دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 6041  |  
تاریخ انتشار : 28 بهم 1392 - 19:04
نسیم قاین:هزینه بازسازی میدان ابوالمفاخر قاین 100میلیون تومان برآوردشده است

به گزارش نسیم قائن ، رضایی مدیرکل میراث فرهنگی استان درحاشیه جلسه بررسی مشکلات مجتمع رفاهی پیانودرگفتگوبا خبرنگار نسیم قاین درخصوص تامین هزینه  بازسازی میدان ابوالمفاخر قاین گفت: آثار تاریخی به مرور زمان نیازبه مرمت وبازسازی دارند ومیدان ابوالمفاخر قاین هم یکی از آثار تاریخی است که نیازمند مرمت وبازسازی است ولذا 30میلیون تومان جهت خرید مصالح این میدان تخصیص داده می شود .

 

عباسی رئیس اداره میراث فرهنگی قاین نیزگفت: قراردادی بین میراث فرهنگی شهرستان وشهرداری قاین درخصوص تعمیر میدان ابوالمفاخر بسته شده است وشهرداری همین امروز اعلام نموده که حاضر است درصورت تامین مصالح کار راآغاز نماید ولذا بااین قولی که مدیر کل میراث فرهنگی استان دادند ماهم با خرید مصالح کار را ظرف چند روز آینده آغاز می کنیم.

وی افزود :هزینه بازسازی میدان ابوالمفاخر قاین 100میلیون تومان برآوردشده است.

 

عباسی از همکاری شهرداری درمرمت وبازسازی این طرح تقدیر وتشکر نمود.

 

ابو محمد حسن ابن منصور مشهور به ابوالمفاخر از رجال علم ديانت و سياست، فقيه،محدث و رياضيدانقرن ششم هجري است.

 

بناي مقبره وي به فاصله يك كيلومتري از جنوب شهر قاين در جوار گورستاني قديمي واقع شده است . گنبد خانه يا اتاق اصلي مقبره از نماي بيروني بصورت مربع و در فضاي داخلي داراي زوايايي است كه اجزاء و عناصر معماري به خصوص طاق نماها در آن شكل گرفته است.

 

وجود فيلپوش ها در چهار گوشه بنا ، گنبد بر فراز مدفن ابوالمفاخر را ممكن نموده است كه در بخشي از آن نيز تزئينات رسمي بندي  ساده اي ايجاد شده است.اين بنا كه در دوره قاجار بنيان گرديده به شماره 2377 در رفهرست آثار تاريخي كشور به ثبت رسيده است.

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.