سیاسی

طرح تحول نظام سلامت؛ نقطه قوت یا پاشنه آشیل کابینه/ آیا بدهی های دولت به وزارت بهداشت تسویه می‌شود؟

به گزارش نسیم قائن ، طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر استعفای وزیر بهداشت از رسانه های غیر رسمی منتشر و دست به دست می شد.
در این خبر آمده بود:‌ قاضی زاده هاشمی از دولت استعفا داده و منتظر پاسخ روحانی به این استعفا است. از قرار معلوم اختلاف وزیر بهداشت و نهاوندیان بالا گرفته و مدتی است که وی در هیچ یک از جلسات هیات دولت شرکت نمی‌کند.
این خبر بلافاصله از سوی منابع رسمی تکذیب شد؛ ایرج حریرچی، سخنگوی وزرات بهداشت این خبر را به سرعت تکذیب کرد در ادامه آن عباس زارع‌نژاد مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به شایعات مطرح شده در فضای مجازی درباره استعفای وزیر بهداشت گفت:‌ این خبر به هیچ وجه صحت ندارد و وزیر بهداشت از اساس چنین قصد و نیتی هم نداشته و ندارد.
با وجود این بر اساس آنچه خبرگزاری‌های دولتی دانشجویان ایران و جمهوری اسلامی از جلسات هیأت دولت از ابتدای سال ۹۷ منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که در تمامی این جلسات سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور غیبت داشته است.
بر اساس این گزارش هیئت دولت در روزهای ۸ فرودین، ۱۵ فرودین و ۲۲ فرودین تشکیل جلسه داده و در تصاویری که خبرگزاری‌های دولتی ایسنا و ایرنا از داخل جلسه هیئت دولت منتشر کرده‌اند واضح است که سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در این جلسات حضور نداشته است.
قاضی‌زاده هاشمی حتی در جلسه شورای عالی اشتغال کار نیز غیبت داشته است البته در اولین دیدار سال جاری دولتی‌ها با هم که تحت عنوان دیدار نوروزی با رئیس‌جمهور اخبار آن توسط رسانه‌ها و دولت نیز منتشر شد، وزیر بهداشت کابینه در آن جلسه نیز غیبت داشته است.
طرح تحول سلامت و جیب خالی دولت
اولین دستاورد دولت در چند سال گذشته طرح تحول سلامت است؛ موضوعی که بیشتر از همه مردم با آن سر و کار دارند؛ در شرایطی که قرار بود سهم مردم از هزینه های درمان کاهش پیدا کند، این طرح اجرا شد که ادامه این طرح لازمه واریز بودجه کلان به حساب وزارت بهداشت بود.
با اجرای طرح تحول نظام سلامت میزان پرداختی ها از جیب مردم نیز به حداقل رسید؛ طرح تحول سلامت که دولت مانور انتخاباتی فراوانی را با آن برای رقبای خود به اجرا گذاشت؛ اما انتقادهای فراوانی به آن وارد استطبق طرح تحول سلامت، هزینه‌های درمان بیمارستانی مردم در بخش مراکز دولتی به حدود ١۰درصد، کاهش یافته است، یعنی چنانچه بیماری در مراجعه به بیمارستان، هزینه‌های بستری و جراحی اش یک میلیون تومان شود، او در نهایت حدود ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند!
از دوسال قبل، این طرح با مشکل کمبود بودجه بسیار شدید مواجه شد. از طرفی سازمان‌های بیمه‌گر به تعهدات مالی خود در قبال وزارت بهداشت و مراکز درمانی دولتی و خصوصی عمل نکردند و از طرف دیگر تلاش بیمارستان‌ها نیز نسبت به پرداخت معوقات پزشکان بی نتیجه ماند.
طرح مذکور این روزها با مشکلات مدیریتی چون بدهی ۲۰ هزار میلیارد تومانی بیمه‌ها، تعویق چندین ماهه حقوق پرستاران و پزشکان و طلب چند هزار میلیارد تومانی شبکه دارویی مواجه است. هریک از مشکلات فوق بخش‌هایی از حوزه‌ی درمان را درگیر کرده است که در صورت عدم رسیدگی به آن‌ها، زمینه‌های بروز بحران در کشور فراهم کرده است.
بودجه طرح تحول در جیب پزشکان یا کاهش هزینه بیماران؟
با گذشت ۴ سال از این طرح اگر بودجه لازم به این طرح تزریق نشود طرح تحول سلامت با شکست رو به رو خواهد شد؛ هرچند مدیریت صحیح این بودجه ها می توانست راه گشا باشد؛ نکته اصلی در این طرح افزایش غیر منتظره حقوق و دستمزد پزشکان بود؛ چیزی که بیشتر از هزینه های درمان بودجه طرح تحول را در این سال ها بلعیده است.
مصری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در نتیجه طرح تحول سلامت و با اجرای آن ۵۷۱ درصد افزایش هتلینگ بیمارستان ها، ۶۰ درصد هزینه پزشک متخصص و ۱۲۰ درصد هزینه جراحی‌ها افزایش یافته در حالی که نرخ تورم حدود ۱۴ درصد بوده است.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت که از سوی وزارت بهداشت انجام شده منابع آن از محل یارانه‌ها و یک درصد ارزش افزوده تأمین شده است،افزود:متأسفانه پس از اجرای طرح تحول سلامت تعرفه‌های بهداشتی به شدت افزایش یافته است.
اگرچه طرح تحول نظام سلامت در برخی از کشورها اجرا شده و نتایج خوبی هم به همراه داشته است اما با شیوه افزایش دستمزد پزشکان خارج از نرخ تورم این طرح دیگر نه تنها نقطه قوت دولت نبوده بلکه پاشنه آشیل دولت به حساب می آید.
این روزها با توجه به اینکه دولت با معضل بودجه مواجه شده و بسیاری از کارگران شغل خود را از دست داده‌اند، طرح تحول مانند چاهی شده است که بودجه دولت را می بلعد اما حقیقت این است که دولت در اجرای طرح تحول سلامت به بیراه رفته و لطمه‌های بسیاری را به کشور وارد کرده است.
گمان می رود حاشیه هایی که برای وزیر بهداشت و عدم حضور وی در جلسات هیأت دولت به وجود آمده است ناشی از اختلافات نظری وزیر بهداشت و سایر اعضای کابینه در خصوص ادامه طرح تحول نظام سلامت است؛ در شرایطی که ادامه طرح تحول نیازمند تزریق بودجه به این بخش است، اما جیب دولت خالی است.
از طرف دیگر اگر این طرح با شکست مواجه شود، بزرگترین دستاورد دولت یازدهم و دوازدهم از بین خواهد رفت؛ چرا که دولت در زمینه سیاست خارجی و برجام هم نتوانست موفقیتی کسب کند و در نهایت مذاکرات هسته ای که منجر به برجام شد گشایش اقتصادی حاصل نکرد.
منبع: دانا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا