیت می کنند که این موضوع نشانگر استعدادهای زیاد در این رشته است به همین دلیل نوروز امسال پنج جام نوروز فوتسال در آبیز، شاسکوه، بخش مرکزی، حاجی آباد و شاهرخت برگزار شد، با این وجود سالن های ورزشی این شهرستان استاندارد نیست و سالن ورزشی آبیز هم جایگاهی برای تماشاگران ندارد.
وی با بیان این که بر اساس مزایده برگزار شده سال ۹۵ سالن ورزشی اداره ورزش و جوانان زیرکوه در اختیار هیئت فوتبال و امسال بدنسازی قرار دارد، می افزاید: مسابقات فوتسال با توجه به تعامل خوب بین هیئت های ورزشی در این سالن برگزار می شود و یک زمین فوتبال ساحلی هم در شاهرخت وجود دارد که در تملک ورزش و جوانان نیست. مسئول ورزش و جوانان زیرکوه با یادآوری این که اعتباری برای احداث زمین های روباز ورزشی نداریم، می گوید: با دهیاران چند دهیاری روستاهای شهرستان مانند بمرود و محمدآباد صحبت کرده ایم تا از محل اعتبار دهیاری ها زمین های ورزشی روباز احداث شود.
«ادیبیان» کمک ورزش و جوانان به هیئت فوتبال این شهرستان را در سال گذشته حدود چهار میلیون تومان اعلام می کند و می افزاید: با توجه به نبود حامی مالی هزینه برگزاری رقابت های فوتسال با دریافت حق ورودی از تیم های شرکت کننده تامین می شود و به دلیل این که زمین چمن فوتبال نداریم بیشتر علاقه مندان به این رشته ورزشی جذب فوتسال شده اند.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا