دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 6538  |  
تاریخ انتشار : 18 فرو 1393 - 15:58
اهالي بزن آباد معتقدند روستايشان روي گنج است، گنجي که اگر از زير خاک خارج شود بخش زيادي از کمبودها و مشکلات اين منطقه برطرف مي شود اما در شرايط فعلي فقط يک ساختمان و يک جاده در منطقه معدني روستا احداث شده است.

به گزارش نسیم قائن ، پس از طي مسافتي حدود 55 کيلومتر از بين کوه ها، جاده هاي پرپيچ و خم و کم عرض، گردنه هاي خطرناک و حادثه خيز و پشت سرگذاشتن روستاهاي محمدآباد علم، نيمروز، حاتم آباد، جبار کلي و خرم آباد به روستاي بزن آباد رسيديم، روستايي با 185 خانوار جمعيت که از شمال به خرم آباد، از مغرب به محمدآباد علم، از شرق به مهدي آباد و از جنوب به ارتفاعات بلند مهيار متصل است. تنها منبع درآمدي مردم آن دامداري و کشاورزي است و زنان و دختران همپاي مردان در کشاورزي و دامداري فعاليت مي کنند.

 

بزن آباد در زلزله سال 47 به کلي تخريب و پس از بازسازي در زمين لرزه دلخراش سال 57 نيز خسارت هاي زيادي متحمل شد. با اين حال با همت دولتمردان در سال 58 به طور کامل بازسازي شد.

 

اهالي بزن آباد به مهمان نوازي، تعامل و همبستگي با يکديگر مشهورند و اين امر باعث شده است مراسم  تعزيه، سوگواري، عروسي و همياري آنها در کارهاي عام المنفعه زبانزد خاص و عام باشد و به لحاظ اين که آبا و اجداد آنان عرب زبان بوده اند، اکنون بيشتر کلمات را به صورت عربي غليظ تلفظ مي کنند.

 

يکي از اهالي روستا مي گويد: بزن آباد 6 رشته قنات دارد که 5 رشته قنات به طور کامل خشک شده است و يک رشته قنات باقي مانده نيز آبدهي چنداني ندارد.«اصغرنژاد» مي افزايد: با توجه به نبود آب، ساکنان براي تامين علوفه و آب مورد نياز 8 هزار راس دام خود با مشکلات متعددي مواجه هستند.

 

علاوه بر اين خشکسالي 16 سال گذشته باعث شده است که حدود 350 خانوار روستا در اين مدت به قاين و شهرهاي تهران، مشهد، گناباد و تربت حيدريه مهاجرت کنند.

 

به گفته وي، روزگاري روستاي بزن آباد داراي باغ هاي سرسبز زردآلو و انگور بود اما در حال حاضر اثر زيادي از باغ ها باقي نمانده و درختان خشک شده است و در شرايط فعلي گندم، جو، عناب و زرشک توليد مي شود.او مي گويد: در ارتفاعات مشرف بر اين روستا گياهان دارويي متعددي نظير آويشن، زيره سياه، آنغوزه، بنه کوهي، انجير کوهي، نعناع کوهي، بادرنجبويه، مستار و گل زوفا مي رويد و در سال هايي که نزولات آسماني وجود دارد، جمع آوري اين گياهان منبع درآمد خوبي براي اهالي اين روستاست.

 

«اصغرنژاد» وجه تسميه اين روستا را چنين عنوان مي کند: در زمان هاي دور فردي از افراد با نفوذ، دامدار و داراي املاک بسيار با 3 فرزند خود به اين روستا عزيمت مي کند که 2 فرزند او به نام هاي بيژن و منيژه به خارج روستا عزيمت مي کنند و بزرو در اين جا مي ماند و بزروآباد نام اين جا مي شود که به مرور زمان به بزن آباد تغيير کرده است.

 

به گفته وي، روستاي بزن آباد داراي دو امامزاده عبدالرزاق و ميرعبدا...است که در 2 کيلومتري روستا واقع شده و مورد احترام خاص اهالي است.

 

همچنين يک عالم برجسته و سرشناس به نام شيخ عبدالجواد بزن آبادي که در زمان ناصرالدين شاه از شهرت زيادي برخوردار بود هم در اين جا مدفون و مورد ارادت مردم است.

 

او ادامه مي دهد: همچنين در گلزار شهداي اين روستا مزار يک شهيده نيز وجود دارد.

 

وي در پايان سخنانش مي گويد: روستاي بزن آباد معادن بسيار غني مس دارد که چنانچه اين معادن به مرحله اکتشاف برسد، به طور قطع در رونق اقتصادي و اشتغال زايي اهالي روستا تاثيرگذار خواهد بود.

 

 

تبعات خشکسالي
 

يکي از اعضاي شوراي اسلامي بزن آباد هم با تاييد مشکلات مطرح شده، خواستار رسيدگي به مشکلات اين روستا و حل آن مي شود و مي گويد: مشکل عمده روستا بي آبي، خشکسالي و تبعات ناشي از آن است و اين امر باعث شده است بيشتر اهالي روستا به ديگر مناطق مهاجرت کنند.

 

«سروري» مي افزايد: در حالي جوانان روستا براي کارگري به شهرهاي بزرگ مهاجرت مي کنند که يکي از بزرگ ترين مناطق معدني مس خراسان جنوبي در روستاي بزن آباد وجود دارد.

 

به گفته وي، معدن به افراد غير بومي استان واگذار و به نام آنان ثبت شده است که با وجود ذخيره بالا و کيفيت بسيار خوب مس منطقه فقط به احداث يک واحد ساختمان و جاده سازي با گذشت 2 سال در معدن اقدام و براي اکتشاف، احداث کارخانه و فرآوري مس هيچ اقدامي انجام نشده است که چنانچه اين کار انجام شود به طور حتم در اشتغال زايي ساکنان منطقه سهم بسزايي خواهد داشت و به طور مستقيم و غير مستقيم در حل مشکل بيکاري جوانان تاثيرگذار خواهد بود. وي از مسئولان شهرستان و استان مي خواهد که براي سرعت بخشي به استخراج و اکتشاف معدن اقدام کنند.

 

او مي گويد: ما از دولت در اين برهه حساس از زمان يارانه نمي خواهيم و به جاي آن مي خواهيم براي حفر چاه کشاورزي، جذب سرمايه گذاري بخش خصوصي، اکتشاف معادن غني منطقه و اعطاي تسهيلات طرح هاي زودبازده پرورش شترمرغ، بوقلمون، بلدرچين و شتر اقدام کند.

 

 

بي آبي و مشکلات تامين علوفه
 

وي مشکل اصلي روستا را بي آبي عنوان مي کند و مي افزايد: هزينه خريد علوفه براي دام ها بسيار سنگين است و هم اکنون بيشتر از نان خشک استفاده مي کنيم.

 

وي خواستار اعطاي تسهيلات براي خريد علوفه مورد نياز و آبرساني براي دام ها مي شود و با اشاره به نبود امکانات ورزشي، بيکاري جوانان و استعدادهاي فراوان کارآفريني در روستا مي گويد: در صورت توجه جدي دولتمردان به اين استعدادها و فراهم کردن زيرساخت هاي لازم مي توان شاهد رشد و شکوفايي روستا و جلوگيري از مهاجرت مردم به شهرها و حتي ايجاد زمينه بازگشت مردم به روستا بود.

 

 

آب شرب بي کيفيت
 

عضو ديگر شوراي اسلامي بزن آباد مي گويد: روستاي ما در مرز شهرستان خواف و در نزديکي مرز افغانستان واقع است اما جوان معتاد نداريم.

 

«اصغرنژاد» هم مشکل اصلي مردم روستا را نبود آب شرب عنوان مي کند و مي افزايد: آب شرب روستا از طريق مجتمع آبرساني محمدآباد علم تامين مي شود که به دليل شوري و رسوبات زياد کيفيت خوبي ندارد و مردم يا از دستگاه آب شيرين کن استفاده مي کنند يا از مرکز شهرستان با گالن آب مورد نياز را تهيه مي کنند.

 

به گفته وي، جوانان باقي مانده در روستا با وجود استعدادهاي زياد ورزشي از کمترين امکانات ورزشي محروم هستند.

 

وي مشکل ديگر روستا را پيچ و خم زياد و عرض کم جاده کوهستاني اعلام مي کند و خواستار ترميم، لکه گيري و تعريض جاده براي جلوگيري از وقوع حوادث مي شود.

 

وي در ادامه سخنان خود به طرح هادي ناتمام بزن آباد اشاره مي کند و مي گويد: خيابان ها کم عرض و پياده روها پرعرض است که اين امر باعث ايجاد مشکلاتي براي مردم شده است.

 

وي خاکي بودن جاده مهدي آباد به بزن آباد را مطرح مي کند و مي افزايد: مردم روزانه براي انجام امور شخصي خود بايد مسير روستا تا مهدي آباد را طي کنند اما به دليل خاکي بودن مسير با مشکلاتي مواجهند و چنانچه مسئولان براي آسفالت 20 کيلومتر جاده که يکي از پررفت و آمدترين محورهاي شهرستان است، اقدام کنند به طور قطع مشکلات زيادي از مردم حل خواهد شد.

 

 

نبود روحاني
 

عضو ديگر شوراي اسلامي بزن آباد هم مي گويد: اهالي روستا بيشترين رفت و آمد را در ايام خاصي به امامزادگان دارند و از مسئولان مي خواهيم که براي آسفالت 2 کيلومتر جاده و برق رساني به اين اماکن زيارتي اقدام کنند.

 

«عليزاده» نبود روحاني در روستا را از مشکلات فرهنگي منطقه عنوان مي کند و از مسئولان تبليغات اسلامي مي خواهد که براي اعزام روحاني اقدام کنند.وي در ادامه صحبت هايش از مسئولان جهاد کشاورزي، منابع طبيعي و آب منطقه اي مي خواهد براي احداث سد روي رودخانه چاه رود که هر سال ميليون ها متر مکعب آب در زمان باران در آن به هدر مي رود، اقدام کنند.

 

وي از مسئولان مي خواهد که در زمينه گازرساني به روستاهاي منطقه نيز از هم اکنون برنامه ريزي کنند و بررسي هاي لازم را انجام دهند.

 

او مي گويد: در روستا يک معلم رسمي فعاليت مي کند و 2 نفر ديگر سرباز معلم هستند که اين امر در کاهش کيفيت تحصيلي دانش آموزان تاثير داشته و باعث شده است برخي از والدين براي انتقال دانش آموزان خود به مرکز شهرستان اقدام کنند و اگر اوضاع به اين منوال پيش برود به طور حتم مدرسه روستا تعطيل خواهد شد.

 

گزارشگر:حقانی

نظرات کاربران

تمامی مشکلات قابل قبول ودرخواست انجام آن را از مسولین دارم البته خداراشکر روحانی در منطقه از اهالی خود روستا و ساکن هستند.
با سلام ستاد توان افزایی موسسه خیریه امام علی (ع)در روستای همجواری بزن آباد که فاقد چاه آب وزمین کشاورزی می باشد را احیا واز فقر مطلق با کمک اهالی خارج نموده چندین جلسه با معتمدین واهالی روستا ی بزن آباد برگزار کردیم ولی متاسفانه اکثرافرادی که ساکن روستا نیستند می خواهند برای مردم با صفا وزحمت کش روستا تصمیم بگیرند وبه همین خاطر مشکلاتی بوجد امده اگر به حدود 13سال قبل خرم آباد برگردیم وشرایط اهالی روستا را اززبان مدو بزن آبادی سوال کنیم متوجه خواهیم شد که چه توسعه ی صورت گرفته موسسه خیریه امام علی این امادگی رادارد برای توسعه روستاهای سرسر کشور وحتی خارج از کشور الگو وتجارب خودرا بصورت رایگان در اختیار همگان قراردهد به امید آبادانی روستاهای کشور عزیزمان ایران

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.