دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 5727  |  
تاریخ انتشار : 30 دى 1392 - 23:59
خشکسالي 50 درصد باغ ديم قاين را لگدکوب کرد
50 درصد از 3 هزار و 87 هکتار باغ هاي ديم قاينات بر اثر خشکسالي در سال هاي اخير نابود شده است.

به گزارش نسیم قائن ، مدير جهاد کشاورزي قاينات با بيان اين مطلب از خشک شدن 10 درصد باغ‌هاي آبي اين شهرستان  خبر داد.

 

«رئوفي فرد» افزود: توسعه باغ ها با کاشت گونه هاي مقاوم به خشکسالي و اجراي طرح هاي آبياري تحت فشار مي تواند با استفاده از آب کمتر، توليد بيشتر و در نتيجه درآمد بيشتري داشته باشد.

 

وي به اجراي طرح هاي آبياري تحت فشار در 453 هکتار از باغ هاي شهرستان اشاره و اضافه کرد: 5/3 درصد باغ هاي اين شهرستان به روش قطره اي و بقيه به صورت غرقابي آبياري مي شود، همچنين پرونده هاي زيادي براي آبياري تحت فشار در دست اقدام است.به گفته وي، سطح زيرکشت باغ هاي قاين 14 هزار و 156 هکتار است که 20 درصد باغ هاي استان را شامل مي شود.وي با بيان اين که کشت غالب در باغ هاي قاينات به زعفران با 4هزار و 287 هکتار اختصاص دارد، افزود: زرشک با 3 هزار و 796 هکتار و پسته با هزار و 558 هکتار ديگر محصولات باغي قاينات است. به علاوه از باغ هاي ديم قاينات نيز 2 هزار و 700 هکتار زير کشت بادام است.وي خشکسالي و شوري منابع آبي را سد راه توسعه باغ ها عنوان کرد و افزود: براي مقابله با اين شرايط هر سال کارشناسان آموزش هاي لازم را به کشاورزان ارائه مي دهند همچنين استفاده از سيستم هاي آبياري تحت فشار، کودهاي گوگردي و... در دستور کار قرار دارد.

 

 

وي چشم انداز باغداري قاينات را با تکيه بر گونه هاي مقاوم و سازگار با منطقه، رعايت اصول کاشت و اجراي شيوه هاي نوين آبياري رو به توسعه پيش بيني کرد.

 

 

خراسان جنوبی

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.