اخبارشهرستان

افزایش قیمت زرشک از ادعا تا واقعیت/ کشاورزان؛ افزایش قیمت زرشک به پای افزایش هزینه های تولید نمی رسد

در حالی مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی از افزایش دو برابری قیمت زرشک خبر داده است که کشاورزان معتقدند که قیمت زرشک دو برابر نشده و از طرف دیگر افزایش قیمت ناچیز این محصول به پای افزایش هزینه های تولید نمی رسد.

به گزارش نسیم قاین،

در ۱۰ آبان ماه جاری خبری مبنی بر افزایش دو برابری قیمت زرشک به عنوان یک خبر خوب برای کشاورزان و زرشک کاران استان در رسانه ها منتشر شد.

در این خصوص؛ سید حسن رضوی، مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهارکرد: سال گذشته قیمت هر کیلوگرم زرشک تازه با شاخه بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان بود و امسال قیمت این نوع محصول به بیش از ۲۰ هزار تومان در بازار آزاد افزایش یافته است.

وی بیان کرد: خرید توافقی زرشک نیز براساس کیفیت محصول با همین نرخ انجام می‌شود.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی از خرید توافقی ۶۰۰ تن زرشک تازه در این استان خبر داد و گفت: ۹ مرکز در پنج شهرستان زرشک‌خیز خراسان جنوبی در زمینه خرید توافقی زرشک تا پایان فصل برداشت محصول فعال هستند.

وی افزود: به دلیل اینکه زرشک‌کاران در سال‌های قبل نسبت به احداث بارگاه بهداشتی زرشک اقدام کرده‌اند از طرفی فروش زرشک به‌صورت خشک، ارزش افزوده بیشتری دارد امسال کمتر تمایل داشتند که زرشک خود را تازه به فروش برسانند.

رضوی گفت: امسال مراکز خرید توافقی زرشک در استان زرشک را با نرخ بالایی از کشاورزان خریداری کردند به همین دلیل بخش خصوصی هم با قیمت خوبی از کشاورزان زرشک را خریداری کرد که این موضوع به نفع کشاورز شد.

وی با اشاره به سیر صعودی قیمت زرشک در سال جاری افزود: برگزاری جشنواره ملی زرشک در فصل برداشت، نقش موثری در معرفی این محصول و افزایش قیمت زرشک داشته است.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: به برکت جشنواره زرشک، این محصول به استان‌های دیگر به‌خوبی معرفی شد و در سال‌های قبل زرشک تازه به چند استان از جمله تهران و خراسان رضوی عرضه می‌شد اما در سال جاری بازارهای جدیدی را برای عرضه پیدا کردیم.

وی گفت: استان‌های همدان، فارس، اصفهان، قم، البرز و گلستان از جمله بازارهای جدید شناسایی شده برای عرضه زرشک خراسان جنوبی است و مدیران تعاون روستایی برخی از این استان‌ها به همراه تشکل‌های خود در خراسان جنوبی حضور پیدا کردند.

رضوی افزود: تشکل‌های این استان‌ها تعاملات خوبی با تشکل‌های تعاون روستایی خراسان جنوبی برقرار کردند و سفارش‌های خوبی هم داشتند.

وی گفت: انتظار ما این است که برگزاری این جشنواره‌ها ادامه داشته و شروعی خوبی برای معرفی زرشک و رسیدن به اهداف مدنظر باشد.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: تعاون روستایی استان همچنان برای معرفی زرشک و شناسایی بازارهای جدید برای فروش محصول به‌طور مستمر در تلاش است تا کشاورزان ما نه تنها مانند سال‌های قبل متضرر نشوند بلکه محصول خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند.

در حالی مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی مدعی افزایش قیمت دو برابری زرشک و افزایش منافع کشاورزان و زرشک کاران است، که اوضاع بازار کمی متفاوت تر با این ادعا است.

قیمت ۱۴-۱۵ هزار تومانی زرشک

حسن صحرایی یکی از زرشک کاران شهرستان زیرکوه در این خصوص در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: امسال زرشک تازه شاخه ای به قیمت کیلویی ۱۴-۱۵ هزار تومان در بازار خرید و فروش می شود، پارسال نیز این نوع زرشک ابتدا کیلویی ۱۲ هزار تومان بود و بعد هم کاهش یافت و به کیلویی ۱۰ هزار تومان رسید.

وی افزود: در حالی که اخیرا زرشک خشک در خرمن؛ کیلویی ۷۰ هزار تومان خریداری می شد، اما الان با کاهش مواجه شده و کیلویی ۵۵-۵۷ هزار تومان خرید و فروش می شود.

افزایش چندبرابری هزینه های تولید زرشک

این کشاورز با اشاره به اینکه در تولید زرشک اگر بخواهیم هزینه های کارگری و کود و سم را حساب کنیم، هیچی باقی نمی ماند، گفت: کیسه کودی را که در سال گذشته ۲۰۰ هزار تومان خریده ایم، امسال به ۶۰۰-۷۰۰ هزار تومان رسیده است. هزینه های کارگری که در سال گذشته روزی ۸۰-۹۰ هزار تومان بوده است، امسال به ۱۸۰-۱۹۰ هزار تومان افزایش یافته است.

صحرایی در خصوص قیمت ۲۰ هزار تومانی اعلام شده برای زرشک تازه، بیان کرد: در منطقه ما که زرشک تعاونی خریداری نمی شود و از قاین هم که سوال کردیم گفتند که قیمت زرشک تازه ۱۰-۱۱ هزار تومان است که به همین قیمت هم کسی نمی خرد.

وی ادامه داد: سال گذشته هم که می خواستند زرشک بخرند، فقط یک حرفی زدند و نه زرشکی خریدند و نه هم قیمت آن افزایش داشت، بلکه حتی کاهش قیمت هم داشت.

قیمت زرشک تازه حداقل ۴۰-۵۰ هزار تومان باشد

این زرشک کار با بیان اینکه متاسفانه وضعیت زرشک خیلی خراب است، تصریح کرد: با قیمت ۱۲-۱۴ هزار تومانی که زرشک خریداری می شود، صرفه ای ندارد و حداقل باید کیلویی ۴۰-۵۰ هزار تومان خریداری شود تا کشاورز بتواند هزینه های کود و سم و کارگری و همچنین زحمتی که می کشد را سربه سر کند و کمتر از این قیمت اصلا نمی صرفد.

صحرایی افزود: زرشکی هم که فروخته شود، دلال صرفه آن را می برد و کشاورز سودی نمی برد، چرا که دلال ها هر طور که دوست دارند می خرند و کشاورز هم چاره ای ندارد و مجبور است سر خرمن بفروشد، متاسفانه دولت هم که نمی خرد.

خریداری زرشک تازه از ۱۵-۲۰ هزار تومان

عظیم برزگر یکی از کشاورزان و مسئول تعاونی روستایی آرین شهر نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ در خصوص قیمت خرید و فروش زرشک اظهارکرد: هم اکنون خودم به عنوان مسئول تعاونی، زرشک شاخه منطقه سده و دشت مهمویی را با کیفیت عالی، کیلویی ۲۰ هزار تومان خریداری می کنم. زرشک مناطق دیگری مثل روستاهای آفریز و چاهک موسویه هم از ۱۵ هزار تومان شروع می شود و تا ۱۶-۱۷ هزار تومان بستگی به کیفیت و عیارش خریداری می شود.

وی افزود: در سال گذشته نیز قیمت زرشک تازه ۱۰-۱۲ هزار تومان بود، الان هم قیمت زرشک تازه بیشتر از ۲۰ هزار تومان درمی آید، اما چاره ای نیست.

قیمت زرشک خشک باید بیشتر از ۲۰۰ هزار تومان باشد

این کشاورز با اشاره به اینکه بازار زرشک خشک قابل پیش بینی نیست، گفت: اکنون قیمت زرشک خشک باید کیلویی ۲۰۰ هزار تومان باشد نه ۱۲۰-۱۳۰ هزار تومان.

وی با بیان اینکه دو سال قبل و به دلیل بیماری کرونا، قیمت زرشک از کیلویی ۸۰ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان کاهش یافت، ادامه داد: الان نسبت به پارسال وضعیت بهتر شده است، اما زرشک خشک باید به قیمت کیلویی ۲۰۰-۲۵۰ هزار تومان برسد تا برای کشاورز مقرون به صرفه باشد و بتواند جواب کارگر و نیروی انسانی و آب و کودش را بدهد.

افزایش چند برابری هزینه های تولید

برزگر در خصوص افزایش چند برابری هزینه های تولید در امسال نسبت به سال گذشته، گفت: هزینه های کارگر نیروی زن از ۱۵۰ هزار تومان در سال گذشته به ۲۰۰ هزار تومان و نیروی مرد از ۲۰۰ هزار تومان به ۲۵۰ هزار تومان در امسال رسیده است. همچنین کود حیوانی از ماشینی ۴ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان و یک کیلو کود شیمیایی نیز از ۲۰ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان تا ۱۰۰-۲۰۰ هزار تومان رسیده و در حالی که همه هزینه ها دو برابر شده است، اما قیمت زرشک دو برابر نشده و حدودا یک سوم افزایش قیمت داشته است.

قیمت زرشک تغییری نکرده

وی تاکید کرد: قیمت زرشک تازه باید کیلویی ۵۰ هزار تومان باشد تا برای کشاورز بصرفد، چرا که در حالی که تورم و قیمت همه کالاها دو برابر شده، اما قیمت زرشک هیچ تغییری نکرده است، بخصوص وقتی که در ۳-۴ سال قبل قیمت این محصول ۸۰ هزار تومان بوده، الان قیمت ۱۰۰-۱۱۰ هزار تومان برای آن چیزی نیست.

و اما…

بر اساس این گزارش؛ در حالی مدیرتعاون روستایی خراسان جنوبی قیمت زرشک تازه را کیلویی بیش از ۲۰ هزار تومان عنوان کرده است که کشاورزان خرید زرشک به این قیمت را رد کرده و معتقدند که این محصول حدودا بین ۱۴-۱۶ هزار تومان خرید و فروش می شود.

از سوی دیگر اگرچه قیمت زرشک از کیلویی ۱۰ هزار تومان در سال گذشته به ۱۵ هزار تومان یا همان گفته مدیرتعاون روستایی استان؛ به بیش از ۲۰ هزار تومان در امسال رسیده است، اما وقتی که هزینه های تولید این محصول در نظر گرفته شود؛ از جمله افزایش دو برابری هزینه های کارگری، افزایش بیش از سه برابری قیمت کود و افزایش هزینه های سوخت و انرژی، می بینیم که قیمت زرشک نه تنها افزایشی نسبت به سال گذشته نداشته بلکه با کاهش هم مواجه شده است.

از طرف دیگر؛ در حالی آقای مسئول زرشک کیلویی ۲۰ هزار تومان را قیمت مناسب و به نفع کشاورز می داند که بر اساس نرخ تورم و همچنین در نظر گرفتن کاهش یکباره قیمت زرشک در دوران کرونایی، نرخ متناسب این محصول برای سربه سر شدن هزینه های تولید، باید کیلویی ۵۰ هزار تومان بصورت تازه و بیش از ۲۰۰ هزار تومان به صورت خشک باشد.

امید است که محصول زرشک هم ماند سایر محصولات کشاورزی که همراه با نرخ تورم، افزایش قیمت چشمگیری داشته است، به قیمت مناسب و بصرفه اش برسد تا علاوه بر زخم و زحمت، عایدی دیگری هم برای کشاورز داشته باشد

 

منبع:خاورستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا