دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 5814  |  
تاریخ انتشار : 7 بهم 1392 - 15:13
زعفران قاین
مدیر جهاد کشاورزی قاینات گفت: تاکنون طرح شناسنامه دار کردن زعفران در 31 روستای این شهرستان اجرا شده است

به گزارش نسیم قائن ، ˈ محسن رئوفی فرد ˈ گفت:در سال 90 طرح شناسنامه دار کردن زعفران در سه روستای کره ، علی آباد سفلی و علی آباد علیا و در سال 91 در پنج روستای دیگر این شهرستان انجام شد.

 

 

وی با بیان اینکه این طرح طی سال جاری در 23 روستای استان انجام شده اظهار داشت: کاهش آلودگی میکروبی و افزایش کیفیت از جمله رنگدهی از اثرات مثبت اجرای این طرح می باشد.

 

 

وی ادامه داد: زعفران تولیدی در پایگاه های اجرای این طرح که به زعفران پلمپ شده در بازار معروف شده، هر کیلو بین 250 تا 400 هزار تومان گرانتر خریداری می شود.

 

 

وی با بیان اینکه در سال جاری 13 هزار و 500 کیلوگرم زعفران در شهرستان قاینات برداشت شده افزود: این میزان نسبت به سال گذشته حدود 23 درصد افزایش عملکرد داشته که دلیل آن بارندگی های به موقع اسفند 91 و فروردین 92 بوده است.

 

 

رئوفی فرد، سطح زیر کشت زعفران در قاینات را 4287 هکتار اعلام کرد و یادآور شد: بطور متوسط از هر هکتار سه کیلو و 500 گرم زعفران برداشت می شود.

 

 

وی ادامه داد: طی سال گذشته از طریق کارگروه توسعه بخش کشاورزی 228 هکتار مزرعه زعفران در این شهرستان احداث شد و چون همین میزان مزرعه قدیمی از رده خارج شده لذا سطح زیر کشت طی سال جاری نسبت به سال قبل تغییری نداشته است.

 

 

وی گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو زعفران ممتاز 41 میلیون ریال و قمیت هر کیلو زعفران دسته 34 میلیون ریال می باشد که نسبت به سال گذشته در این همین زمان حدود 33 درصد افزایش داشته است.

 

 

وی ارزآوری زعفران را در شهرستان قاینات در سال جاری حدود 18 میلیون دلار برآورد کرد

 

ایرنا

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.