سیاسی

تغییر باعث پویایی دستگاه تعلیم و تربیت می شود/مدیریت در آموزش و پرورش فرش قرمزوهتل ۵ ستاره نیست

به گزارش نسیم قائن ، عباس لامعی مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی درمراسم تودیع و معارفه مدیر آموزش و پرورش شهرستان قاینات گفت: آموزش و پرورش یک دستگاه بسیار بزرگ وحساس و تاثیر گذار در جامعه است وهمه نسبت به آن حساسیت دارند وشاید اگر مدیر یا رئیس اداره ای دیگر تغییر کند خیلی حساسیت نباشد ولی نسبت به آموزش و پرورش این حساسیت هست که کسی که می خواهد مدیر شود ،در جامعه فرهنگیان باید محبوبیت داشته باشد و این حساسیت نسبت آموزش و پرورش است .
وی ادامه داد: مدیر انتخاب کردن در آموزش و پرورش کار بسیار سختی است و مدیر آموزش و پرورش باید الگو برای معلمین ودانش آموزان و اولیاء باشد .
لامعی اضافه کرد:خنده واخم و حرکات و سکنات یک مدیر دراین نهاد بسیار تاثیر گذار است.
تغییر باعث پویایی دستگاه تعلیم و تربیت می شود
مدیر کل آموزش وپرورش خراسان جنوبی بیان داشت:در مدت ۵ سالی که به عنوان خدمت گذار دراداره کل بوده ام تقریبا همه مدیران شهرستان ها و معاونین اداره کل را تغییر داده ایم و این تغییر به دلیل مشکل با همکاران نبوده است بلکه اعتقاد براین بود که تغییر باعث پویایی دستگاه تعلیم و تربیت می شود ولازمه کار مدیریت است .
وی افزود: در طول خدمت ،با افراد آگاه به مسائل آموزش و پرورش و سلایق مختلف مشورت می کردم و ضرر هم نکردم و آموزش و پرورش هم ضرر نکرد و انسان های شایسته وتوانمندی در آموزش و پرورش استان سکان را به دست گرفتند.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی درادامه به روند طولانی انتخاب مدیریت آموزش وپرورش قاین اشاره کرد و گفت:هدف ما برای آموزش وپرورش شهرستان قاینات این نبود که این تغییر خیلی طولانی شود وحتی باعث گلایه مسئولین شود، اما این به یک طلسم تبدیل شده بود وبالاخره شکسته شد.
وی با اشاره به روند انتخاب مدیر آموزش و پرورش قاین نیز گفت: در انتخاب مدیر از امام جمعه شهرستان مشورت گرفتم و ایشان هیچ وقت نظر بر روی شخص خاصی نداشتند و هیچ کس را هم رد نکردند وفقط اهم ومهم می کردند .
حاضر به معامله با انسانها نیستم
لامعی به معرفی یکی از معلمین شهرستان به عنوان مدیرآموزش و پرورش در ماههای گذشته و عدم برگزاری مراسم معارفه این شخص اشاره کرد و گفت: پس از این اتفاق حتی سمت معاون کلی به ایشان پیشنهاد شد که نپذیرفتند و در حال حاضر هم علی رغم این که بنده چند ساعتی دیگر دراین پست مسئولیت ندارم ولی با شناختی که از همکاران خود و مسئول جدید اداره کل آقای موسوی کیا دارم بازهم پیشنهاد مسئولیت در مرکز استان به این همکار گرامی داده می شود.
وی درادامه با بیان این که هیچ وقت خوبی های افراد از یادم نمی رود گفت: حاضر نیستم با انسانها معامله کنم گفت: در انتخاب مدیر آموزش و پرورش شهرستان قاینات با بررسی های انجام شده و جمیع جهات در نهایت آقای للهی به عنوان مدیریت این مجموعه انتخاب شدند.
مدیریت در آموزش و پرورش فرش قرمز نیست
لامعی اظهارداشت:قبول مسئولیت در آموزش وپرورش یعنی فداکاری ،گذشت ، ایثارو با دست های خالی ونداری آموزش و پرورش را اداره کردن.
وی افزود:مدیریت در آموزش و پرورش فرش قرمز و هتل ۵ ستاره نیست که همه چیز مهیا باشد ،بلکه این مسئولیت خون دل خوردن است و مدیران مدارس ما هم دراین مدیریت خط مقدس هستند و مشکلات را لمس می کنند و با نداری آموزش و پرورش را اداره می کنند.
مدیر کل آموزش وپرورش خراسان جنوبی سخت ترین دوران مدیریت آموزش و پرورش را به لحاظ اعتباری و مالی درطول این ۵ سال و به خصوص در سال ۹۶ دانست و گفت: با همه این کاستی ها در حوزه اعتباری و مالی که همیشه همزاد آموزش و پرورش بوده است ،آموزش وپرورش استان در دولت تدبیر و امید به لحاظ پرورشی و فرهنگی و آموزشی و علمی توفیقات زیادی به دست آورد وهنر مدیر این است که در سختی ها بتواند مدیریت کند.
وی به موفقیت های آموزش و پرورش استان اشاره کرد و گفت:کسب رتبه های برتر کنکور،کسب رتبه دوم المپیاد شیمی و ریاضی ،کسب رتبه های پرورشی و قرآن وعترت و نماز که نام دانش آموزان و فرهنگیان قاین هم دراین بین می درخشداز جمله موفقیت های این نهاد دراستان بوده است .
لامعی ادامه داد:با وجود کمبود اعتبارات در دو سال متوالی در اعزام دانش آموزان به راهیان نور رتبه دوم کشوری را داشتیم و ۳ سال متوالی رتبه دوم درجهت قبولی دانش آموزان در مراکز آموزش عالی را داریم واین اراده پولادین همکاران ما بوده است و با قدرت وقوت مصمم ودر کلاسها حاضر می شوند ونداریها باعث نشده است از رسالت اصلی که تعلیم وتربیت است غافل شویم
مدیر کل آموزش و پرورش استان که به گفته خودش ساعاتی بیشتر به واگذاری این سکان به شخص دیگری باقی نمانده است از آغاز به کار شغل معلمیش درقاینات و همچنین پایان ۳۵ سال خدمتش با انتخاب مدیر جدید آموزش وپرورش در قاینات سخن می گوید و بیان داشت:دوست نداشتم آموزش و پرورش پویای شهرستان قاینات به حالت بلاتکلیفی اداره شود چرا که این بلاتکلیفی و سردرگمی دودش مستقیم به چشم دانش آموز می رود .
وی افزود: ۳۵ سال سرباز ولایت و نظام وانقلاب بوده و در آینده هم خواهم بود و افتخار می کنم که معلم بوده ام ودر طی مدت ۵ سال تصدی در این پست مدیرکلی فقط قانونی رفتار کرده ام و با وجود داشتن ۱۷ هزارمعلم سعی کرده ام حقی از کسی ضایع نشود و اگر هم اتفاقی افتاده باشد قطع به یقین سهوا بوده است و عمدی در کار نبوده است.
لامعی در بخش پایانی سخنان خود گفت: فلسفه وجودی مدیر این است که مشکلات حل شود وهرچه در درون آموزش و پرورش منسجم تر و هم افزاتر باشیم موفق تر هستیم واگر تخم نفاق کاشته شود همه ما ضرر می کنیم وآسیب می بینیم
وی افزود:ازظرفیت همه باید استفاده شود وهرکسی مسئولیت را انتخاب کند توفیق است و شکار نیست وباید منشاء خیر و برکت باشیم.
مدیر کل آموزش و پرورش در پایان گفت:دراستان خراسان جنوبی فقط مرّ بخشنامه اجرا می شود و باید تفسیر این بخشنامه و روح دادن به گونه ای باشد که به نفع ارباب رجوع و مردم باشد .
متبلور شدن فرهنگ قاینات در مدیر آموزش وپرورش
مشیرالحق عابدی فرماندار قاین در این مراسم اظهارکرد: مدیر آموزش و پرورش هر شهرستانی وظایفی دارد و یکی از وظایف مدیر آموزش و پرورش این است که می بایست الگو باشد .
وی خطاب به مدیر جدید آموزش و پرورش قاینات گفت: در گذشته های نه چندان دور از آموزش و پرورش به عنوان اداره فرهنگ یاد می شد و لذا شما به عنوان رئیس اداره فرهنگ شهرستان باید به گونه ای رفتار کنید که فرهنگ قاینات در شما متبلور گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا