سیاسی

برگزاری نشست سران عرب در ظهران؛ابومازن: اسرائیل خواستار عضویت در شورای امنیت است

به گزارش نسیم قائن ، نشست سران عرب امروز در شهر ظهران کار خود را آغاز کرد. عبدالله دوم شاه اردن در سخنانی در افتتاحیه این نشست خواستار حل سیاسی بحران سوریه از طریق نشست‌های ژنو شد و گفت این جایگزین دیگری به جز مذاکرات ژنو برای حل بحران سوریه وجود ندارد.
عبدالله دوم در ادامه ریاست نشست سران عرب را به سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی تحویل داد.
در ادامه سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی با نادیده گرفتن تجاوزات مستمر سعودی‌ها به مردم یمن گفت از جامعه جهانی می‌خواهیم برای فراهم کردن تمام راه‌ها با هدف رساندن کمک‌ها به مردم یمن تلاش کند.
شاه سعودی با ادعای تمایل رژیم سعودی برای حل سیاسی بحران یمن مدعی شد : شبه‌نظامیان الحوثی را مسئول کامل ادامه بحران یمن و مانع‌تراشی در برابر رسیدن کمک‌ها می‌دانیم.
وی افزود: چالش تروریسم از خطرناک‌ترین چالش‌های پیش روی ما است
سلمان بن عبدالعزیز ادعا کرد: به شدت اقدامات تروریستی ایران را در منطقه عربی محکوم می‌کنیم
وی مدعی شد دخالت‌های ایران در امور کشورهای عربی و طایفه‌گری را نمی‌پذیریم.
پادشاه سعودی گفت : من ابتکاری را درباره چالش‌های مشترکی که امت عربی ما با آن روبرو است، مطرح می‌کنم.
وی مدعی شد مسئله فلسطین مسئله نخست ما بوده و خواهد بود. وی خواستار آن شد تا قدس شرقی پایتخت فلسطین شود.
پیشتر شبکه العربیه گزارش داده بود اوضاع سوریه، بحران یمن و روند صلح(سازش)، تلاش‌های مبارزه با گروه‌های تروریستی و آنچه راه‌های مقابله با دخالت‌های ایران در امور کشورهای منطقه ادعا شده، از مهمترین محورهای نشست ظهران خواهد بود.
احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب با تکرار ادعاها و اتهامات نخ‌نما شده علیه ایران مدعی شد دخالت‌های ایران در منطقه ما، خواهان خیر برای اعراب نیست.
وی با نادیده گرفتن اقدامات گروه‌های تروریستی و کشورهای حامی آن در طولانی شدن بحران سوریه مدعی شد نظام سوریه مسئول فروپاشی سوریه و از دست رفتن کرامت آن است.
ابوالغیط با توهین آشکار به نمایندگان بخش مهمی از ملت یمن یعنی انصارالله مدعی شد این باندهای سرکش امنیت عربستان را تهدید می‌کنند و ایران از آنها حمایت می‌کند.
ابومازن رئیس تشیکلات خودگردان هم گفت در شورای امنیت طرح صلحی را ارائه کردم که اساسا مبتنی بر طرح صلح عربی است.
وی افزود اسرائیل خواستار عضویت در شورای امنیت خواهد شد و از همه می‌خواهم با آن مقابله کنند.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در نشست سران عرب با تکرار اتهام تکراری و اثبات نشده علیه دمشق مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی از مقابله موفق مردم عراق با گروه تروریستی داعش تشکر کرد و آنها را مردمی بسیار شجاع خواند.
عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر هم در سخنانی به حمایت از تجاوز نظامی ائتلاف سعودی، اماراتی و متحدانش به یمن پرداخت و گفت حملات موشکی به عربستان را محکوم می‌کنیم، ما هرگز نمی‌پذیریم که عناصر یمنی، عربستان را موشک‌باران کنند.
امیر کویت هم در سخنانی از تجاوزات نظامی عربستان و متحدانش به یمن حمایت کرد و گفت حملات موشکی به سعودی را محکوم می‌کنیم.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا