سیاسی

توافق جامع ایران و افغانستان تا ۳ ماه آینده نهایی می‌شود/تمام زیرساخت‌های بازارچه یزدان آماده است

به گزارش نسیم قائن ، نمایندگان مردم استان‌های مرزی شرق کشور در مجلس شورای اسلامی ازجمله خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان به منظور توسعه مسائل اقتصادی و حل مشکلات تجاری مرزی با کشورهای همسایه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و معاونان این وزارت‌خانه روز گذشته (سه‌شنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹) دیدار و گفت‌وگو کردند.
سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: گزارشی از وضعیت خراسان جنوبی ارائه و اعلام کردم خراسان جنوبی دارای ۴ بازارچه مرزی یزدان، دوکوهانه، گلورده و ماهیرود با کشور افغانستان است که متأسفانه فقط بازارچه ماهیرود فعال است و سه بارازچه یزدان، دوکوهانه، گلورده تعطیل است.
وی تصریح کرد: تمام زیرساخت‌های بازارچه یزدان آماده است اما متأسفانه از آن استفاده نمی‌شود.
مانند برجام مستمر پیگیر بازگشایی بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی باشید
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از وزیر امور خارجه سؤال کردم چرا به صورت مستمر با افغانستان در خصوص بازگشایی بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی مذاکره نمی‌کنید و فقط در یک مقطع زمانی به این موضوع می‌پردازید؟ و این موضوع را رها می‌کنید.
اسحاقی افزود: از وزارت امور خارجه گلایه کردم همان‌طور که به برجام توجه کردید و گفتید برای برجام ۲۴ روز در لوزان و ۲۰ روز در ژنو حضور داشتید، اگر اقتصاد مردم منطقه مرزی شرق کشور برای شما مهم است، ۲۰ روز معاون شما در افغانستان حضور داشته باشد و ماهیانه یا دو ماه به آن بپردازید و این موضوع را به سرانجام برسانید.
بازگشایی مرز شرقی، مبارک‌تر از برجام
وی تأکید کرد: بازگشایی بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی می‌تواند برای مردم این منطقه، بسیار مبارک‌تر از برجام باشد.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع بعدی که مطرح شد، عدم‌استفاده وزارت امور خارجه از سایر وزارت‌خانه‌ها است که لازم است برای احیای بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی از ظرفیت سایر وزارت‌خانه‌ها و شورای عالی امنیت ملی استفاده کرد.
اسحاقی افزود: دستگاه دیپلماسی فقط نباید برای ابعاد اقتصادی، مختص وزارت امور خارجه شود که آقای ظریف در این خصوص گفت هر وزارت‌خانه‌ای ارتباطات و ساختار خارجی خودش را دارد.
امضای تفاهم‌نامه با دولت افغانستان
وی در ادامه روایت از دیدار با وزیر خارجه تصریح کرد: از وزیر پرسیدم که چرا از وزارتخانه‌های دیگر از جمله وزارت اقتصاد، بازرگانی، شورای عالی امنیت ملی کمک نمی‌گیرد؟ مسئله بازارچه‌های مرزی در راستای مطالبات مردمی بایستی رفع شود.
نماینده مردم شهرستانهای قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وزیر امور خارجه پیرو درخواست‌های ما قول مساعد داد که در ۳ ماه آینده توافق جامع بین دو کشور ایران و افغانستان نهایی شود که در این راستا خط راه آهن خواف –هرات را هم داشته باشیم.
اسحاقی با بیان اینکه “تعیین تکلیف بازارچه‌های استان از درخواست‌های جدی ما از وزیر امور خارجه است که امیدواریم در تفاهم‌نامه کشورمان با کشور افغانستان بیاید” افزود: بازارچه یزدان یکی از بازارچه‌های استان است که همچنان تعطیل است و امید است با تعاملات و تفاهم‌نامه‌هایی که در ۳ ماه آینده منعقد می‌شود شاهد بازگشایی بازارچه‌های استان به ویژه بازارچه مرزی یزدان باشیم.
دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه بسیار پویا و کاری باشد
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در ادامه جلسه، موضوع بالابردن سطح دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی را مطرح کردیم که قرار شد معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه این موضوع را بررسی کند.
اسحاقی تأکید کرد: باید دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی بسیار پویا و کاری باشد و در صورتی که این دفتر، پویا نبود، نمایندگان به وزارت امور خارجه گزارش خواهند داد.
خاورستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا