سیاسی

آرامش در ۴کیلومتر دیگر از محور دلهره؛عیدی ۹۷

به گزارش نسیم قائن ، روز گذشته دادستان مرکز استان به همراه رئیس پلیس راه ، مدیر کل راه و شهرسازی ، رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای بیرجند و پیمانکار مربوط از بخشی از محور بیرجند – قاین بازدید کرد و عملیات دوبانده سازی این محور را مورد بررسی قرار داد.
بنا بر این گزارش در دومین بازدید رسمی دادستان مرکز استان از این محور با بررسی انجام شده در همان لحظه اولیه تصمیم به افتتاح چهارکیلومتر دیگر از دوبانده سازی این محور تا پیش از سال نوگرفته شد تا در مجموع طول مسیرهای دوبانده سازی شده این محور پرحادثه به ۴۴ کیلومتر برسد. به گزارش خبرنگار ما تمام دغدغه مسئولان حاضر در این بازدید میدانی برای ایمنی این محور و ایمنی سفرهای نوروزی بود تا جایی که هنگام تنظیم صورت جلسه ، خودروی خط کشی در محل حاضر شد و کار خود را شروع کرد.
وضعیت همچنان نگران کننده
دادستان مرکز استان در حاشیه دومین بازدید رسمی خود از محور بیرجند به قاین به خبرنگار روزنامه خراسان جنوبی گفت : وضعیت این جاده به عنوان کریدور ترانزیتی شرق کشور به لحاظ تصادف های فوتی بالا بسیار نگران کننده است .
«مقدس» افزود : خشکسالی اثرات نامطلوب بسیاری بر توسعه استان و مهاجرت روستاییان و نقاط مرزی شرق استان به شهرها ، گسترش قاچاق در شرق کشور و خالی از سکنه شدن آبادی های نقاط مرزی استان داشته است و توجه نکردن مناسب و شایسته دولت به این مناطق و تامین نکردن امکانات لازم این عوارض را تشدید کرده است. وی یکی از امکانات لازم برای توسعه را توجه ویژه به راه ها و حمل و نقل استان دانست و ادامه داد : خراسان جنوبی به ویژه بیرجند در مسیر دو کریدور ترانزیتی کشور از مسیر بنادر چابهار و بندر عباس به سمت افغانستان (گمرک دوغارون، تایباد، ماهیرود سربیشه) و آسیای میانه (گمرک سرخس و لطف آباد) قراردارد که این مسیر تاثیر بسزایی در توسعه شرق کشور و توسعه ملی دارد.
به گفته وی تسریع در توسعه و تجهیز این کریدور در محدوده خراسان جنوبی ضمن توسعه و رونق شرق کشور و به ویژه مناطق مرزی ، سبب افزایش وزن ژئوپلتیکی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات منطقه ای خواهد شد.
اقدام ها کافی نیست
«مقدس» تصریح کرد: تا سال ۱۳۹۶پروژه های مهم و حیاتی راهسازی استان و به ویژه تکمیل باند دوم محور بیرجند به قاین به دلیل بی توجهی به این استانِ کمتر توسعه یافته و هم چنین نداشتن آگاهی به موقعیت ژئوپلتیکی این محور تقریباً رها شده بود و به کندی و با حرکت لاک پشتی پیش می رفت.
وی با بیان این که تکمیل سریع باندهای دوم راه های استان به ویژه دو محور پر تردد بیرجند به قاین و دیهوک به راور مستلزم عزم جدی و روحیه مطالبه گری همگان و به ویژه نمایندگان استان و استاندار است . البته هر چند امسال اقدام های مطلوبی انجام شده است ولی این اقدام ها کافی نیست.
وی افزود: دادستانی مرکز استان با هماهنگی با نهادهای ذی ربط در راستای صیانت از حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم و جلوگیری از افزایش قربانیان جاده ای از هیچ کوشش و تلاشی فروگذار نکرده است و جلسات متعددی با مسئولان مربوط تشکیل داده است.
وی اضافه کرد: محدوده استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند از راه آهن محروم است و فرودگاه مرکز استان نیز علی رغم سابقه طولانی در تاسیس با حداقل پروازها در حال ارائه خدمات است .
از سویی محور بیرجند – قاین در سال ۱۳۵۴ احداث شده است که در طی این سال ها بیشتر روکش آسفالت آن عوض شده است و به هیچ وجه ظرفیت این حجم از بار ترافیک را به صورت دو طرفه ندارد و نتیجه این وضعیت آمار بالای حوادث جاده ای و تلفات فوتی در این محور است .
۲۰ کیلومتر آماده آسفالت
مدیرکل راه و شهرسازی در این باره گفت: طول محور بیرجند به قاین ۱۰۰ کیلومتر است که ۴۴ کیلومتر دوبانده سازی شده است و ۵۶ کیلومتر در حال احداث است که از این مسافت هم ۲۰ کیلومتر آماده آسفالت است.
«جعفری» افزود: با تزریق اعتبارات این نوید را به مردم می دهیم که تا خرداد سال ۹۷، ۱۰ کیلومتر دیگر زیر بارترافیک برود.
وی تصریح کرد: هم اکنون پیمانکاران این جاده ۲۹ میلیارد تومان مطالبه دارند.
رئیس پلیس راه استان هم گفت : با توجه به این که این محور از خطرناک ترین جاده های استان است پلیس راه نسبت به سال گذشته توان تجهیزاتی و نیروی انسانی را در این محور شش برابرکرده است . به گفته سرهنگ «رضایی» بالاترین نرخ تصادف های امسال استان به محور بیرجند – قاین بر می گردد که در ۲۵تصادف فوتی آن ۲۷ نفر جان باختند که ۵۰ درصد این تصادفات در کیلومترهای باقی مانده از دو بانده سازی این جاده رخ داده است.
وی ادامه داد : در این محور از ابتدای امسال ۱۲۵ فقره تصادف رخ داده است که در تعداد ، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد ، آمار مجروحان با ۱۶۳ نفر ،۳۴ درصد و متوفیان با ۲۷ نفر ، ۲۹ درصد افزایش داشته است .
شروع خط کشی و نصب علایم
رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان بیرجند نیز هنگام تحویل چهار کیلومتر جدید از دوبانده سازی محور بیرجند به قاین گفت: برای فراهم شدن امکان تردد در این چهار کیلومتر تا پیش از سال نو ، راهداری و اداره کل راه و شهرسازی اقدام به خط کشی ، نصب علایم ، نیوجرسی برای جداکننده جاده ، روشنایی و جانمایی بشکه ترافیکی می کنند.
«رضایی» افزود: راهداری با ایجاد گشت های مستمر در راه ها ، طرح ترافیکی نوروز خود را آغاز کرده است و تاکنون به روز رسانی علایم هشداری ، شست و شوی علایم ، پاک سازی حریم راه ها و تقویت سیستم روشنایی را انجام داده است.
به گزارش خبرنگار ما در پایان این بازدید صورت جلسه بهره برداری از چهار کیلومتر دوبانده سازی محور بیرجند به قاین با حضور مسئولان امضا شد تا در آستانه سال نو امکان تردد در آن فراهم شود.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا