سیاسی

آزادسازی بیش از۶۵ هزارهکتار از مراتع قرق شده شهرستان قاینات

به گزارش نسیم قائن ،احمد گلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قاینات از آزادسازی مراتع قرق این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: مراتع به عنوان بستر حیات نقش بسیار مهم و اساسی در تعادل و تنوع زیستی ایفا می کنند.
وی بیان کرد: با تکیه بر این موضوع اداره منابع طبیعی شهرستان قاین در طول سالیان گذشته با مدیریت و اصلاح و احیا مراتع با همکاری مرتعداران توانسته است بیش از ۶۵ هزار هکتاراز اراضی که بر اثر چرای مفرط و با خشکسالی و سایر عوامل تخریب شده است را احیا کند و در حال حاضر به عنوان مراتع احیا شده در اختیار مرتعداران صاحبان پروانه های چرا قرار دهد.
وی ادامه داد: با باز گشایی قرق بیش از ۳۵۰۰ خانوار روستایی و عشایری با داشتن بیش از ۴۰ هزار دام از آن بهره مند می شوند.
گلی درادامه بیان داشت:شهرستان قاینات دارای مساحتی بالغ ۷۵۶ هزار و ۷۱۷ هکتار است که حدود ۸۲ درصد که معادل ۶۲۶ هزار هکتار است را عرصه های طبیعی و مرتعی در بر می گیرد
وی افزود:در سال جاری با توجه به میزان ریزشهای جوی براساس برآوردهای صورت گرفته بیش از ۳۴۰ هزار تن علوفه قابل برداشت درمناطق تحت قرق برای تعلیف دام وجود دارد که میتواند به نوبه خود بخش مهمی از علوفه مورد نیاز دام شهرستان را تأمین نماید.
گلی ارزش ریالی این میزان علوفه قابل چرا برابر۸۵۰میلیار تومان برآورد کرد و گفت:در این شرایط سخت اقتصادی این میزان علوفه میتواند کمک بسیار مهمی به مرتعداران وعشایر عزیزمان ونقش بسیار مهم در جهش تولیدات دامی داشته باشد.
وی در در پایان از همه مرتعداران خواست تاپایان سال جاری از فرصت تخفیف عوارض که به سختی فراهم گردیده استفاده نموده ونسبت به تمدید پروانه های چرا خود اقدام نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا