سیاسی

طرح شفافیت آرا به نمایندگان و به مجلس اقتدار می‌دهد / شفافیت آرا در صورت انجام شدن باید یک قانون باشد

به گزارش نسیم قائن ، شفافیت آرای نمایندگان طرحی که در مجلس دهم درنیمه راه متوقف ماند، اما مجلس یازدهم که با شعار شفافیت برسرکار آمده بود در روز سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۹ به صورت رسمی بار دیگر چراغ این طرح را در مجلس روشن کرد و در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.
سلمان اسحاقی نماینده مردم قاینات وزیرکوه با اشاره به جو مثبت مجلس درباره این طرح، در گفتگو با فراروگفت: طرح شفافیت آرا به نمایندگان و به مجلس اقتدار می‌دهد و می‌تواند مجلس را به معنای واقعی در راس امور قرار دهد.
وی افزود: خواسته‌ای که من دارم این است که برای رای دادن به طرح شفافیت آرای نمایندگان نیز شفافیت داشته باشیم. نگران کننده است که ندانیم نمایندگان چه رایی به این طرح خواهند داد. امروز نماینده‌ای می‌گوید من موافق سفت و سخت شفافیت آرا هستم، اما همین که چگونه پای این طرح خواهد بود مهم است؛ بنابراین باید بستری را فراهم کرد که نمایندگان در این خصوص شفافیت داشته باشند. البته این به مردم حوزه انتخابیه شخص نماینده برمی‌گردد. اینکه مردم حوزه انتخابیه شخص نماینده را مجاب کند به صورت متقن و مستند رایش را شفاف کند.
او در ادامه اظهار کرد: من نماینده‌ای را دیدم که با مداد به اعتبارنامه آقای تاجگردون رای منفی داده بود، اما بعد آن را پاک کرد و با خودکار رای مثبت داد. این فریب مردم است شفافیت نیست؛ این مهم است. این کار زشت و ناپسندی است. باید برای مردم شفاف باشد که این نماینده به صورت متقن ومستند به این طرح شفافیت آرا رای داده است یا خیر.
وی افزود: هر چند جو مجلس همراه شفافیت آراست، اما نکاتی مطرح است یکی همان مسئله فریب مردم و دستکاری در رای. یعنی شفافیت آرا را با فریب دارد انجام می‌دهد این یعنی مردم را فریب دادن و ناشایست است و خیانت در حق مردم است. یکی هم نماینده‌ای که اتفاقا حامی شفافیت آراست در موضوعی می‌گفت من دلیلی نمی‌بینم در این موضوع شفافیت نشان بدهم. عده‌ای هم هستند که می‌خواهند با سوء استفاده از شفافیت آرا، فضا را غبارآلود کنند تا این طرح رای نیاورد؛ بنابراین شفافیت آرا در صورت انجام شدن باید یک قانون باشد. قانونی که در دسترس مردم باشد. اگر تبدیل به قانون نشود و عده‌ای از نمایندگان خودشان بخواهند آن را انجام بدهند خودش تبدیل به رانت می‌شود و زمینه فساد را فراهم می‌کند. اگر شفافیت آرا برای تمام نمایندگان تبدیل به قانون بشود همه می‌توانند از منافع ملی کشور بهره ببرند. اما اگر قانون نباشد آن زمان من بخواهم شفافیت آرا داشته باشم و دیگری نخواهد این تبدیل به رانت می‌شود. نماینده‌ای که در پی منافع شخصی خود باشد در پی کسی خواهد رفت که طرفدار شفافیت آرا نباشد.
اسحاقی در جواب کسانی که می‌گویند شفافیت آرا موجب فشار مردم حوزه انتخابیه به نماینده خواهد شد، بیان کرد: مجلسِ ملی است مجلسِ شورای اسلامی است، مجلسِ حوزه انتخابیه نیست. مردم ما به این درجه رسیدند مردم ما مردم فهیم و با شعوری هستند من مخالف این هستم که مردم حوزه انتخابیه موافق منافع ملی نیستند. اگر منافع ملی تامین شود همه بهره‌مند می‌شویم. اگر مردم حوزه انتخابیه‌ای به نماینده خود بگوید به خاطر ما این رای را نده مردم حوزه انتخابیه دیگر دفعه بعد همین را می‌گوید آن‌ها ذی نفع می‌شوند واین‌ها متضرر می‌شوند. اگر طرحی برای آب آشامیدنی وضع باید شود اگر ملی در نظر گرفته شود تمام حوزه‌ها ذی نفع خواهند بود یا در طرح مالیات بر خانه‌های خالی هیچ حوزه‌ای نیست که بگوید اگر این طرح رای نیاورد ما ذی نفع می‌شویم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا