سیاسی

زیارتگاه شاسکوه میعادگاه عاشقان اهل بیت(ع)

به گزارش نسیم قائن ، قله شاسکوه با ارتفاع ۲ هزار و ۸۴۳ متر دومین قله مرتفع استان خراسان جنوبی است.
وجود بارگاه منور دو امام‌زاده بر فراز قله‌های شاسکوه و میلاکوه سبب شده تا این منطقه علاوه بر همه جذابیت‌های طبیعی از یک معنویت خاصی برخوردار باشد.
این روزها با گرم شدن هوا و تعطیلی مدارس فرصت مناسبی است تا خانواده‌های زیادی به قصد زیارت قدم در بام شهرستان زیرکوه بگذارند.
حال و هوی این روزهای شاسکوه واقعاً دیدنی است، حضور خانوادههای متعدد، زن و مرد و پیر و جوان و کوچک وبزرگ بر بلندای ۲ هزار و ۸۰۰ متری شهرستان نشان از عشق و ارادت مردم این منطقه به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.
معمولاً در طول سال افرادی که به هر نیت گوسفندی را نذر این زیارتگاه کرده‌اند، با چند خانواده دیگر با حضور در زیارتگاه شاسکوه نذرشان را ادا میکنند.
اگر چه حضور در زیارتگاه آن هم در ارتفاع بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ متری کاری بسیار سخت و طاقت فرسا خصوصاً برای خانم‌ها و افراد کهنسال است، اما عشق و ارادت به اهل بیت سختی راه را هموار می‌کند و زائران این مکان مقدس گاهاً با پای برهنه این مسیر را صعود میکنند.
دامنه کوه به سمت رسیدن به قله را که طی می‌کنیم به مکانی می‌رسیم به نام مهر‌بخش، جایی که وجه تسمیه آن بسیار زیبا و به جاست، به گفته قدیمیها در این محل که دارای شیب بسیار تند و صعبالعبور است، بانوانی که به قصد زیارت میآمدند حاضر بودند مهریه خود را به همسرشان ببخشند، به شرط آنکه آنها را از این مکان عبور دهند.
مهر بخش با همه سختیهایش به پایان میرسد و مسیر دیگری چند صد متر جلوتر انتظار زائران را میکشد، مسیری که به علت وزش بادهای شدید به تیغ باد شهرت دارد، این مسیر حدودا ۵۰۰ متری که در معرض وزش بادهای شدید قرار دارد، به خصوص در فصل تابستان مشکلات زیادی را برای زائران ایجاد میکند.
تیغ باد را که پشت سر بگذاریم به چشمهای میرسیم به نام حوض کوثر. قدیمیها آب این چشمه را شفابخش میدانند و از آن به عنوان تبرک استفاده میکنند.
زائران و مجاوران شاسکوه معتقدند اگر دست و صورت خود را در آب حوض کوثر بشویید آب خشک میشود و این اتفاق بارها و بارها تکرار شده است و شاهدان زیادی آن را با چشم خود دیدهاند.
صد متر جلوتر از این چشمه کمپ اصلی شاسکوه قرار دارد، مکانی در ارتفاع ۲ هزار و ۷۰۰ متری که به عنوان زائرسرای زائران شاسکوه شناخته می‌شود.
چند سالی است که به همت اهالی روستاهای اطراف خصوصاً مردم روستای آبیز چند اتاق در این مکان ساخته شده است تا زائران و کوهنوردانی که شب قصد ماندن دارند از این سرپناه استفاده کنند.
زیارتگاه شاسکوه در روزهای تعطیل و خصوصاً ایام تابستان پذیرای خیل عظیم مشتاقان و عاشقان اهل بیت(ع) است و در این میان خانواده‌هایی که آمده‌اند بیشتر گوسفندی را به عنوان نذر و برای قربانی کردن به همراه آورده‌اند، گوسفندها با اشتیاق به سوی قربانگاه میآیند و قبل از قربانی شدن در سایهسار درخت بید تنومند بر بلندای زیارتگاه لحظهای به خواب میروند.
دو زیارتگاه در دو طرف جنوب و شمال کمپ با فاصله حدوداً ۵۰۰ متری بر بلندای قله قرار دارد. بعد از قربانی کردن گوسفندان در محل کمپ و تدارک ناهار زائران عازم زیارت میشوند.
زیارتگاه شاسکوه در بین مردم شهرستان زیرکوه جایگاه ویژهای دارد و گذشتگان این سرزمین خاطرات بسیاری را از معجزات اتفاق افتاده در این زیارتگاه نقل میکنند.
مرحوم آیتی در کتاب بهارستان درباره شاسکوه اینگونه مینویسد: چهار نفر امامزاده مدتی در چهار گنبد افین بسر برده و چون در تعقیب مأموران خلفای بنیعباس بودند به کوهی که همان شاسکوه است، متواری شدند و در جدالی که با مأموران داشتند به شهادت رسیده که شاه سلیمان برادر امام رضا(ع) بر سر قله میلان و سه تن دیگر سر قله آس کوه دفن شده‌اند و زائرینی که مشرف شدهاند بارها مشاهده کردهاند که نوری از سمت آس کوه به میلان کوه در حرکت است و همزمان صدای نقاره‌خانه علی بن موسی الرضا(ع) شنیده شده است.
همچنین در کتاب کبریت احمر نیز به این موضوعات اشاره شده است، قدمگاه دوازده امام نیز همین افراد بوده‌اند که از آنجا عبور کردهاند دو چشمه آب سر کوه به‌نام کوثر و جمجمه قبل از شهادت این بزرگواران بوده که یکی از پیامبران الهی در آنجا مشغول عبادت بوده و خداوند چشمه کوثر را برای آشامیدن و جمجمه را برای تطهیر و وضو ایجاد کرده و به همین دلیل چنانچه از کوثر کسی وضو بسازد یا هر گونه آلودگی به آن برسد بکلی می‌خشکد و از این آب فقط برای شفای مریض‌ها استفاده می‌شود.
گذشتگان می‌گویند بر سر شاسکوه دیگی چدنی وجود داشت که بر گرداگرد آن این اشعار نوشته شده بود.
این هردو جبل چو مروه و کوه صفاست یا همچو احد مزار پاک شهداست
معلوم نیست کیست آسوده‌ی آس میلان مقر شاه سلیمان رضاست
============
گزارش: علی بیهقی
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا