سیاسی

اختصاص جو با قیمت دولتی به صورت ویژه به عشایر خراسان جنوبی/خرید تضمینی دام عشایر از دوشنبه

به گزارش نسیم قائن ، علائی مقدم رئیس سازمان عشایر کشور در همایش عشایر در روستای فرخی شهرستان قاینات ،با بیاناین که عشایر مرزداران بدون مزد هستند ،با اشاره به تعامل بین مجلس و سازمان امور عشایر کشور گفت: ۳۷۰میلیاردتومان برای آبرسانی به سامانه های عشایر در مجلس مصوب شده است و همچنین ۵۰۰ میلیاردتومان برای بهداشت و تجهیز و نوسازی مدارس عشایری نیز مصوبه داشته ایم .
وی از تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ارتقاء شاخص های عشایری خبر داد و گفت: با ۵۲ درصد کاهش بارندگی مواجه شده ایم و این خشکسالی بی سابقه درطول ۵۳ سال گذشته مشکلات عدیده ای را به وجود اورده است
علائی مقدم با بیان این که ۷میلیون تن ظزفیت مراتع عشایری است که سالانه استفاده می شود گفت: امسال با کاهش بارندگی ۱ و۶ دهم میلیون تن کاهش مرتع داشته ایم.
رئیس سازمان امور عشایرکشور به خرید تضمینی دام سبک با قیمت ۴۵ هزار تومان نیز اشاره داشت و گفت: تمام تلاش ما این است که بخشی از مشکلات عشایر را با خرید دام سبک حل کنیم که این دستورالعمل از روز دوشنبه۱۷ خرداد عملیاتی خواهد شد.
وی به موضوع آبرسانی به روستاهای عشایری گفت: روزانه ۷ میلیون و ۲۰۰ هزارلیتر آبرسانی داریم که در طول سال ۷ میلیون و۳۰۰ هزار متر مکعب می شود که با ۷۵۰ دستگاه کامیون درکل کشور انجام می شود واین بر روی خشکسالی اثر می گذارد
علائی مقدم از پرداخت وام‌های قرض الحسنه ۴ درصد با پرداخت ۵ ساله برای تامین علوفه و همچنین زنان عشایر و ایجاد اشتغال خانگی نیز خبر داد و گفت:خراسان جنوبی جز ۸ استان در بحث خشکسالی است و متاسفانه این خشکسالی در طی ۵۳ سال اخیر بی سابقه بوده و ماهم در تلاش هستیم که مشکلات عشایر را به صورت جد پیگیری و حل کنیم.
رئیس سازمان امور عشایر کشور از بیمه رایگان تامین اجتماعی ۱۰۰ هزار از عشایر کشور خبر داد و گفت: سهم استان خراسان جنوبی محفوظ است.
رئیس سازمان امور عشایر کشور هم چنین در جمع مردم روستای عشایری حضور یافت و از نزدیک در جریان مشکلات عشایر قرار گرفت و قول پیگیری داد و گفت:جلسه جمع بندی در تهران بر گزار و نتایج آن برای مردم تشریح خواهد شد.
وی گفت: قطعا سفرهای ما به روستاهای عشایری با نتایج بسیار خوب و به نفع عشایر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا