دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 5818  |  
تاریخ انتشار : 7 بهم 1392 - 22:12
گوشه ای از زندگی مرحوم حجت الاسلام کربلایی حسن صادقی
روحاني خدوم و با اخلاص روستاي ورزگ با بيش از 60 سال فعاليت تبليغي مجاهدانه
کربلایی حسن صادقی
نسیم قاین:از نشانه های نظم فوق العاده و مثال زدنی در برگزاری نماز جماعت این بود که ایشان همیشه نیم ساعت قبل از نماز در مسجد حاضر بودند و بعد از نماز و مراسم هم آخرین کسی بود که از مسجد خارج می شد.

 نسیم قائن :

 

در سال 1303 هجری شمسی در منطقه عربخانه از توابع شهرستان نهبندان (حوالی مزار سید الحسین) در خانواده مذهبی چشم به جهان گشود. تا دوران نوجوانی در همان جا و سپس برای تحصیل وارد حوزه علمیه شد. پس از کسب علوم مقدمات و پایه حوزه و ملبس شدن به زیّ مقدس روحانیت به جهت امر خطیر تبلیغ دین مبین اسلام و آموزش احکام شرعی و تعلیم قرآن وارد عرصه تبلیغ شد و این مهم را از روستا ها و با تبلیغ چهره به چهره آغاز نمود.

 

 

ورود به روستای ورزگ

 

بر اساس سخن بزرگان روستای ورزگ مرحوم حجت الاسلام کربلایی حسن صادقی بیش از 60 سال از عمر پر برکت خویش را وقف مردم عالم پرور روستای ورزگ کرد و در تمام این مدت همه سختی ها و مشکلات را به جان خرید و حتی بزرگترین مشکلات، کوچکترین خللی در در اراده قوی این مرد خدایی به وجود نیاورد.

 

 

دایر کردن مکتب خانه در ورزگ
 

 

حجت الاسلام صادقی از همان سال های آغازین ورود به ورزگ تبلیغ و تعلیم را با کلاس های روخوانی و روانخوانی قرآن کریم را با عنوان «مکتب قرآن» شروع کرد. این کلاس ها شامل تعلیم قرآن، آموزش مسائل و احکام شرعی و تبلیغ معارف دین می شد. مکان مکتب خانه کنار مسجد اصلی یعنی مسجد جامع قدیمی روستا، در خانه عالم بود که طبقه فوقانی آن اختصاص به مکتب داشت و طبقه تحتانی به عنوان خانه آخوند دایر بود. هم اکنون بقایای این خانه و مقداری از طبقه بالای آن در کنار مسجد جامع موجود است.

 

 

بسیاری از بزرگان مردم ورزگ که اکنون در قید حیات هستند و خیلی از افرادی که به دیار باقی شتافته اند از محضر این عالم بزرگ بهره های فراوان برده اند . از آنجا که قدیم در بسیاری از روستاها مدرسه دایر نبوده است و مردم تمام مسائل مورد نیاز خود را از قبیل: احکام شرعی، معارف دین، تعلیم قرآن و فراگیری معارف آن وحتی سواد آموزی را در کلاس هایی با عنوان مکتب خانه فرا می گرفته اند، مرحوم حجت الاسلام صادقی که معلّم و آخوند روستا به حساب می آمده است از این فیض عظیم بی بهره نبوده است.

 

 

نماز جماعت سه وعده اثر ماندگار

 

از دیگر فعالیت های مهم و ماندگار مرحوم حجت الاسلام صادقی که الحمد لله تا کنون به قوت خود باقی است بر گزاری نماز جماعت در سه وعده صبح، ظهر و شب بوده است واین یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شخصیت معنوی بود که در طول بیش از 60 سال حتی یک روز هم نماز جماعت مسجد ورزگ تعطیل نشد و حتی ایشان مسافرتی که باعث تعطیلی نماز جماعت شود هم نرفتند به گونه ای که از سفرهای معنوی و زیارتی هم به خاطر این مهم خود را محروم نمود.مگر اینکه به خواهش خود مردم و افراد خیّر هر چند سالی یک بار برای زیارت به مشهد مقدس سفر می کرد.

 

نظم فوق العاده

 

از نشانه های نظم فوق العاده و مثال زدنی در برگزاری نماز جماعت این بود که ایشان همیشه نیم ساعت قبل از نماز در مسجد حاضر بودند و بعد از نماز و مراسم هم آخرین کسی بود که از مسجد خارج می شد. حتی برای نماز صبح ایشان که کلید دار اصلی مسجد بود کار روشنایی مسجد را خود ایشان انجام می داد باز و بسته کردن درب مسجد هم به عهده ایشان بود. به واسطه برکات این عالم شریف نماز جماعت مردم مومن روستای ورزگ در تمام وعده ها از سال ها قبل از انقلاب اسلامی ایران تا کنون ادامه داشته است؛ امری که هم اکنون در بسیاری از شهر های بزرگ ایران که دارای مساجد بزرگ و دارای روحانی هستند به این شکل محقق نشده است.

 

 

بر پایی مجالس مذهبی و سوگواری توسط ایشان

 

ویژگی دیگر روستای ورزگ به واسطه این عالم بزرگ برگزاری مراسم عزاداری و مجالس روضه و منبر در تمام مناسبت های مذهبی است. مخصوصا در دو ماه محرم و صفر که بیش از 60 مجلس روضه و منبر در عزای سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبد الله الحسین علیه السلام برگزار می شودو موقفه های زیادی در این باب توسط خیّرین روستای ورزگ قرار داده شده است تا آنجا که به جهت اهتمام مردم ورزگ به بزرگ داشتن روحانی یکی از موقوفه های این روستا وقف یک دانگ آب برای روحانی روستا می باشد.

 

خانه های عالم به برکت این عالم وارسته

از شواهد عینی در ابراز علاقه شدید مردم مومن ورزگ به وجود روحانی و عالم در روستا این است که تا کنون در ورزگ چهار خانه برای عالم ساخته شده است که عبارتند از:

1-   خانه عالم قدیمی کنار مسجد جامع ورزگ  که طبقه فوقانی آن به عنوان مکتب خانه توسط آخوند استفاده می شده است و هم کنون بقایای آن وجود دارد.

 

2-   خانه عالم دیگر که برای مرحوم حجت الاسلام صادقی ساخته شده است در قسمت قدیمی ورزگ بعد از حمام قدیمی در حاشیه رورخانه قرار داشته است.

 

3-   خانه عالم دیگر که بعد از نوسازی در ورزگ  در سال های آخر عمر ایشان خانه ای نوساز برای این عالم در وسط ورزگ (محل سکونت فعلی خانواده آن مرحوم) ساخته شد.

 

4-   چهارمین خانه عالم که در ورزگ ساخته شده است  خانه فعلی است که در سمت جنوبی مسجد خاتم الانبیاء و در همسایگی آن قرار دارد.

 

این خانه بعد از فوت مرحوم حجت الاسلام صادقی برای روحانی مستقر در روستا ساخته شده است و هم اکنون حجت الاسلام حیدری که روحانی طرح هجرت روستا می باشد در آن زندگی می کند.

وفات

مرحوم حجت الاسلام کربلایی حسن صادقی پس از یک عمر تبلیغ دین مبین اسلام و خدمت به مردم مومن ورزگ و تلاش های صادقانه و خالصانه در راه هدایت مردم و آموزش احکام شرعی و معارف دین به آنها سر انجام در چهاردهم بهمن 1384 هجری شمسی بعد از تحمل دوره بیماری در سنّ 81  سالگی به سوی معبود همیشگی خود عروج کرد و با این مصیبت بزرگ  مردم شهید پرور و عالم دوست روستای ورزگ  به غمی بزرگ و عزای جبران ناپذیر مبتلا شدند که «اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدّها شیء». و اشک هر زن و مرد و پیر و جوانی را بدرقه راه خود کرد.

 

بدن پاک این عالم بزرگ بر دوش مردم ورزگ و با حضور روحانیت در روستای ورزگ با شکوه خاص و مثال زدنی تشییع شد و در قبرستان روستا آرام گرفت.

 

بر روی سنگ مزار آن مرحوم این ابیات در توصیفش حک شده است:

 

این مدفن مردی است که با صدق و صفا بود

بیزار ز نیرنگ و مبرا ز ریا بود

با نیک و بد خلق چنان عمر به سر کرد

کز رحلت او بر همگان سوگ عزا بود

روحش شاد و راهش پر رهرو و یادش گرامی باد.

 

گزارشگر:محدرضابرات نژاد
 

نظرات کاربران

من یه ورزگی هستم،خوشحالم درروستایی زندگی میکنم که همچین بزرگانی داشته. شادی روحشون صلوات.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.