سیاسی

ظریف: شرط‌های آمریکا برای برجام نابجاست

به گزارش نسیم قائن ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه همایش ایثار، زبان صلح جهانی که امروز شنبه در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره برجام درباره اظهارات یکی از مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ایران باید در حوزه سایبری، حقوق بشر و فعالیت‌های اقتصادی سپاه نیز محدودیت‌هایی را بپذیرد تا واشنگتن در برجام باقی بماند، عنوان کرد: یک عضو یک توافق چند جانبه نمی‌تواند برای توافق شرط بگذارد. اینها قبلاً چند شرط مطرح کردند، آن شرط‌ها نا به جا بودند، شرط‌های جدیدشان هم نا به جاست. اصولاً هر شرطی نا به جاست. آنچه که الان ضروری است این است که جامعه بین‌الملل باید اطمینان حاصل کند که حقوق ایران بعنوان طرفی که برجام را رعایت کرده، این حقوق توسط آمریکا که تعهدات آمریکا است عملی می‌شود و این مشکل کنونی ماست.
وی گفت: آمریکایی‌ها برای فرار از اجرای تعهداتشان فرار رو به جلو می‌کنند و شرایطی را مطرح می‌کنند. جامعه بین‌الملل کاملاً وقوف دارد که این شرایط هیچ کدامشان حتی قابل بررسی هم نیست. لذا تاکید بر این است که باید هر چه سریعتر آمریکایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند.
وزیر خارجه کشورمان درباره مبانی قدرت ایران گفت: بحث اینکه مبانی قدرت ایران چیست نیاز ماست، ما نمی‌توانیم صرفاً براساس نسخه برداری از نظریه پردازی غربی‌ها برای خودمان آینده را ترسیم کنیم. دانشگاه جایی است که ما باید مزایای نسبی که ایران دارد و مزایایی که توانسته امنیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران را پاسداری کند و شاید مفاهیم جدیدی را حتی برای صلح و امنیت بین‌المللی ارائه کرده، باید در این حوزه‌ها کار کنیم و فکر می‌کنم دانشگاه دقیقاً جای این حرفهاست.
ظریف درباره روند آستانه در خصوص سوریه عنوان کرد: ما همواره خواهان این بودیم که توافقات آستانه برای کاهش تنش اجرایی شود، متاسفانه گروه‌های تروریستی از یک طرف به اقدامات خودشان ادامه دادند و از طرف دیگر سیاست‌های بسیار مخرب آمریکا که برای هدف‌های کوتاه نظرانه آمریکا که برخی از آن هدفها هم اقتصادی و در واقع برای اشغال سرزمینهای نفت خیز سوریه از نیروهای محلی استفاده می‌کنند و به یک تنش درازمدت در منطقه ما دامن می‌زنند. اینها خطراتی است که منطقه ما را تهدید می‌کند و لذا ضروری است به سیاست‌های کاهش تنش برگردیم و حرکت حمایتی که برخی از گروه‌های تروریستی مثل النصره دارند، این حرکت هم متوقف شود.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا