سیاسی

روزهای پرکار تنها تولید کننده کنسانتره آب زرشک ایران/خرید بیش از ۱۰۰۰تن زرشک تازه تا کنون از کشاورزان

به گزارش نسیم قائن ، زرشک محصولی پر زحمت است که سالی یک بار کار برداشت آن آغاز می‌شود و یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی به حساب می‌آید
اما این روزها زرشکاران خراسان جنوبی حال و روز خوبی ندارند چرا که با وجود شروع فصل برداشت هنوز محصول سال قبل در انبارها مانده است.
زرشکاران قاینات روزهای پرگاری را پیش رو دارند و در حالی محصول امسال خود را برداشت می کنند که اکثر آنها زرشک پارسال خود را نتوانسته اند به فروش برسانند.
با توجه به این که اکثر کشاورزان نتوانسته اند زرشک سال گذشته خود را به فروش برسانند،به سمت فروش زرشک تَر روی آورده اند .
بازار فروش زرشک تر این روزها درقاینات داغ است و اکثر کشاورزانی که یا فرصت ندارند محصول خود را مستقیم به کارخانه بفروشند و یا وسیله حمل و نقل ارسال محصول را ندارند مجبور به فروش به دلالان با قیمت پایین تر هستند
یکی از شرکت هایی که این روزها در کنار کشاورزان قایناتی روزهای پرکاری را دارد،شرکت کشت و صنعت خوشه سرخ شرق به عنوان تنها ترین تولید کننده کنسانتره آب زرشک ایران وجهان در قاینات است .
به گفته درزی مدیر عامل این شرکت،اگرچه تحریم ها و وضعیت دوسال اخیر کشور مشکلات عدیده ای را برای بخش تولید فراهم کرده است اما آنچه که برای این شرکت در سال جهش تولید مهم بوده است باز گشایی گره ای از مشکلات کشاورزان منطقه به خصوص زرشکاران است.
او می گوید: از ۱۹ مهر ماه خرید زرشک تازه را از کشاورزان شروع کرده ایم و روز به روز بر حضور کشاورزان جهت فروش زرشک افزوده می شود به حدی که شاهد صف های طولانی ماشین ها هستیم و حتی برخی از افراد ۴۸ ساعت هم منتظر فروش محصول خود بوده اند.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت خوشه سرخ شرق قاین با بیان این که کارخانه با دو خط تولید وبا سه شیفت کاری فعال است گفت:روزانه بین ۱۰۰تا۱۵۰تن زرشک تر دراین کارخانه تخلیه و تبدیل به محصول ارزشمندکنسانتره زرشک می شود.
طیب مدیرکارخانه خوشه سرخ شرق نیز با بیان این که کارخانه علاوه بر خرید زرشک محصولاتی همچون انگور،خرما،انار و آلبالو را از استان های فارس،آذربایجان غربی،خراسان رضوی،کرمان و .. خریداری و تبدیل به کنسانتره می کند گفت: کنسانتره تولید شده به شرکت های معتبر کشور از جمله عالیس،میهن و کاله فروخته می شود.
وی با بیان این که با فعال بودن این کارخانه در حال حاضر ۳۵ نفر به صورت رسمی و ۲۰ نفر کارگر فصلی دراین کارخانه مشغول به کار هستند گفت: تمام سعی و تلاش ما این است که چرخ کارخانه بچرخد و باعث ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه شود.
طیب از صادرات کنسانتره میوه و زرشک به کشورهایی همچون ارمنستان ترکیه ژاپن وکره جنوبی خبر داد .
وی ادامه داد: دراین واحد فرآوری ،آزمایشات بر اساس استاندارهای لازم انجام می شود و محصولات تولیدی منطبق با استاندارد های جهانی است ودارای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ۲۲۰۰۰HASSP GM می باشد.
به گفته طیب ،استان خراسان جنوبی۹۵ درصد زرشک کشور را تولیدمی نماید وبالغ بر ۲۰ درصد زرشک تولیدی کشاورزان دراین واحد تولیدی تبدیل به کنسانتره می شود و پیش بینی می شود بالغ بر ۴ هزار تن زرشک تازه کشاورزان توسط این واحد صنعتی خریداری و تبدیل به کنسانتره شود.
شرکت کشت و صنعت خوشه سرخ شرق در سال ۱۳۸۵ با هدف تولید محصولات متنوع از زرشک و صادرات محصولات تولیدی تاسیس و در سال۱۳۸۸ اقدام به ساخت کارخانه در شهر صنعتی قاینات نمود.
این شرکت پس از نصب ماشین آلات در اسفند ماه ۱۳۸۹ تولید آزمایشی خود راآغازنمود و در سال ۱۳۹۰ با شروع فصل جدید برداشت میوه هایی آلبالو،زرشک و انار قدم در عرصه تولید نهاد و موفق به عرضه محصولات با کیفیت قابل قبول استاندارد گردید.
شرکت کشت و صنعت خوشه سرخ شرق یکی از تولید کنندگان و صادرکنندگان انواع کنسانتره در ایران است که محصولات خود را با نام های تجاری خوشه سرخ به بازارعرضه می نماید.این شرکت برای اولین باراقدام به تولید کنسانتره آب زرشک در ایران و جهان نموده است . بهمین منظور کارخانه این شرکت در استان خراسان جنوبی، یعنی بزرگ ترین مکان تولید زرشک ایران، واقع شده است و محوریت اصلی خود را تولید کنسانتره آب زرشک نهاده است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا