دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید

آخرین اخبار

کد مطلب: 29319  |  
تاریخ انتشار : 7 تير 1399 - 10:40
سرپرست امور آب و فاضلاب قاینات گفت:شبکه جمع آوری فاضلاب شهرستان قاینات 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا کنون 22 میلیارد تومان هزینه شده است و80 میلیارد تومان برای نصب انشعاب و شبکه جمع آوری واحداث تصفیه خانه مورد نیاز است.

به گزارش نسیم قائن ، حسین توکلی سرپرست امور آب و فاضلاب قاینات در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارکرد:شهرستان قاینات با 116 هزار نفر جمعیت در حوزه فاضلاب شهری و روستایی، 52 هزار مشترک  دارد که  28 هزار مشترک در حوزه شهری و 24 هزار مشترک در حوزه روستایی می باشد.

وی افزود: 1200 مشترک  فاضلاب نیز در شهرستان قاینات داریم

وی با بیان  این که از 171 نقطه روستایی و آبادی شهرستان،141 روستا تحت پوشش شبکه آب شرب است گفت:30 روستا فاقد شبکه آبرسانی است و با تانکر آبرسانی می شود.

توکلی  با اشاره به وجود ۱۷ مجتمع آبرسانی روستایی در این شهرستان افزود: با وجود ۸۰ چاه و مخزن آب و پمپاژ در این مجتمع‌ها خدمات به ۲۴ هزار مشترک روستایی ارائه می‌شود.

سرپرست امور آب و فاضلاب قاینات گفت: ۵۰ درصد روستاهای شهرستان در وضعیت پایداری آبی قرار دارند و در ۵۰ درصد روستاها تنش آبی وجود دارد  و در حال حاضر نیز 50 روستا با چهار دستگاه تانکر سیار آبرسانی می‌شود.  

 

توکلی با اشاره به پروژه های در دست احداث امور آب و فاضلاب قاینات گفت:7پروژه فعال در بخش روستایی شامل مجتمع آبرسانی تبلو،آویچ،نیگ و سراب،دلاکان،روشک،آفریز و کرغند با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان در بخش روستایی و دو پروژه در بخش مرکزی شامل  مخزن ذخیره 5 هزار متر مکعبی شهر قاین  که ظرفیت ذخیره سازی 50 درصد افزایش خواهد یافت و نصب انشعابات فاضلاب هزار واحدی با اعتبار 15 میلیارد تومان که خط انتقال تکمیل و شبکه در داخل هزار واحدی در حال انجام است وتا پایان تابستان کل انشعابات هزار واحدی نصب خواهد شد

وی افزود: این پروژه ها در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید.

توکلی  با اشاره به لزوم اصلاح شبکه فرسوده آبرسانی اظهار داشت: در مناطق روستایی ۶۴۰ کیلومتر شبکه توزیع وجود دارد که بالغ بر ۵۰ درصد فرسودگی داشته و از ۴۰۰ کیلومتر خطوط انتقال روستایی نیز ۳۰ درصد آن فرسوده است.

 

وی افزود:در بخش روستایی45 درصد ودر بخش شهری 20 درصد  هدر رفت آب داریم که ناشی از شبکه های فرسوده است.

 

وی یادآور شد: از ابتدای سال جاری با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان،  ۱۰ کیلومتر از شبکه‌های فرسوده در شهرها و روستاها اصلاح و ۱۵ کیلومتر توسعه شبکه داشته‌ایم.

توکلی با اشاره به کمبود پنج هزار مترمکعبی مخزن آب در روستاها گفت: اکنون حدود ۳۵ هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب در شهرستان قاینات وجود دارد که ۱۸ هزار در نقاط شهری و ۱۷ هزار در مناطق روستایی است.

سرپرست امور آب و فاضلاب قاینات با اشاره به گرمای زودرس و بیماری کرونا اظهار داشت: ۳۵ درصد افزایش مصرف آب در سه ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته‌ایم.

 

توکلی آبرسانی به مسکن طلاب  در روستای مهمویی با اعتبار 4 میلیارد تومان،تامین آب مجتمع بزن آباد که نیازمند 12 میلیارد تومان اعتبار است واصلاح شبکه های فرسوده روستاها با توجه به هدر رفت نسبتا بالای شبکه در نقاط روستایی از اولویت های امور آب وفاضلاب دانست و گفت: شبکه جمع آوری فاضلاب شهرستان قاینات 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا کنون 22 میلیارد تومان هزینه شده است  و80 میلیارد تومان برای نصب انشعاب و شبکه جمع آوری واحداث تصفیه خانه مورد نیاز است

وی افزود:قرارداد با سرمایه گذار منعقد شده است و ان شاء الله در یک بازه زمانی مشخص شده به زودی کار آغاز خواهد شد.

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.