دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 29432  |  
تاریخ انتشار : 23 شهر 1399 - 08:04
دانش‌آموزان طيف وسيعي از جامعه مي‌باشند كه سهم بسيار زيادي در توليد امنيت دارند و پليس همواره تلاش نموده است تا از طريق وزارت آموزش و پرورش تعامل خوبي با اين عزيزان برقرار سازد.

به گزارش نسیم قائن ،   برقراري امنيت پايدار در جامعه مسئوليت خطيري است كه همه افراد جامعه در آن نقش دارند؛ ترديدي وجود ندارد كه در هر جامعه‌اي فقط افراد مجرم و تبهكار هستند كه از فقدان نظم و امنيت خشنود خواهند شد. نيروي انتظامي به عنوان متولي اصلي نظم و امنيت در جامعه، تنها با همكاري و مشاركت دلسوزانه و همه‌جانبه مردم قادر خواهد بود تا با ناهنجاري‌ها و مسخ ارزش‌ها مقابله كرده و مجرمان و تبهكاران را از دستيابي به اهداف شوم و پليدشان مأيوس نمايد.

    دانش‌آموزان طيف وسيعي از جامعه مي‌باشند كه سهم بسيار زيادي در توليد امنيت دارند و پليس همواره تلاش نموده است تا از طريق وزارت آموزش و پرورش تعامل خوبي با اين عزيزان برقرار سازد. از طرف ديگر افراد سودجو و خودفروخته نيز تلاش مي‌كنند تا با سوء استفاده از اين طيف وسيع، جامعه را به سمت ناامني سوق داده و به اصطلاح از آب گل‌آلود ماهي بگيرند.

   در اين نوشتار سعي نموده‌ايم تا مهم‌ترين آسيب‌هايي كه شما دانش‌آموزان عزيز را تهديد مي‌كند، مورد بررسي قرار داده و نكاتي را به منظور پيشگيري از اين آسيب‌ها با بياني ساده و دوستانه ارائه كنيم. يقين بدانيد كه دغدغه‌ي پليس، سلامت جسم و روح شما در تمام دوران زندگي و فراتر از دوران تحصيل مي‌باشد؛ چرا كه سلامت شما سلامت خانواده‌ي آينده شما را تضمين مي‌كند و سلامت خانواده شما نيز ضامن سلامت و امنيت جامعه خواهد بود.

چه آسيب‌هايي ممكن است يك دانش‌آموز پسر دبيرستاني را تهديد كند؟

مصرف سيگار و مواد مخدر :

    «مسير مدرسه به خونه، كم نياوردن جلوي دوستان، احساس بزرگ شدن و آخرشم سيگاري شدن...»

    شايد اين جمله‌هاي نصفه و نيمه، الآن براي خيلي از سيگاري‌ها يادآور خاطراتي تلخ باشه. اونا نمي‌خواستن سيگاري بشن؛ اما شدن و حالا بايد به جز تحمل عوارض مصرف سيگار، با هر خبر و مقاله‌اي در مورد اين عوارض تنشون هم بلرزه. تازه اگه اين سيگاري شدن مقدمه مصرف مواد و اعتياد شده باشه كه ديگه واويلا...

   يه «نه» محكم و قاطع، مي‌تونست همه چيزو عوض كنه؛ ولي ...

و اما اونايي كه تا الآن سيگار نكشيدن، به نفعشونه كه بازم نكشن؛ چون نكشيدنش خيلي راحت‌تر از ترك كردنشه.

   در مورد مواد مخدر و روانگردان هم شايد خيلي شنيده باشين؛ فقط همين قدر بدونين كه همه افراد معتاد دوست داشتن تفريحي مصرف كنن؛ اما واقعاً چي باعث شد كه نتونن؟ اعتياد فرايندي داره كه براي جسم همه افراد كم و بيش يكسانه و تفاوت‌ها اون قدر نيست كه بشه گفت فرد خاصي در برابر اعتياد مصونيت داره. شايد مشكل اصلي اين باشه كه بعضيا مي‌خوان هر چيزي رو خودشون تجربه كنن؟

   مي‌دونين كسي كه بخواد مصرف مواد رو تجربه كنه و معتاد نشه مثل كيه؟ مثل يه فرد عادي كه پشت به دره‌اي عميق و لبه پرتگاه ايستاده و فقط پنجه پاي اون روي زمينه و مثل فنر بالا و پايين ميره...                                                                               

   چقدر خوبه كه آدم جلوي مثلاً دوستاش كم نياره ... اما چه جوري؟ اين‌جوري كه محكم و قاطع بتونه تعارف مستقيم يا غير مستقيم اونا رو رد كنه و ...

نزاع و درگيري :

   «اگه مردي بيرون مدرسه وايستا ...» ؛ اين جمله‌ايه كه ميتونه مقدمه يه دعواي آنچناني بشه. دعوايي كه سرنوشت اون معلوم نيست... ممكنه كه به يك دوستي پايدار ختم بشه يا خداي ناكرده به سياه‌پوش شدن يك يا دو خونواده. شايد هم هيچ كدوم از اينا... ولي هر چي كه هست شروع اون با يك حرف يا عمل قبيح يا حداقل يه اشتباه كوچيك يا بزرگه.

   همون‌طور كه ممكنه دلايل زيادي براي شروع يه درگيري وجود داشته باشه، دلايل زيادي هم وجود داره كه ثابت كنه اين كار با عقل مغايرت داره. چند مورد از اين دليل‌ها رو ما بهتون مي‌گيم؛ هر چند بيشتر شما خودتون استادين.

 

  1. يه جرقه كوچيك مي‌تونه بزرگ‌ترين آتيش‌سوزي‌ها رو باعث بشه...
  2. هيچ تضميني وجود نداره كه يه بزن بزن معمولي، به يه قتل يا نقص عضو دائم منجر نشه.
  3. يه درگيري مي‌تونه موجب يه كينه ديرينه بشه و روان آدمو تا مدت‌ها به هم بريزه.
  4. يه نزاع و درگيري مي‌تونه سابقه فرد رو خراب كنه و خود زمينه‌اي براي بروز هنجارشكني‌هاي بيشتر بشه.
  5. راه‌حل‌هاي خيلي بهتري براي حل اختلاف با ديگران وجود داره كه فقط نياز به آموختن كمي مهارت داره.

افتادن در دام مفاسد اخلاقي :

   نميشه منكر اين شد كه خيلي از انحرافات اخلاقي، به واسطه معاشرت و همنشيني با گروه همسالان رخ مي‌ده؛ تبادل فيلم‌هاي غير اخلاقي از طريق CD يا بلوتوث، شركت در پارتي‌هاي شبانه و مصرف مشروبات الكلي، رابطه با جنس مخالف، مزاحمت براي نواميس مردم و مانند اينها واقعيت‌هاي تلخي هستند كه نمي‌شه حرفي از اونا نزد و انتظار داشت كه همه چيز خود به خود درست بشه.

   چيزي كه روشنه اينه كه فساد اخلاقي روح آدميزاد رو پليد مي‌كنه و مشكلات ناشي از اون فرد و جامعه رو به انحطاط مي‌كشونه؛ ارتكاب بسياري از اين گناهان و جرايم، مي‌تونه راه توبه و اصلاح فرد را ببنده يا بسيار سخت كنه. متأسفانه خيلي از جوونا انجام اين كارها رو جزء ويژگي‌هاي دوران مجردي مي‌دونن؛ اما غافلن از اين كه پاك بودن در دوران تأهل نيازمند پاك موندن در دوران تجرد و نوجوونيه.

   خلاصه اين كه خودتون هم مي‌دونين كه براي بي‌اعتنايي به درس و در نهايت شكست تحصيلي، دلايل يا بهتره بگيم بهانه‌هاي زيادي وجود داره ؛ اما مي‌شه يه جور ديگه هم به قضيه نگاه كرد :

   «همت و تلاش هدفمند براي درس خوندن درست و حسابي، خودش مي‌تونه از افتادن در دام خيلي از آسيب‌ها پيشگيري كنه». چيزاي ديگه‌اي هم هست كه به اونا اشاره مي‌كنيم:

  • تلاش براي برقراري رابطه خوب و صميمانه با والدين كه بدون ترديد خيرخواه‌ترين افراد نسبت به شما هستن.
  • دقت در انتخاب دوست كه مي‌تونه تأثير زيادي در سرنوشت هر فرد داشته باشه.
  • آموختن مهارت‌هاي ده‌گانه زندگي به وبژه مهارت رفتار قاطعانه كه دستيابي به منابع اون كار سختي هم نيست.
  • مراجعه به افراد مشاور (اعم از مشاورين مدرسه و مشاورين نيروي انتظامي مستقر در كلانتري‌ها) در مواقع لزوم.

 

معاونت اجتماعی نیروی انتظامی شهرستان قاینات

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.