سیاسی

اعتبارات آبخیزداری قاین ۴ برابر شد/بهره مندی بیش از ۸۴۲ خانوار از طرح‌های آبخیزداری

به گزارش نسیم قائن ، گلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین گفت: در سال مالی جاری نسبت به سال مالی گذشته (۹۷-۹۸)میزان تخصیص اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری شهرستان قائن ۴ برابر شده است.
وی افزایش ۴ برابری اعتبارات آبخیزداری قاین باعث رونق پروژه های آبخیزداری در این شهرستان شد، افزود: اعتبار مصوب امسال حدود ۱۰ میلیارد تومان است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین با اشاره به تخصیص این اعتبار به شهرستان ادامه داد: در حال حاضر پروژه های آبخیزداری در یک حوزه ی آبخیز با ۸ زیر پروژه در حال اجراست.
وی اضافه کرد: با اجرای طرح های ابخیزداری در سال جاری ۴ روستا با بیش از ۸۴۲ خانوار روستایی از مزایای اجرای طرح‌های آبخیزداری بهره‌مند می‌شوند.
گلی گفت: در راستای بهره برداری از این طرح ها ۱۰ رشته قنات و ۸ حلقه چاه نیز احیا و افزایش دبی خواهد داشت.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین درباره ی طرح های در دست اجرا با این اعتبارات افزود : ۳ بند خاکی با ۱۷۶ هزار و ۵۰۰ متر مکعب و ۳ پروژه ی سنگ ملاتی با هزار متر معکب عملیات اجرایی با هدف پخش سیلاب اجرایی شده است.
وی گفت: طرح های بیولوژیک، بیومکانیک و مکانیکی آبخیزداری در اجرای سیاست های سازمان جنگل ها، مراتع و آبحیزداری کشور حفاظت توسعه اصلاح و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی با هدف کنترل روان آب ها و کاهش مخاطرات سیل ،جلوگیری از فرسایش ها،افزایش نفوذ پذیری خاک و تقویت سفره های زیرزمینی و در نهایت تقویت پوشش گیاهی جنگل ها و مراتع استان انجام می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین ضمن تشکر از همکاری فرماندار قائن در این زمینه، به درخواستهای مکرر و زیاد مردم جهت اجرای طرحهای آبخیزداری اشاره و خواستار تخصیص اعتبارات بیشتر از محل صندوق توسعه ملی و استانی شد.
وی در پایان گفت: طرحهای آبخیزداری علاوه بر کنترل سیل رسوب و روان آبها باعث رونق بخش کشاورزی، زراعت، توانمندی مردم و مهاجرت معکوس شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا