سیاسی

از وضعیت شهرک صنعتی قاین خجالت می کشیم/راه اندازی شعبه دانشگاه فرهنگیان در قاین/بازار قاین بدجور مریض است

به گزارش نسیم قائن ، شب گذشته اقشار مختلف مردم با فرماندار قاینات دیدار و گفتگو کردند .
دراین دیدارنمایندگانی از طلاب،دانشجویان،فرهنگیان،دانشگاههای شهرستان،اصناف و بازاریان،ورزشکاران،بخش مرکزی،بخش نیمبلوک،بخش سده به بیان مشکلات پیش روی هریک از حوزه های مختلف پرداختند.
توجه به امور دینی و مذهبی خانواده ها،توجه به معیشت و اقتصاد مردم،ارتباط ضعیف مسئولین با مردم،نداشتن پارک مناسب با حداقل امکانات ویژه بانوان ، از جمله موضوعاتی بود که توسط حجت الاسلام یاوری نماینده طلاب شهرستان بیان شد .
حجت الاسلام یاوری با بیان این که امروز نامحرمان زیادی دربین خانواده ها و دختران و پسران ما رسوخ کرده اند گفت: فضای مجازی تهدیدی برای خانواده هاست و متاسفانه در جامعه کوچکی همچون شهر قاین شاهد افزایش آمار طلاق و حتی خودکشی های ناموفق بوده ایم.
وی توجه به معیشت و اقتصاد مردم از سوی مسئولین ودولت ،توجه به امور دینی وفرهنگی مردم را خواستار شد و گفت: هرجا به امور دینی ومذهبی مردم توجه شده بسیاری از مشکلات حل شده است.
دکتر مختاری نماینده دانشگاههای شهرستان قاین با ارائه گزارشی از اعضای هیئت علمی دانشگاهها و دانشجویان شهرستان گفت: حدود ۴هزار دانشجو در دانشگاههای شهرستان مشغول به تحصیل هستند و ۶۰ هیئت علمی در دانشگاهها فعالیت دارند.
وی گفت: جمعیت دانشجوی شهرستان قاینات ۱۰ درصد جمعیت دانشجویان استان است و این به دلیل دیر تاسیس شدن دانشگاه در شهرستان قاینات است .
مختاری خواستار استفاده از توان دانشجویان برای بررسی مشکلات شهرستان در غالب پژوهش های علمی شد و گفت: از ظرفیت دانشگاههای که تحصیلات تکمیلی دارند می توان در این زمینه استفاده کرد.
وی مستقل شدن دانشگاه علوم پزشکی قاین را از خواسته های مردم ودانشجویان این شهر برشمرد وگفت: قطع به یقین با تحقق این خواسته مردمی بسیاری از مشکلات حوزه بهداشت شهرستان نیز قابل حل شدن است.
کاظمی نماینده فرهنگیان شهرستان نیز با بیان این که دانش آموزان مستعد و فرهنگیان بسیار کوشایی در شهرستان داریم گفت: آموزش و پرورش کانون اعتماد است و متاسفانه مسائل سیاسی دامن گیر نهال تعلیم وتربیت شده است.
وی دیده نشدن فرهنگیان و احترام به آنها،عدم همکاری اولیاء مدارس،عدم رعایت شرایط انتصاب در آموزش و پرورش،کمبود نیرو در مقاطع مختلف ،عدم استخدام نیروی بومی در شهرستان،برگزار نشدن جلسات متعدد شورای آموزش و پرورش و کارگروههای زیرمجموعه آن را از جمله مشکلات پیش روی آموزش و پرورش و فرهنگیان شهرستان برشمرد و خواستارفعال کردن مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان،ایجاد شعبه ای از دانشگاه فرهنگیان در شهرستان و ارائه تخفیفات ویژه برای فرهنگیان در خانه معلم این شهرستان شد .
عباسپور به نمایندگی از جامعه کار و کارگری و شهرک صنعتی قاین با بیان این که از ۴۴ واحد صنعتی شهرستان فقط۱۴ واحد فعال است و۸ واحد نیمه فعال گفت:از این تعداد نیز اکثریت زیر ۵۰ درصد ظرفیت مشغول به کار هستند.
وی کمبود نقدینگی،نرخ بالای سود بانکی،مصوبات سخت گیر امور مالیاتی به خصوص در شهرستان قاین،را از جمله مشکلات واحد های تولیدی فعال و نیمه فعال شهرستان برشمرد و گفت: وضعیت موجود شهرک صنعتی قاین به حدی است که از آن خجالت می کشیم.
عباسپور گفت: زیرساختها در شهرک صنعتی قاین آماده است اما قوانین سخت و دست و پاگیر نمی گذارد تولید کننده ما کار کند .
وی خواستار بازدید فرماندار از شهرک صنعتی قاین شد و گفت: تولید کنندگان ما در این شهرک صنعتی با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند و ما هم تقاضای تاسیس واحد جدید نداریم و فقط می خواهیم که چراغ واحد هایی که نان آور جمع زیادی از مردم شهرستان قاینات است خاموش نشود.
عباسی به نمایندگی از اصناف و بازاریان قاین گفت: شهرستان قاینات ۲۰ اتحادیه و۴۵۰۰ واحد صنفی دارای پروانه کسب دارد .
وی افزود: بازار قاین بد جور مریض است ورکود بازار و دریافت مالیات کمر بازاریان را شکسته است.
عباسی با بیان این که برگزاری نمایشگاههای فصلی ضربه بزرگی بر بازار قاین می زند گفت: وجود فروشگاههای بدون مجوز پوشاک و لوازم آرایشی و لوازم خانگی در منازل و تبلیغ در فضای مجازی،خرید ادارات شهرستان از مرکز استان ویا خارج از استان نیز بر رکود این بازار افزوده است و در حالی که مالیات باید بر اساس درآمد باشد اما سال به سال دراین شهرستان ودراین رکود بازار رو به افزایش است.
براتی نماینده ورزشکاران شهرستان نیز گفت:کمبود امکانات ورزشی،کمبود سرانه ورزشی واعتبارات قطره چکانی به حوزه ورزش شهرستان در این چند سال اخیر در قاینات بیداد می کند.
وی با بیان این که قاینات با جود ورزشکاران قهرمان و دلسوز ومخلص من جمله در رشته های رزمی،والیبال،فوتبال،کشتی،بدن سازی و پرورش اندام میزبان مسابقات زیادی بوده است گفت: متاسفانه بعد از برگزاری مسابقات به دلیل جبران هزینه های مسابقات و یا در اعزام ورزشکاران به مسابقات ،کاسه گدایی به دست گرفته اند و کسی از آنها حمایت نمی کند.
براتی به چمن طبیعی قاین اشاره کرد و گفت: این چمن که تنها سرمایه فوتبالیست های شهرستان قاینات است بعد از ۵ سال تخریب هنوز قابل بهره برداری نیست و استخر شنای بانوان که چند بار با سیاسی کاری افتتاح شد اما هنوز کسی نمی داند که علت درز آب این استخر چیست و چرا مورد استفاده قرار نمی گیرد؟
وی گفت: در سایه همه این مشکلات احداث سالن چند منظوره ورزشی برای ورزشکاران شهرستان صد چندان است و امیدواریم با پیگیری های نماینده و شخص فرماندار این مجموعه ورزشی در شهرستان هرچه سریعتر اجرایی شود.
نادری نماینده دانشجویان شهرستان نیز خواستار ایجاد فضای رقابتی در بین دانشگاههای قاین ،بکار گیری عملی دانشجویان به خصوص رشته های فنی و مهندسی در حوزه عملیاتی شهر،استفاده از دانشجویان به عنوان مشاورین فرماندارشد و گفت: در حوزه مشکلات دانشجویان بر اجاره مسکن نظارت نمی شود ومتاسفانه هر ساله شاهد رشد سرسام آور اجاره مسکن دراین شهرهستیم وامید داریم که با بررسی مشکلات دانشجویان شهرستان دراین حوزه نیز نظارت بیشتری صورت گیرد.
اکبری مطلق نماینده بخش مرکزی قاین نیز با بیان این که خشکسالی های ۲۰ ساله اخیر امان مردم را بریده است و کشاورزی از رونق افتاده و باعث مهاجرات روستائیان به شهر شده است گفت: قاینات قریب به ۸۰۰ قنات دارد که یا خشک شده اندو یا آب قابل توجهی ندارند و خواستار در نظر گرفتن اعتبارات ویژه برای این قناتها و احیای آن هستیم.
وی با بیان این که پرداخت تسهیلات و اعتبارات کم بهره به بخش کشاورزی ضروری است گفت: اگرچه دولت دراین زمینه اقداماتی هم داشته است اما ناکافی نیست.
اکبری مطلق به موضوع مشکلات مردم با منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: زمین های کشاورزی مردم که روزگاری به عنوان منبع در آمدشان بوده و به دلیل خشکسالی ۲۰ ساله کشت وکاری انجام نشده است اکنون به تصرف منابع طبیعی درآمده است ومشکلاتی برای افراد ایجاد شده است .
وی به قوانین سخت و دست وپاگیر در باره بارگاههای زرشک و تخریب ساختمان های ساخته شده اشاره کردو گفت: قاینات نباید با شمال کشور که زمین های زیادی دارد مقایسه شود .
موضوع جاده قاین بیرجند،آب آشامیدنی آرین شهر و بهداشت ودرمان آرین شهراز دیگر موضوعاتی بود که توسط مجری برنامه اعلام شد .
حجت الاسلام موسوی به نمایندگی از بخش نیمبلوک خواستار پیگیری جهت راه اندازی کارخانه فولاد قاین شد و گفت: راه اندازی این کارخانه باعث رونق و ایجاد اشتغال در منطقه خواهد شد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا