سیاسی

شهریه دانشگاه‌های غیردولتی و آزاد ضابطه‌مند می‌شود

به گزارش نسیم قائن ، جواد هروی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با انتقاد از افزایش بدون ضابطه شهریه‌ها در دانشگا‌ه‌های غیردولتی٬ از تلاش کمیته متبوعش برای بررسی طرح حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیردولتی خبر داد.
نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی٬ با بیان اینکه طرح حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیردولتی ۵ سال پیش دردستور کار مجلس قرار گرفت اما از سوی شورای نگهبان به کمیسیون آموزش بازگشت داده شد، گفت: کمیسیون آموزش مجلس وظیفه بررسی این طرح را به کمیته آموزش عالی واگذار کرده تا کمیته با بررسی تمامی جوانب موضوع آن را تصویب کند.
انتقاد از افزایش بدون ضابطه شهریه‌ها در دانشگا‌ه‌های غیردولتی
این نماینده مردم در مجلس نهم٬ در تشریح جزییات طرح حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیردولتی٬ تصریح کرد: این طرح در خصوص نظارت بر عملکرد مراکز آموزش عالی غیردولتی به ویژه دانشگاه آزاد است.
وی با بیان اینکه ماده دو طرح مذکور در خصوص چگونگی تعیین شهریه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی است٬ گفت: در این طرح ذکر شده که باید برای تعیین میزان شهریه در مراکز آموزش غیردولتی کارگروهی تشکیل شود تا دانشگاه‌ها نتوانند خارج از ضوابط اقدام به افزایش شهریه کنند.
هروی با بیان اینکه این طرح در گذشته در دستور کار مجلس بود اما با ایراد شورای نگهبان روبرو شد، ادامه داد: بعد از ۵ سال در حال بررسی طرح هستیم و امید است این طرح بتواند مشکلات به وجود آمده به ویژه در زمینه شهریه‌ها را حل کند.
وی با بیان اینکه مهمترین محور طرح حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیر دولتی تعیین سقف مشخص برای شهریه‌ها است٬ گفت: این طرح پس از بررسی و تصویب نهایی در کمیته آموزش عالی و تایید کمیسیون آموزش مجلس راهی صحن مجلس خواهد شد.
هروی با یادآوری توزیع اعتبارات دانشگاه‌های دولتی بر اساس سرانه دانشجویی٬ گفت: با توجه به نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی هنوز توزیع اعتبارات دانشگاه‌های دولتی صورت نگرفته و متاسفانه توزیع اعتبارات نیز بر اساس ضابطه یا ضریب شاخص خاصی توزیع نمی‌شود که این مدت‌ها مورد انتقاد بوده است.
رئیس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: متاسفانه در دانشگاه‌های دولتی نیز شاخص‌های مشخصی برای تعیین شهریه‌ها وجود ندارد بنابراین چه دانشگاه‌های دولتی از نظر اعتبارات بر اساس ضرایب دانشجویی و چه دانشگاه‌های غیر دولتی برای بحث اخذ شهریه با نکات غیرشفاف روبه‌رو هستند که باید اصلاح شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا