اخباراسلایدر بزرگشهرستان

اعتبار ۲۲ میلیارد تومانی برای توانمندسازی جامعه هدف بهزیستی قاین/ راه اندازی ۶ مرکز شبه خانواده در شهرستان

به گزارش نسیم قاین،محمد خزاعی رئیس اداره بهزیستی قاین در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد با ارائه گزارشی از فعالیت های این اداره در شهرستان قاینات گفت: ۴هزار ۲۵۸ نفر از شهروندان قاینی تحت پوشش  بهزیستی هستند که از این میران ۲هزار و ۵۰۳ نفر از خدمات معیشتی برخوردار می شوند.

وی با اشاره به برنامه های بهزیستی در بخش های مختلف گفت: دفتر توانمند سازی خانواده و زنان بی سرپرست در حوزه اجتماعی با هدف قادرسازی و توانمند سازی جامعه هدف تشکیل شده است و۵۶۶ خانواده به صورت مستقیم تحت پوشش هستند وازخدمات معیشتی ماهیانه بهره مند میگردند.

خزاعی ادامه داد: دفتر کودکان و نوجوانان نیز  که به سمت خانواده محور سوق داده می شود با راه اندازی ۶ مرکز شبه خانواده در شهرستان فعالیت دارد که ۷۰ مددجو بی سرپرست  وفاقد سرپرست موثردراین مراکز نگهداری می شوند وعلاوه بر یارانه به مراکز شبه خانواده کمک های درخصوص تحصیل. ایاب وذهاب کمک هزینه ترخیص و… نیز به افراد تحت پوشش پرداخت می شود.

 

رئیس اداره بهزیستی شهرستان قاینات بیان داشت: ۱۱۵ فرزند  نیز امداد به گیر بهزیستی ودرخانواده جایگزین  زندگی میکنند.

 

وی به دفتر آسیب دیدگان اجتماعی(۱۲۳) نیز اشاره داشت و گفت: افراد در معرض طلاق،کودک آزاری،همسرآزاری، و.. در این بخش تحت خدمات بهزیستی قرار دارند

 

خزاعی با بیان این که در حوزه توانبخشی ۳هزار و ۶۹۲ معلول تحت پوشش هستند گفت: ۱۹۳۷ نفر از خدمات معیشتی و مابقی از سایر خدمات بهزیستی بهره مند هستند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان قاینات افزود: ۹ مرکز در حوزه توانبخشی مشغول به خدمت به سالمندان،معلولین و … هستند.

 

وی گفت: همچنین ۷مرکز توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاهای بزرگ خدمات ارائه می دهند.

 

خزاعی در ادامه به موضوع مناسب سازی وحمایت از معلولین اشاره داشت و گفت: ادارات و سازمانهای  تا پایان آذرماه مهلت دارند نسبت به مناسب سازی محیط اداری خود اقدام کنند .

وی گفت: ۵۳ اداره و نهاد دراین زمینه مورد بررسی قرار گرفته اند که ۴۰ درصد آنها استاندارهای بهداشتی و ورودی های رمپ را رعایت کرده اند.

رئیس اداره بهزیستی قاینات به حوزه پیشگیری نیز اشاره داشت و گفت: دراین بخش در ۴ دفتر تخصصی  دفتر مشاوره.پیشگیری ازاعتیاد.پیشگیری از معلولیتها وآسیبهای اجتماعی فعالیت هایی صورت می گیرد .

 

خزاعی  بهره مندی ۲۴ هزار و ۶۴۱ نفر در طرح های مشارکتی و آگاه سازی را از جمله اقدامات حوزه پیشگیری ذکر کرد و گفت: ۱۹۰۰ نفر نیز سال گذشته برای مشاوره به این مرکز مراجعه داشته اند .

 

رئیس اداره بهزیستی قاین بیان داشت: سال گذشته ۲۶۰ نفر از مرکز کمپ قاین استفاده کرده اند که ۱۷۹ نفر از یارانه بهزیستی برای درمان استفاده کرده اند.

 

خزاعی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اعتبارات و اشتغال زایی نیز اشاره داشت وگفت: از سال گذشته تا کنون برای ۶۸ نفر با اعتباری بالغ بر ۴میلیارد و ۸۱۰ میلیون تومان اشتغال ایجاد شده است .

وی ادامه داد: در سال جاری سهمیه شهرستان برای توانمند سازی ۲۷۰ نفر است و ۲۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از محل تبصره ماده ۱۶   برای جامعه هدف اعتبار داریم.

 

خزاعی با بیان این که از محل تبصره ماده ۱۸ نیز تاکنون برای ۲۴ نفر به میزان ۲ میلیارد تومان با تسهیلگری بنیاد برکت پرونده بانکی  تشکیل شده است گفت:در سال گذشته نیز ۳۱ نفر از خدمات خرید  مسکن مددجویان به میزان ۱ میلیارد و ۵۷ میلیون تومان بهره مند شده اند .

 

رئیس اداره بهزیستی بیان داشت: در طرح ودیعه مسکن نیز برای ۴۳ نفر به میزان ۵۹۵ میلیون تومان هزینه شده است .

 

وی گفت: ۶سال پیش نیز استارت ۱۲ واحد مسکونی ۲ معلولیتی در شهرستان قاینات زده شده بود که در هفته دولت امسال به بهره برداری خواهد رسید.

 

خزاعی بیان داشت: ۱۰۷ خانوار ۲معلولی،۲۸۹ خانوار روستایی فاقد مسکن  و۱۰۸ خانوار شهری فاقد مسکن در بین جامعه هدف بهزیستی شناسایی شده اند و امیدواریم در آینده ای نزدیک این افراد هم از خدمات مسکن بهزیستی برخوردار شوند.

 

رئیس اداره بهزیستی شهرستان قاینات ادامه داد: در بخش مشارکت های مردمی نیز در ۳ ماهه اول امسال بالغ بر ۵۷۶ میلیون تومان نقدی و ۱میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان غیر نقدی توسط موسسات ومراکز تابعه جمع آوری شده است.

 

وی افزود: همچنین ۱۰۰میلیون تومان کمک جهیزیه به جامعه هدف پرداخت شده است.

 

خزاعی از جمع آوری ۱۳۳ میلیون و ۸۰۰ میلیون تومان کمک نقدی و ۸۲۹ میلیون تومان کمک غیرنقدی در ماه مبارک رمضان توسط بخش دولتی وغیردولتی  درسالجاری نیز خبرداد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا