سیاسی

ازاعتبار۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیونی کتابخانه های عمومی قاین ۷۷۹میلیون تومان اختصاص یافت

به گزارش نسیم قائن ، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات روز گذشته در محل سالن اجتماعات فرمانداری قاین برگزار شد .
مددی مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات در این جلسه اظهارکرد: در شهرستان قاینات ۱۶باب کتابخانه عمومی داریم که از این تعداد ۱۳ باب نهادی و ۳ باب مشارکتی است .
وی افزود: از این تعداد۶ کتابخانه در شهر قاین ،۴ کتابخانه در شهرهای تابعه ،۵ کتابخانه روستایی و ۱ کتابخانه سیار است.
مددی در ادامه گفت: تعدادی از کتابخانه های شهرستان با پیشرفت ۵۰ درصدی در انتظار تامین اعتبار هستند .
وی افزود: کتابخانه روستای تیغاب ۶۰ میلیون تومان اعتبار مصوب دارد که اعتباری تخصیص نیافته است و تاکنون ۵۰ میلیون تومان از سوی جامعه یاوری و ۲۰ میلیون تومان دهیاری هزینه کرده اند.
مددی مساحت این پروژه را ۱۶۰ متر مربع اعلام کرد وگفت: امیدواریم با تامین اعتبار این پروژه در هفته دولت به بهره برداری برسد.
مسئول نهاد کتابخانه های عمومی قاین با اشاره به پروژه های دردست اقدام این نهاد گفت: ۴ پروژه با زیربنای ۳هزار و ۵۶۰ مترمربع شامل کتابخانه مرکزی قاین با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی،کتابخانه واعظ اسفدنی با ۵۰ درصد پیشرفت،کتابخانه صاحب الزمان (عج) روستای پهنایی با ۹۵ درصد پیشرفت و آماده بهره برداری و کتابخانه جواد الائمه شهرک ولیعصراز جمله طرح هایی است که نیازمند اعتبارات وکمک مسئولین شهرستان است.
مددی در ادامه با بیان این که در سال گذشته در مجموع ۲۲میلیارد ریال برای پروژه های نهاد کتابخانه ها اعتبار در نظر گرفته شده است گفت: از این میزان ۱۴هزار و ۸۰۰ میلیون ریال برای کتابخانه مرکزی قاین اعتبار مصوب شده است که ۵۷۴۰میلیون ریال تخصیص یافته است .
وی افزود: از ۲۰۰۰میلیون ریال مصوب کتابخانه واعظ اسفدنی ۸۰۰ میلیون ریال و از ۲۰۰۰هزار میلیون ریال کتابخانه جواد الائمه ولیعصر صفر درصد اختصاص یافته است.
مددی گفت: برای تکمیل ،تعمیر و تجهیز کتابخانه های سطح شهرستان نیز ۲هزا رو۶۰۰ میلیون ریال مصوب شده است که از این میزان ۱۱۳۶ میلیون ریال تخصیص یافته است .
وی افزود: ۳۰۰ میلیون ریال اعتباربرای محوطه سازی کتابخانه شهدای شهر خضری دشت بیاض مصوب شده است که میزان تخصیص آن صفر بوده است.
مددی گفت: ۳۰۰ میلیون ریال برای تکمیل پروژه کتابخانه پهنایی مصوب شده است که از این میزان نیز ۱۱۸ میلیون ریال تخصیص یافته است.
رئیس نهاد کتابخانه های عمومی قاین گفت: در مجموع ۷ هزار و ۷۹۴ میلیون ریال اعتبار در سال۹۶ به نهاد کتابخانه های عمومی قاین تخصیص یافته است.
مددی تعداد منابع موجود در کتابخانه های شهرستان را ۱۴۶ هزار و ۸۵۰ نسخه ذکر کرد و گفت: ۱۳هزا رو ۸۲۵ نفر عضو کتابخانه های شهرستان هستند.
وی افزود: ۳۷ نیروی انسانی نهادی و غیر نهادی در کتابخانه های شهرستان مشغول به کار هستند.
رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان در ادامه گفت: کتابخانه بیهود نیز با اعتبار ۱۱۰ میلیون تومان شامل ۶۰ میلیون تومان کمک خیرین و ۴۰ میلیون تومان اعتباراتی داخلی نهاد وتملک دارایی و اعتبارات استانی و ۱۰ میلیون تومان خرید اولیه ۱۸۰۰ نسخه کتاب توسط نهاد کتابخانه های کشوربه بهره برداری رسید .
وی از خرید ۳۳۰ جلد کتاب از ۸ مولفین بومی شهرستان به مبلغ ۵میلیون و۵۰۰ هزار تومان خبرداد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی قاین ضمن تقدیر وتشکر از شهرداری قاین و شهرداری های تابعه گفت: شهرداری قاین ۳۶ میلیون تومان،شهرداری خضری دشت و بیاض ۶میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ،آرین شهر ۴میلیون تومان،نیمبلوک ۵ میلیون تومان و شهرداری اسفدن ۴میلیون و۸۰۰ هزار تومان سهم نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه های شهرستان را پرداخت کرده اند.
وی در پایان از مسئولین شهرستان قاینات خواست در خصوص مشکل زمین کتابخانه جوادالائمه شهرک ولیعصر(عج)،مشکل گرمایشی و سرمایشی ساختمان کتابخانه غدیر و مشکل ساختمان کتابخانه آرین شهر اقدامات لازم صورت گیرد.
بهمن کهن ترابی فرماندار قاین در این جلسه با تاکید بر پرداخت نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه ها گفت: با توجه به این که هرساله مبلغی برای خرید کتاب از مولفان شهرستان تخصیص داده می شود لذا کتابهایی که خریداری می شود باید سطح بندی و شاخصه هایی برای آن در نظر گرفته شود .
وی در خصوص مشکل زمین کتابخانه ها و سایر سازمان هایی که در شهرستان ساخته می شود گفت: دولت موظف است برای تمام نهاد های حاکمیتی زمین تامین کند واداره مسکن و شهرسازی باید مشکل زمین نهاد ها را حل کند.
وی بر اخذ پروانه برای کلیه نهادهای اداری شهرستان تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا