سیاسی

آب خوردن نداریم/آبرسانی با تانکر جوابگو نیست/آیا گره کور آبرسانی به عشایر قاینات به دست وزیر نیرو باز خواهد شد؟

به گزارش نسیم قائن ، بررسی مشکلات آب شرب روستاهای عشایری بخش مرکزی قاین با حضور نماینده شهرستان و فرماندار در روستای کلی برگزار شد.
روز گذشته سلمان اسحاقی نماینده مردم قاینات و زیرکوه ،کریمی فرماندار ،رمضان پور بخشدار و توکلی رئیس امور آب وفاضلاب شهرستان قاین به منظور بررسی مشکلات آب شرب روستاهای کلی،بزن آباد،جبار،حاتم آباد،محمد آباد و .. در جمع مردم روستای عشایری کلی حضور یافتند و از نزدیک پای صحبتهای مردم نشستند.
مردمی که از کمبود شدید آب آشامیدنی در این وضعیت بیماری کرونا گلایه مند بودند و علی رغم آبرسانی با تانکر اما بازهم با مشکلات عدیده ای رو به روهستند .
اهالی روستاهای عشایری کلی،بزن آباد،جبار و .. از عدم بازسازی قنوات نیز گلایه مند بودند.
یکی از اهالی روستا با بیان این که فرماندار در بازدید خرداد ماه قول رفع مشکل را دادند اما فقط چند روزی مشکل حل شد و دوباره با بی آبی بسیار شدیدی مواجه هستیم
اهالی روستاهای عشایری کلی و بزن و آباد و.. از وضعیت وحشتناک بی آبی در این گرمای تابستان و همچنین بیماری منحوس کرونا گلایه مند و ابراز داشتند در تبلیغات دم از شستشوی مرتب دستها با آب وصابون دارند در حالی که ما آب خوردن نداریم ودر مضیقه هستیم و برای نماز تیمم می گیریم.
توکلی رئیس آب و فاضلاب قاین با بیان این که با کاهش ۵۰ درصدی تولید مواجه هستیم گفت: باید از چاه ۱۶ونیم لیتر برثانیه آب برداشت شود واین درحالی است که ۸ونیم لیتر در ثانیه برداشت آب داریم و با وجود داشتن ۱۴۲۵ مشترک و۳۵۰۰ نفر مصرف کننده با کمبود شدید آب رسانی مواجه هستیم.
توکلی با اشاره به این که باید آبرسانی به صورت اساسی انجام شود گفت: برای انتقال آب شرب مناسب به روستاهای عشایری نیازمند اعتبار حدود ۲۳ میلیارد هستیم که باید از طریق نماینده محترم و از وزارت نیرو پیگیری شود.
وی ادامه داد:آبرسانی با تانکر یک روش کوتاه مدت است و متاسفانه به دلیل این که برخی روستاها قنوات هم خشک شده است از آب شرب برای دام ها هم استفاده می کنند ویکی از دلایل عدم کفایت آب دراین مناطق همین است.
کریمی فرماندار قاین نیز بیان داشت که حل این موضوع نیازمند اعتبارات ملی است که نیاز به پیگیری های نماینده شهرستان از وزارت نیرو و جذب اعتباربرای خط انتقال آب از سمت کرغند را دارد.
فرماندار قاین با درخواست از اهالی روستا و به خصوص بسیجیان خواست تا در ترکیدگی لوله ها که گاها پیش می آید با آبدار روستا همکاری داشته باشند تا زمان قطعی آب به حداقل برسد .
اسحاقی نماینده مردم قاینات وزیرکوه نیز با بیان این که حل مشکل بی آبی باید به صورت اساسی حل شود گفت:با همکاری امور آب و فاضلاب نامه ای برای وزیر نیرو تنظیم و ارسال و وضعیت و مشکلات مطرح خواهد شد و امید واریم که بتوانیم گام های اساسی در رفع مشکلات مردم برداریم.
نماینده مردم قاینات و زیرکوه با اشاره به این که باید نظارت بر آبرسانی در روستاها بیشتر شود گفت: با مشورتی که با فرماندار و بخشدار داشته ایم آبدارباید با جدیت بیشتری در خصوص توزیع عادلانه آب به روستاهای عشایری کلی ،بزن آباد،جبار و محمد آباد علم همکاری کند و در غیر این صورت آبدار جدید بایستی معرفی شود.
وی ادامه داد: بخشی از مشکلات آب در این منطقه به دلیل عدم توجه اشخاص حقوقی در گذشته بوده است و بخش دیگر هم به دلیل افزایش دام در طی یکسال اخیر که میزان مصرف آب در مناطق را بالا برده وبخش دیگر هم به دلیل مدیریت در تقسیم آب است
اسحاقی ادامه داد: در اسرع وقت جلسه ای باآقای جانباز معاون وزیر نیرو برگزار و امورات به صورت مستند ارائه خواهد شدتا ان شاء الله مشکل آب رسانی به این منطقه به صورت اساسی و زیربنایی حل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا