سیاسی

بازگشایی مرز یزدان نقش محوری در توسعه منطقه دارد

به گزارش نسیم قائن ،
سلمان اسحاقی روز پنجشنبه در نشست شورای اداری شهرستان زیرکوه که با حضور استاندار خراسان جنوبی در این شهرستان برگزار شد، افزود: فعال‌سازی بازارچه مرزی یزدان اتفاق مبارکی است که در واقع خورشید آبادانی ایران و نه فقط زیرکوه و خراسان جنوبی است زیرا به فرموده مقام معظم رهبری باید از ظرفیت کشورهای همسایه استفاده کنیم و امیدواریم با تحقق این امر از ظرفیت مرز مشترک به خوبی در این منطقه استفاده شود.
«خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان در چهار شهرستان زیرکوه، نهبندان، درمیان و سربیشه مرز مشترک دارد. این استان چهار بازارچه مرزی دارد که در حال حاضر فعال‌ترین آنها مرز ماهیرود (میل ۷۸) در شهرستان سربیشه است.»
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد خط آهن تربت حیدریه، سنگان، یزدان و هرات خواسته مردم شهرستان زیرکوه است که امیدواریم با پیگیری‌های لازم این طرح مهم نیز تحقق یابد.
وی اظهار داشت: برخی مناطق استان ظرفیت‌های لازم را برای ارتقا به بخش دارند که به جهت توسعه شهرستان زیرکوه نگاه ویژه به این منطقه را می‌طلبد.
اسحاقی افزود: درخصوص محصول زرشک نیز باید مردم را سرمایه‌گذار اول بدانیم و سرمایه‌گذارانی جذب شوند که در کنار مردم کار کنند در این صورت می‌تواند نقش تاثیرگذاری در منطقه داشته باشد.
وی بیان کرد: تابستان مشکل نیروی انسانی و آبرسانی داریم که امیدواریم قرارگاهی به عنوان قرارگاه آب ایجاد شود تا مردم مشکل آب نداشته باشند.
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: برای بیمارستان زیرکوه نیز استاندار بشخصه مذاکره می‌کنند و امیدواریم اتفاق خوبی بیفتد تا بعد از ۱۵ سال مردم زیرکوه از بیمارستان مجهز برخوردار شوند.
وی افزود: برای بیمارستان تامین اجتماعی به دلیل نبود بیمه‌شدگان تامین اجتماعی، فرد خیری داریم که با انتقال آن به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ۲ میلیارد تومان هزینه کند.
وی گفت: پزشکی قانونی از دیگر مشکلات است که امیدواریم به‌زودی در این شهرستان انجام شود.
برخی دستگاه‌ها در زیرکوه فاقد نمایندگی هستند
فرماندار زیرکوه هم در این نشست گفت: خیلی از دستگاه‌های اجرایی هنوز در شهرستان فاقد نمایندگی هستند و مردم برای انجام امور خود باید به شهرستان مجاور سفر کنند.
محمدحسین عربشاهی افزود: بارها درباره محرومیت این شهرستان صحبت شده اما دلیل اصلی، استفاده نکردن درست از ظرفیت‌ها است.
وی اظهار داشت: بازگشایی مرز یزدان باعث خیر و برکت برای مردم این شهرستان خواهد شد و امیدواریم با اخذ مجوز کمیسیون ماده سه بتوانیم شاهد ساخت بیمارستان در زیرکوه نیز باشیم.
فرماندار زیرکوه گفت: در ۱۵ سال گذشته خشکسالی دامن‌گیر شده و ۳۰ روستا در این شهرستان فصل تابستان با تانکر آبرسانی می‌شوند.
وی بیان کرد: قطعا در توسعه منطقه‌ای یکی از شاخص‌های اصلی، توسعه اخلاق‌مداری و تعامل است که ما در شهرستان آن را رقم زدیم و تعامل در شناخت ظرفیت‌ها وجود دارد.
عربشاهی افزود: ۴۲ هزار نفر جمعیت داریم و کمتر از یک درصد برق صنعتی را استفاده می‌کنیم، ساختار شهرستان زیرکوه کشاورزی و دامداری است که توجه به این مساله مهم راهگشا خواهد بود.
زیرساخت‌های زیرکوه نیاز به تقویت دارد
امام جمعه حاجی آباد مرکز شهرستان زیرکوه هم گفت: به برکت نظام و خون پاک شهدا و تلاش همه دولت‌ها به‌خصوص این دولت خدمات خوبی به شهرستان آمده که قابل تقدیر است اما با توجه به مرزی بودن، زیرساخت مطلوبی نداریم و بعضی ادارات ما هنوز نمایندگی هستند یا نمایندگی هم ندارند.
حجت الاسلام غلامرضا مرتضایی نیا افزود: بیمارستان کوثر حاجی ‌آباد قصه پرغصه‌ای است که در مالکیت تامین اجتماعی و اجاره دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد.
وی گفت: بازگشایی مرز یزدان از مهمترین اولویت‌ها است و توجه به حوزه‌های علمیه از دیگر موارد قابل اهمیت است که از نظر زیرساختی مشکل داریم.
امام جمعه زیرکوه اظهار داشت: از برخی مدیران استانی گلایه‌مند هستیم و در ۶ سالی که اینجا حضور دارم هنوز به شهرستان نیامده‌اند.
وی افزود: مدیری که فقط در مرکز استان بماند، قادر به کار کردن نیست و مدیر جهادی با روحیه انقلابی باید تلاش کند.
حجت الاسلام مرتضایی نیا گفت: پیشینه شهرستان زیرکوه در زمان اول انقلاب و جنگ تحمیلی معلوم است و ۱۱۰ شهید را به کشور هدیه کردیم.
وی افزود: مردم در زمینه‌های مختلف حضور گسترده دارند و بزرگترین سرمایه ما در این شهرستان ولایت‌مداری، اتحاد و همدلی است.
استاندار خراسان جنوبی امروز (پنجشنبه) به عنوان ششمین مقصد سفرهای شهرستانی خود، وارد زیرکوه شد.
ملانوری با هدف رصد میدانی شرایط، بازدید از برخی پروژه‌های عمرانی، آشنایی با مسایل و مشکلات موجود و گفت و گو با مردم وارد این شهرستان مرزی شد و ابتدا با حضور در گلزار شهدای این شهر به مقام والای شهدای انقلاب اسلامی ادای احترام کرد.
وی در آغاز سفر خود به شهرستان مرزی زیرکوه با خانواده شهید عبدالله رحمانی بمرود دیدار کرد.
ملانوری در این سفر از پروژه نیمه‌تمام استخر سرپوشیده حاجی آباد و بیمارستان کوثر بازدید و در نشست شورای اداری این شهرستان شرکت کرد. دیدار چهره به چهره با مردم و بازدید از مرز یزدان از دیگر برنامه‌های استاندار در این سفر است.
استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و شهر حاجی آباد مرکز شهرستان مرزی زیرکوه در فاصله ۱۶۰ کیلومتری بیرجند است.
شهرستان زیرکوه سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و شهر حاجی ‌آباد مرکز آن در فاصله ۸۵ کیلومتری مرز مشترک ایران و افغانستان قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا