دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 29814  |  
تاریخ انتشار : 12 مرد 1400 - 15:37
رئیس اداره ثبت احوال قاین خبرداد:
افزایش ازدواج،کاهش ولادت طی سالجاری در قاینات
رئیس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات با بیان این که در در 4ماهه امسال 598 واقعه ولادت در شهرستان به ثبت رسیده است گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 11 و4 دهم درصد کاهش داشته است.

به گزارش نسیم قائن ، علی وجدی رئیس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات دراولین  جلسه شورای هماهنگی ثبت احوال شهرستان در سال جاری با بیان  این که میزان ثبت ولادت در سال1399 نسبت به سال قبل آن سه  ونیم درصد کاهش داشته است گفت: 1791 واقعه ولادت در سال گذشته درشهرستان قاینات به ثبت رسیده است.

وی افزود: در 4 ماهه سال1400 نیز 598 واقعه ولادت در شهرستان قاینات به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل که 675 واقعه بوده است 11و4 دهم درصد کاهش داشته است.

وی 359 واقعه ولادت را شهری و 239 واقعه را روستایی عنوان کردو گفت: 318 واقعه  پسران و 280 واقعه ثبت ولادت دختران بوده است.

رئیس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات با بیان این که درصد ثبت واقعه ولادت در مهلت قانونی در شهرستان قاینات 100 درصد بوده است گفت: 99 و8 دهم درصد ولادت در بیمارستان و 2 دهم درصد در منزل بوده است.

وجدی میزان ثبت فوت در سال1399 را 649 واقعه عنوان کرد و گفت: این میزان در مقایسه با سال 98 با افزایش 28ونیم درصدی مواجه بوده است.

وی ادامه داد: در 4ماهه امسال نیز 241 واقعه به ثبت رسیده است که 11 و6 دهم درصد افزایش داشته است.

وجدی ثبت فوت شهری را 87 واقعه و فوت روستایی را 154 واقعه ذکر کردو گفت: 131 واقعه فوت مردان و 110 واقعه فوت زنان بوده است.

 

رئیس اداره ثبت  احوال قاین با اشاره به افزایش 25 و3 دهم  درصدی ازدواج در سال1399 کفت: 1116 ازدواج در سال گذشته به ثبت رسیده است که نسبت به سال قبل از آن با افزایش ثبت مواجه بوده ایم.

وی ادامه داد: در 4ماهه نخست امسال نیز 443 واقعه ازدواج به ثبت رسیده است که 2 دهم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

 

وی 231  واقعه را ازدواج شهری و 212 واقعه را ازدواج روستایی عنوان کرد.

وجدی با بیان این که در سال جاری 63 واقعه طلاق در شهرستان قاینات به ثبت رسیده است گفت: این موضوع نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است.

رئیس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات در خصوص فراوانی نام ها در شهرستان قاینات گفت: علی،امیرعلی،ابوالفضل،امیرحسین،آریا ومحمد  بیشترین نام در بین پسران و فاطمه،زهرا،آوا،یسنا،ریحانه و فاطمه زهرابیشترین نام گذاری در بین دختران قاینی را داشته است.

وجدی در ادامه اظهار کرد: از ابتدای طرح صدور شناسنامه مکانیزه برای افراد بالای ۱۵ سال تا 31تیرماه امسال ، ۴8 هزار و 928 فقره شناسنامه صادر شده است.

وی افراد واجد شرایط در شهرستان را 90هزارو 674 نفر ذکر کرد وگفت: تاکنون 54 درصد افراد شناسنامه مکانیزه دریافت کرده اند و قاینات رتبه دهم استان را دارد که بسیار نگران کننده است.

وجدی در خصوص صدور کارت ملی هوشمند اظهار کرد: تا کنون 81هزارو 71  درخواست کارت هوشمند ملی ثبت شده که پوشش 89 و4 دهم درصدی را نشان می دهد.

رییس اداره ثبت احوال شهرستان قاینات با در خواست از شهروندان برای دریافت کارت هوشمند ملی، افزود: 9هزارو 603  نفر از جمعیت شهرستان قاینات برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکرده اند که در خصوص کارت هوشمند ملی رتبه این شهرستان در سطح استان نهم  می باشد.
 

 وجدی تعداد شناسنامه مکانیزه بالای 15 سال صادر شده درسال گذشته را 5730 فقره ذکر کرد و از مسئولین آموزش و پرورش خواست تا زمینه حضور دانش آموزان واجد شرایط را قبل از آغاز سال تحصیلی وبا برنامه ریزی فراهم نمایند تا هم از اتلاف وقت آنها و هم شلوغی در محل اداره جلوگیری شود.

ادارات و نهادها حق دریافت گپی شناسنامه و کارت ملی ندارند

اکبرزاده دادستان قاینات نیز با تاکید بر این که ادارت دولتی مکلفند خدمات رسانی به شهروندان را در اسرع وقت انجام دهند گفت: خدمات رسانی صرفا در قالب اهراز هویت در فضای دیجیتالی خواهد بود و به عبارتی دستگاه دولتی وبانکها نمی بایست  در راستای خدمات رسانی از شهروندی فتوکپی شناسنامه و کارت هوشمند ملی مطالبه نمایدو درصورت  درخواست کپی در ادارات ونهادها ،هرکدام از شهروندان به اداره یا بانکی مراجعه ودرخواست کپی شود شهروندان باید موارد را به رده های مربوطه اطلاع تا برخورد شود.

وی از رئیس اداره ثبت احوال شهرستان خواست تا با برنامه ریزی دقیق تر و ارسال پیامک به افراد واجد شرایط ،هرچه سریعتر نسبت به ثبت نام افراد برای کارت هوشمند ملی اقدام کنند.

دادستان قاین در خصوص ثبت ازدواج  دختران زیر14 سال نیز گفت: دفاترثبت ازدواج موظف به دریافت حکم قانونی از دادگاه هستند که متاسفانه این موضوع توسط دفاتر ثبت ازدواج صورت نمی گیرد  وباید نظارت بیشتری بر این موضوع از سوی مسئولین مربوطه انجام شود.

 

 

کریمی فرماندار قاینات در این جلسه بر همکاری اداراتی همچون آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و درمان و شهرداریها با اداره ثبت احوال در خصوص مکانیزه کردن شناسنامه و کارت هوشمند و ثبت به موقع ولادت و فوت تاکید کرد.

وی درادامه با اشاره به این که جمعیت  شهرستان قاینات به سمت سالمندی روبه افزایش است گفت: تا سال 1430در کل کشورحدود23 درصد جمعیت کشور را سالمندان به خود اختصاص خواهند داد.

 

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.