اخبارشهرستان

رئیس اداره منابع آب شهرستان های قاینات و زیرکوه:تخریب ۹۰ چاه غیر مجاز در قاینات

دکتر نیک نیا با نگرانی از وضعیت نامطمئن منابع آبی از تخریب 90 چاه غیر مجاز در قاینات خبر داد.

به گزارش نسیم قاین،دکتر نیک نیا رئیس اداره منابع آب شهرستان های قاینات و زیرکوه در گرامی داشت روز ملی آب با طرح شعار “ریاضت آبی، مشارکت همگانی و شتاب در تغییر” می گوید برای برخورداری از حیاط طیبه باید محیط زیست را حفظ و ارزش آب را پاس بداریم.

دکتر نیک نیا که نگرانی از مصرف و وضعیت نامطمئن منابع آب در تمام کلامش دیده می شود می افزاید  ۱۴۰ میلیارد متر مکعب از ۶۰۰ میلیارد متر مکعب برآور منابع آب تجدید ناپذیر را طی نیم قرن اخیر مصرف کردیم و حجم مصرف سالانه بسیار بیشتر از حجم آب تجدید پذیر است .

وی همچنین با اشاره به فرونشست دشت ها اظهار می دارد طی یکی دو دهه آینده ۱۸۰ آبخوان از ذخائر عمیق کشور حذف می شود و با روند کاهش منابع آب سطحی که دو برابر نرخ جهانی است این خطر را دوچندان می کند که برای جلوگیری از ادامه این روند باید سفره های آب زیر زمینی احیا و روند فعلی تغییر پیدا کند .

دکتر نیک نیا با ارائه آماری از سطح زیر کشت آبی و میزان تولید کشاورزی شهرستان، ضرورت جایگزینی کشت های آب بر را یادآوری می کند و می گوید در هر سال زراعی ۸۴۴ میلیون متر مکعب مصرف آب در استان است ولی نرخ بهروری با توجه به میزان محصول تولیدی و آب مصرفی بسیار اندک است و با نرخ جهانی فاصله زیادی دارد.

رئیس اداره منابع آب قاین و زیرکوه کارهای صورت گرفته در مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی را ارزشمند ولی ناکافی می داند و می فزاید در این بخش آموزش و فرهنگ سازی باید در اولویت قرار گیرد .

دکتر نیک نیا در بخش پایانی گزارش خود گوشه ای از اقدامات همکارانش در قاینات را یادآور می شود و هوشمند سازی ۱۰۰ درصد چاه های کشاورزی در دو بخش مصرف آب و برق، تعیین حریم و بستر ۴۰ رودخانه و صرفه جویی ۴ تا ۵ میلیون متر مکعب و نیز تخریب ۹۰ چاه غیر مجاز را از مهمترین کارهای صورت گرفته در شهرستان معرفی می کند و تدبیر چاه های دیزلی و تعیین تکلیف قریب یکصد چاه غیر مجاز را که پیش بینی می شود در شهرستان وجود داشته باشد در کنار اولویت ها و پیشنهاد ایجاد بازار آب، بانک آب، شورای صنفی آب بران، تعریف سامانه تصمیم گیری برای قنوات و ارزش اقتصادی آب بمنظور توسعه پایدار و حفظ محیط زیست و سرمایه گذاری به نفع مردم و مدیریت آب به دست مردم را از مهمترین برنامه های اداره متبوع اعلام می کند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا