اخباراسلایدر بزرگشهرستانویژه خبری

آغاز عملیات اجرایے تصفیه خانه و شبکه فاضلاب قاین

سرمایه گذار پروژه تصفیه خانه فاضلاب قاین با اشاره به به ظرفیت تولید پسآب تصفیه خانه گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب شهر قاین حدود 8500 متر مکعب بصورت شبانه روز پسآب خواهد داشت که با اجراے خط 35 کیلومترے به سمت مجتمع فولاد قاینات این آب در مجتمع فولاد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گزارش نسیم قاین،یکے از وظایف قانونے شرکت‌هاے آب و فاضلاب جمع‌‌آورے،انتقال و تصفیه فاضلاب شهرے به منظور افزایش و بالا بردن بهداشت عمومے،جلوگیرے از آلوده شدن سفره‌هاے آب زیرزمینے و همچنین امکان بازگرداندن و استفاده مجدد از پساب تصفیه شده است.سیستم‌هاے جمع‌آورے و هدایت فاضلاب‌هاے شهرے و خانگے از جمله طرح اگو از ضرورت‌هاے توسعه پایدار در شهرهاے کشورمان به شمار مے آید. مطالعات زیادے در این خصوص صورت گرفته است و حاکے از این هستند که با اجراے طرح‌هاے فاضلاب علاوه بر امکان‌ پذیر کردن استفاده مجدد از آب‌هاے بازیافتے و جلوگیرے از آلودگے منابع آبے،میزانابتلا به بیماری‌هاے گوارشے،انگلےو عفونے تا درجه زیادے کاهش خواهد یافت.نکته قابل توجه این است که یڪ مترمکعب فاضلاب خام می‌تواند مقدار زیادے آب سالم را آلوده کند،آنگاه لزوم اجراے طرح‌هاے جمع‌آورے و تصفیه فاضلاب احساس می‌شود.

باتوجه به افزایش جمعیت در شهر قاین شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبے جهت اجرایے نمودن طرح اگو در قاین شروع به اجراے شبکه فاضلاب نمود که این اقدام از سال ۸۵ تا ۹۹ بطول انجامید و تنها ۵۰ درصد از شبکه فاضلاب اجرا شد.

دراین مدت ۱۴ سال حدود ۷۰ کیلومتر از شبکه با سرعت بسیار پایین اجرا شد که علت اصل این موضوع عدم تامین اعتبار و عدم توجه دولت ها به این پروژه مهم بود.

از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ شرکت تصفیه و تامین آب صنعت قاین به عنوان سرمایه گذار از سوے اداره آب وفاضلاب استان خراسان جنوبے انتخاب شد که در این مدت ۲ سال هیچگونه اقدام اجرایے انجام نشد.

سرانجام در اسفند ماه ۱۴۰۱ با پیگیرے مسئولین شهرستان و مجتمع فولاد پروژه شبکه جمع آورے فاضلاب،تصفیه خانه و اجراے خط پسآب تصفیه خانه به سمت مجتمع فولاد قاینات کلنگ زنے شد و شرکت پلنت کانستراکشن کیش (PCK)بعنوان سرمایه گذار این پروژه مهم انتخاب شد.

محمدے فرماندار شهرستان قاینات از شروع عملیات اجرایے شبکه جمع آورے و تصفیه خانه فاضلاب خبر داد و بیان داشت: از ابتداے تیر ماه سال جارے پروژه شبکه فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب قاین با سرمایه گذارے ۱۰۰۰۰ میلیارد ریالے توسط شرکت پلنت کانستراکشن کیش (PCK)وارد فاز اجرایے شده است و قرار است طے مدت ۲ سال این پروژه به همراه خط انتقال پسآب تصفیه خانه به مجتمع فولاد قاینات اجرا و به بهره بردارے برسد.

وی افزود: با اجراے این پروژه بخش قابل توجهے از آب مورد نیاز مجمتع فولاد تامین خواهد شد که با این اقدام از استفاده مستقم منابع آبے در منطقه نیمبلوڪ که قطب کشاورزے استان خراسان جنوبے محسوب مے شود جلوگیرے مے شود و آب مورد نیاز در بخش کشاورزے در صنعت مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.البته با کمڪ استاندارمحترم و نماینده محترم مردم شریف قاینات و زیرکوه در مجلس شوراے اسلامے پیگیر اجراے پروژه آب دریاے عمان به مجتمع فولاد هم هستیم.

نکومنش فرد مدیرعامل شرکت PCK گفت:شرکت پلنت کانستراکشن کیش از سال ۹۸ با ورود دولت به مجتمع فولاد قاینات در واحد احیا به عنوان مجرے مجددا شروع بکار نمود و پس از تلاش هاے شبانه روزے جوانان این مرز و بوم توانستیم در سال ۱۴۰۱ واحد احیاے مجتمع فولاد قاینات را به بهره بردارے برسانیم.درادامه مدیران محترم به مجموع ما علاوه بر اقدامات اجرایے در واحد فولاد سازے مجتمع، پیشنهاد همکارے در اجراے شبکه فاضلاب و تصفیه خانه شهر قاین را دادند که پس از جلسات متعدد با شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبے و همچنین با هماهنگے و همکارے دستگاه هاے اجرایے شهرستان قاینات، براے اجراے شبکه داخل شهر با ۳ پیمانکار به توافق رسیدیم و اکنون در ۳ نقطه شهر بصورت همزمان این پروژه در حال اجرا مے باشد، لوله هاے مورد نیاز براے اجراے خط به مقدار ۷۰ کیلومتر خریدارے و دپو شده است. در راستاے این پروژه پیمانکاران تصفیه خانه هم شروع به کار نموده اند و طبق برنامه زمانبندے عملیات اجرایے در حال انجام مے باشد.پس از اجراے تمامے خطوط جمع آورے فاضلاب براے نصب انشعابات منازل مسکونے اقدام خواهیم نمود.

سرمایه گذار پروژه در ادامه به ظرفیت تولید پسآب تصفیه خانه اشاره کرد و افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب شهر قاین حدود ۸۵۰۰ متر مکعب بصورت شبانه روز پسآب خواهد داشت که با اجراے خط ۳۵ کیلومترے به سمت مجتمع فولاد قاینات این آب  در مجتمع فولاد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت پلنت کانستراکشن کیش در پایان گفت:باتوجه به اینکه اجراے شبکه جمع آورے فاضلاب داخل شهر براے مردم عزیز شهر قاین مزاحمت ایجاد خواهد نمود و ما هم چاره اے جز حفارے و اجراے مسیر نداریم،پیشاپیش از تمامے مردم باصفاے سرزمین طلاے سرخ جهان عذرخواهے مے کنیم.

 

لازم به توضیح است میزان آب مصرفے در واحد احیاے مجتمع فولاد قاینات حدود ۳۰۰۰ متر مکعب و در واحد فولاد سازے ۹۰۰۰ متر مکعب مے باشد.

🎙گزارشگر:حسین دوستی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا