دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 29369  |  
تاریخ انتشار : 12 مرد 1399 - 19:58
نماینده مردم قاینات و زیرکوه گفت: شبکه تلویزیونی پرس تی وی یک مرجع ذی صلاح برای دنیا است؛ یعنی اگر زمانی فردی در مورد ایران در شبکه های غربی برایش شبهه ایجاد شود، می تواند به این شبکه تکیه کند.

به گزارش نسیم قائن ، شبکه های برون مرزی ایران از ابتدای راه اندازی تا به حال تاثیر شگرفی در فضای رسانه ای دنیا داشته اند. در زمانی که رسانه های بزرگ دنیا سعی می کردند تا حقیقت را وارونه جلوه بدهند، شبکه های برون مرزی توانستند تک صدایی را بشکنند و پیام انقلاب را به تمام دنیا برسانند و در کنار آن اخبار و رویدادهای جهان را آن گونه که هست به گوش مخاطبان خود برسانند. اما پس از سالها سرمایه گذاری صداوسیما در این زمینه و موفقیت هایی که شبکه های برون مرزی در سراسر دنیا پیدا کرده اند، حالا به دلیل انباشت بدهی همه این شبکه ها یا تعطیل شده اند و یا در نوبت تعطیلی قرار گرفته اند.در همین رابطه با «سلمان اسحاقی» نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت و گویی داشتیم.

او در این گفت و گو راه اندازی شبکه های برون مرزی را نقطه عطفی در اقدامات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به مشکلاتی که امروزه دست به گریبان این شبکه ها شده، درنظر گرفتن بودجه مستقل برای این شبکه ها را از جمله اقدامات ضرب العجلی دانست که به احیای دوباره این شبکه ها می انجامد.

او همچنین معتقد است در طول این سال ها صدا و سیما در پی این بود که سعی کند در دنیا با غول های رسانه ای حداقل در حد وسع خودش شروع به مبارزه کند، این مبارزه از جایی شروع شد که این رسانه ها اذهان مردم را در دنیا نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مخصوصا انقلاب تحریک می کرد، بنابراین نیاز به مرجعی بود که بتواند اخبار درست انقلاب و اخبار درست ایران را در دنیا انعکاس دهد.

 

**راه اندازی شبکه های برون مرزی نقطه عطفی در اقدامات فرهنگی جمهوری اسلامی

-راه اندازی شبکه های بین المللی صدا و سیما از قبیل پرس تی وی نقطه عطفی در این تلاش فرهنگی به شمار می رفت، خاطرم هست که روزهای اول راه اندازی پرس تی وی، دغدغه غربی ها شده بود که چگونه با این شبکه برخورد کنند؛ شبکه ای که به زبان اصلی حقایقی را در باره این که دستاوردهای انقلاب اسلامی دستاوردهای و اهدافش چیست برای مردم دنیا بیان می کرد. پرس تی وی و شبکه های مشابه، شبکه هایی هستند که می توانند یک مرجع صالح برای انتقال اخبار درست، دقیق و صحیح از انقلاب و جمهوری اسلامی ایران باشند.

-در طول این سالها شبکه های غربی و خود غربی ها تلاش های بسیاری برای خاموش کردن صدای شبکه های برون مرزی کرده اند و این به دلیل اثرگذاری شبکه های برون مرزی سازمان صداوسیماست. امروزه چرا غربی ها دنبال این هستند که پرس تی وی را محروم یا تحریم کنند؟،  چرا عده ای از رسانه های دنیا برای اینکه مردم به حقایق پرس تی وی دست پیدا نکنند و بتوانند اخبار دروغ خودشان را در دنیا مطرح کنند به این شبکه حمله می کنند؟، این نشان دهنده قدرت رسانه ای این شبکه است، بنابراین همه دستگاه ها باید کمک کنند آنگونه که شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، پرس تی وی را به نقطه متعالی برسانند تا بتواند به جنگ رسانه های غربی برود، غول های رسانه ای نمی توانند شاهد موفقیت امروز پرس تی وی باشند و اگر آن را تحریم می کنند به خاطر این است که حقایق نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نگویند.

امروزه چرا غربی ها دنبال این هستند که پرس تی وی را محروم یا تحریم کنند؟،  چرا عده ای از رسانه های دنیا برای اینکه مردم به حقایق پرس تی وی دست پیدا نکنند و بتوانند اخبار دروغ خودشان را در دنیا مطرح کنند به این شبکه حمله می کنند؟

 

رسانه ها جو جهانی را مدیریت می کنند

-امروزه جو جهانی توسط رسانه ها در حال مدیریت است و فاکتورهایی که شبکه پرس تی وی باید برای برنامه ریزی در نظر بگیرد تا بتواند نقش موثری ایفا کند، بسیار اثرگذار است. امروز لازمه فعالیت پرس تی وی این است که به روز باشد، بتواند خودش را با تجهیزات و برنامه های روز دنیا وفق دهد و نیاز مردم دنیا را ببیند. امروز نیاز دنیا این است که فرهنگ غنی ایران را بداند. کشوری که طبق فرهنگ غنی اسلامی -ایرانی خودش حرکت می کند، وقتی که صحبت از یک فرهنگ اصیل می کنیم در آن هیچ خشونت و تبعیضی نیست، هیچ اتفاق نامبارکی بر علیه مردم نیست. گرچه امروز مردم ما با مشکلات اقتصادی دست به گریبان باشند ولی نشان داده اند که حتی مردم اگر با مشکلات اقتصادی همراه باشند پای انقلاب و پای اسلام می مانند، این نشان دهنده فرهنگ غنی ایرانی است. نظر من پرس تی وی باید به سمتی برود که اول فرهنگ ایران و سپس سیاست های جمهوری اسلامی را به دنیا معرفی کند، سیاست ایران سیاست صداقت و بدون خشونت است، سیاستی است که دوست دارد در دنیا آرامش و امنیت باشد.

 

**تمرکز پرس تی وی بر مستندات باشد تا اخبار

-ما نباید شبکه بین المللی پرس تی وی را صرفا یک شبکه خبری بدانیم، پرس تی وی را باید یک شبکه مستند هم بدانیم و تک بعدی عمل نکند، این شبکه باید به سمتی برود که مستندهایی را با رعایت سلیقه مردم جهان درست کند و از طریق این مستندها و گزارش ها اخبار واقعی ایران زمین و انقلاب اسلامی را به دنیا ارائه کند.گاهی اوقات لازم است که پرس تی وی به عنوان یک تهیه کننده ورود کند، به نظر من اگر پرس تی وی تهیه کننده یک سری مجموعه هایی باشد و آن ها را به شبکه هایی که معاند نیستند بلکه همسو و همراه جمهوری اسلامی ایران هستند، ارائه کند، بسیار اثرگذار خواهد بود. می توانیم شبکه هایی را پیدا کنیم که صدا و سیما با آن ها طرف قرار داد است و تبادل نظر و تبادل فکر دارد. امضای تفاهم نامه همکاری بین مسئولان رسانه ملی و این شبکه ها بسیار راهگشا خواهد بود. به نظر من با برند پرس تی وی ما باید برنامه هایی را تولید و از این طریق توجه افراد علاقه مند را به سمت شبکه سوق دهیم.

**برخورد مردم ایران با فتنه گری غربی ها الگویی برای مردم آزاده جهان است

-به نظر من برخورد مردم ایران با فتنه گری غربی ها الگویی برای مردم آزاده جهان است و مشکلات اقتصادی و تحریم ها بر مردم فشار آورده اما فرهنگ اصیلی بین مردم ما وجود دارد که هر چه غربی ها به ما فشار آوردند، پای اعتقادات و فرهنگمان ایستاده ایم، اینکه انسان بتواند در بحران و در فشارها پای اعتقاد و فرهنگش بنشیند، می تواند الگوی بی بدیلی برای دنیا باشد. ایران کشوری است که رهبرش همواره با صداقت با مردم صحبت کرده است. این صداقت برخورد با مردم می تواند خودش الگویی در دنیا باشد که مردم بدانند اگر رهبرانشان با صداقت با آن ها رفتار کنند و اگر رهبران بدانند با مردمانشان با صداقت رفتار کنند، مردم پای آن نظام و پای آن حکومت و انقلاب خواهند ایستاد. یکی از کارهای بزرگی که ما می توانیم در فرهنگ سازی انجام دهیم، نشان دادن همین ایستادگی مردم است.

-ما در بعد سیاست هم می توانیم در دنیا خودمان را ثابت کنیم، رسانه های غربی مدام از عدم صداقت ایران دم می زنند. ما با استفاده از شبکه پرس تی وی می توانیم مستنداتی از صداقتی که همواره جمهوری اسلامی در ابعاد بین المللی داشته ارائه کنیم. وزرا و روسای جمهوری اسلامی ایران در مقابل دولت های دیگر همواره از صداقت برخوردار بوده اند، ما امروز به جد می توانیم بگوییم که هیچگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی به دنیا، کشورهای دیگر، به دولت های دیگر و به مردم دیگر دروغ نگفته است، این ها اگر تبیین شود، احساس آرامش، امنیت و جذابیت برای مخاطبان انگلیسی زبان در پی خواهد داشت.

یکی از کارهایی که می تواند این شبکه ها را موفق کند، این است که اعتبار و بودجه مستقلی داشته باشند، چراکه این شبکه ها بسیاری از اوقات احتیاج به حمایت دستگاه های بالادستی دارند.

 

 

**در جنگ رسانه ای و فرهنگی بازنده میدان نباشیم

-مجلس و دولت امریکا برای شبیخون فرهنگی و جنگ تبلیغاتی با جمهوری اسلامی ایران هزینه بسیار می کنند، امروزه در دنیا ما جنگی به نام جنگ نظامی نداریم. در حال حاضر جنگ، جنگ فرهنگی و رسانه ای است. ما باید تلاش کنیم که در این جنگ بازنده میدان نباشیم کما اینکه الان هم بازنده میدان نیستیم اما باید قدرت خودمان را بیشتر کنیم، این قدرت زمانی افزایش می یابد که به شبکه های برون مرزی که مورد تایید و وثوق نظام و انقلاب هستند بیشتر رسیدگی شود.

-شبکه های برون مرزی اگر تبیینگر منویات مقام معظم رهبری باشند و بتوانند چتر اعتقادات و انقلاب ما را بیشتر وسیع کنند، بیشتر هم مورد توجه قرار خواهند گرفت، در همین قضایای جنگ های منطقه ای سوریه و عراق و حضور مدافعان حرم در این پیکارها، شبکه های برون مرزی ما به خوبی توانستند نقش این شهدای جان بر کف را در تامین امنیت مردم منطقه تبیین کنند؛ این ها را چه کسی باید به دنیا معرفی کند؟ شبکه های بین المللی ایران که صداقت شان به دنیا ثابت شده است ،بنابراین در اینجاست که نقش شبکه های برون مرزی در منطقه محرز می شود.  در مقابل جنگ رسانه ای غربی ما باید قوی باشیم، این قوی بودن از کجا منشاء می گیرد؟ از اتحاد بین قوای سه گانه؛ مخصوصا بین مقننه و مجریه با اختصاص اعتباراتی که در خور شان مبارزه با یک جنگ و شبیخون فرهنگی است.

 

**شبکه های برون مرزی در قالب صداوسیما اما ردیف بودجه مجزا باقی بمانند

-درباره اختصاص بودجه مجزا برای شبکه های برون مرزی، باید بگویم که یکی از کارهایی که می تواند این شبکه ها را موفق کند، این است که اعتبار و بودجه مستقلی داشته باشند، چراکه این شبکه ها بسیاری از اوقات احتیاج به حمایت دستگاه های بالادستی دارند.

شبکه های برون مرزی می توانند برای حمایت های ستادی در صدا و سیما بمانند اما با ردیف بودجه و اعتبارات مستقل، بتوانند مستقیما خود تصمیم گیرنده امورات خود باشند، نه اینکه مثلا از صد در صد اعتباری که برای پرس تی وی در نظر بگیرند فقط بیست درصد به آن اختصاص دهند یا 40 درصد، این باعث می شود در برنامه هایی که این شبکه ها تبیین کرده اند، مشکل ایجاد شود. به طور مثال در آینده نزدیک انتخابات ریاست جمهوری ایران در پیش است و از الان دغدغه این وجود دارد که این انتخابات آنگونه که شایسته و بایسته مردم ایران است به دنیا معرفی شود، بنابراین مسئولان این شبکه ها در حال حاضر باید تنها دغدغه محتوا را داشته باشند نه اینکه با مشکلات بودجه ای و اعتباری دست و پنجه نرم کنند.

- با توجه به سفرهای مختلفی که به همراه وزارت امور خارجه داشته ام همواره علاقه مند به پیگیری این دغدغه بوده ام، الان هم مراجع ذی ربط و ذی صلاح مثل وزارت امور خارجه باید این موضوع را پیگیری کنند، در هر کشوری که برای مذاکرات و دیدارهای دو جانبه می رویم باید تفاهم نامه هایی فرهنگی رسانه ای هم به امضا برسد تا حرکات خودسرانه ای از سوی دولت ها در این باره صورت نگیرد و شبکه های برون مرزی ما به یکباره با تحریم مواجه نشوند.

ما نباید اجازه دهیم هر چه دروغ و کذب است در دنیا توسط غربی ها مطرح شود و ساکت باشیم، این سکوت باید توسط شبکه های بین المللی مخصوصا پرس تی وی شکسته شود.

 

**شبکه های غربی به دروغ تکیه داده اند

- در قضایای برجام که آن اتفاقات افتاد و اخبار و اطلاعات غلطی را از ایران می دادند، وقتی پرس تی وی در این باره با استناد اظهار نظر می کرد و اظهار می کرد که ایران اراده انجام توافقات برجام را دارد، این مستندات باعث شد که واقعیت ها آن طور که باید باشد مطرح شوند، ما نباید اجازه دهیم هر چه دروغ و کذب است در دنیا توسط غربی ها مطرح شود و ساکت باشیم، این سکوت باید توسط شبکه های بین المللی مخصوصا پرس تی وی شکسته شود.مواضع پرس تی وی در قضیه برجام و جنگ سوریه بحث کارشناسی شده بود؛ یعنی یک بحث فرا دولتی و فراجناحی بود، اخبار و اطلاعات را پوشش می داد و اجازه می داد که تحلیل و نقد انجام شود؛ یعنی این اختیار و میدان را به مردم می داد که خود مردم نقد و تحلیل کنند

- امیدوارم مردم به این نتیجه برسند که شبکه های غربی برای نظام جمهوری و ایران زمین به دروغ تکیه داده اند، ولی پرس تی وی می تواند یک مرجع ذی صلاح برای دنیا باشد؛ یعنی اگر زمانی فردی در مورد ایران در شبکه های غربی برایش شبهه ایجاد شود، می تواند به این شبکه تکیه کند. امیدوارم پرس تی وی در کنار خبر به ساخت مستندهای جذاب هم ادامه دهد و این جنبه از کارش را هم قوی تر کند تا بتواند اعتماد مردم را بیش از پیش جذب کند.

 

منبع: خبرگزاری فارس

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.