دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید

آخرین اخبار

کد مطلب: 29175  |  
تاریخ انتشار : 26 اسف 1398 - 19:58
هزار خانوار شهر قاین خراسان جنوبی باید تا زمانی که زمین‌های مسکن مهر شهرشان به فروش رسد، بوی بد فاضلاب جاری شده در مجتمع غدیر این شهر را تحمل کنند.

به گزارش نسیم قائن ، چنان شکوه و شکایت از اوضاع شان داشتند که مانده بودم در جواب صحبتهایشان چه بگویم.

مشکل شان ، مشکل یکی دو روز نبود. چهار یا پنج سال است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اما نه چاره‌ای دارند و نه هنوز مشکل شان رفع شده است.
این افراد گله مند، ساکنان مجتمع هزار واحدی غدیر شهر قاین در خراسان جنوبی اند که فاضلاب منازل شان به جای جمع آوری، سر از کف خانه هایشان در می‌آورد و در محوطه مجتمع شان جاری می‌شود. آن‌ها چندین سال است که فاضلاب همنشین نزدیک شان شده است.
مجتمع هزار واحدی غدیر قاین سال ۹۲ به بهره برداری رسید و ساکنانش، زندگی را در آن آغاز کردند. یکی دو سال اول فاضلاب این مجتمع به دلیل کامل نبودن ساکنان هر هزار واحد، به راحتی در چاه مجتمع دفع می‌شد، اما اکنون نزدیک به ۵ سال که این چاه دیگر، ظرفیت دفع فاضلاب هزار واحد را ندارد و فاضلاب در کف زمین و کف منازل شان جاری می‌شود. والدین از بوی بد در محیط زندگی شان می‌نالند و کودکان از کثیف شدن محیط بازی شان.
صدای شهرک‌های اطراف هم درآمده/ از مهمان خجالت می‌کشم / هزار مریضی دارد
یکی از ساکنان این مجتمع گفت: خواهش می‌کنیم صدای ما رو به گوش مسئولان برسونین، ما به هر دری می‌زنیم به در بسته می‌خوریم، بچه‌های ما باید در کثافت و آب کثیف بازی کنن. جایی برای بازی ندارن.
یکی دیگر از ساکنان می‌گوید: با افزایش ظرفیت ساکنان در این مجتمع هزار واحدی هر روز شاهد بدتر شدن اوضاعیم، بوی بد، رواناب کثیف که موجبات آزار ساکنان مجتمع و شهرک‌های اطراف را هم فراهم کرده است.
دیگری از خجالتی می‌گوید که هنگام آمدن مهمان به خانه اش می‌کشد بخاطر بوی بدی که در فضای مجتمع و منزلش می‌پیچد.
مادری هم که نگران سلامتی فرزندان این مجتمع است می‌گوید: صحنه‌ای را دیدم که کودکی خوراکی اش داخل آب‌های فاضلاب جاری شده در کف زمین افتاد و، چون کسی همراهش نبود، دوباره این خوراکی را از داخل آب‌های کثیف برداشت و خورد.
فرد دیگر هم با عصبانیت می‌گوید: این‌ها فاضلاب انسانیه، هزار مریضی داره.
دیگری از چند برابر شدن مشکلاتشان در هوای گرم تابستان می‌گوید که به دلیل بوی بد فاضلاب، نه می‌توانند در و پنجره‌ها را باز کنند و نه می‌توانند کولر روشن کنند چرا که تمام بوی بد با روشن شدن کولر به داخل واحد‌ها نفوذ می‌کند.
تا حالا چند بار فرش‌های خانه از فاضلاب خیس شده است
فاضلابی که دیگر، مشکل ارتفاع را پشت سر گذاشته است و سر از چاهِ بهارخواب (تِراس) واحد‌های مسکونی در طبقات بالاتر از کفِ مجتمع، در آورده است.
پدری از ساکنان این مجتمع می‌گوید تا حالا ۲ بار، فاضلاب از چاه داخلِ تِراس ِ خانه ام بالا زده و فرش‌ها را کثیف کرده است که مجبور به شستشوی آن‌ها شده ام.
او می‌گوید: اصلا نمی‌گذارم بچه هایم بیرون از خانه در فضای مجتمع تردد طولانی و دائم داشته باشن و یا اینجا بازی کنن.

این ساکن مجتمع افزود: تا حالا با پول شارژ ساختمان، هزینه تخلیه فاضلاب رو می دادیم الان هم حاضریم بدیم فقط مرتب خالی کنند.

فاضلاب مجتمع غدیر قاین نه تنها ساکنان این مجتمع را کلافه و ناچار کرده بلکه ریسمان آزارش را درازتر کرده و صدای کسبه محل را نیز درآورده است.
یکی از کسبه اطراف مجتمع هزار واحدی غدیر گفت: بوی بد فاضلاب این مجتمع و جاری شدنش روی زمین و جلوی مغازه‌های ما سبب شده مشتری ما کم شود و برخی مغازه‌ها به همین دلیل تعطیل شده است.
او افزود: تا کنون خودم چندین بار دیده ام بچه‌ها در این فاضلاب جاری شده، زمین خورده اند و به همین دلیل مشتری‌ها کمتر به محل مغازه‌های ما می‌آیند.
نگرانی مون از مریض شدن بچه هامونه
یکی از ساکنان این مجتمع گفت: ما برای آینده بچه هامون نگرانیم که این فاضلاب، هزار مریضی براشون درست کنه و این مریضی‌ها آینده بچه هامونو نابود کنه.
مادر دیگری می‌گوید: دو سه ماه است که فرزندم مریض است و هر وقت به دکتر مراجعه می‌کنم می‌گوید دلیل بیماری فرزندم بوی بد فاضلاب است و باید مکان زندگی مونو عوض کنیم، خب ما اگه پول می‌داشتیم اینجا زندگی نمی‌کردیم و حتما مکان بهتری تهیه می‌کردیم.
کسی خانه هایمان را از ما نمی‌خرد، آوازه بوی بد فاضلابش همه جا پیچیده
از ساکنان مجتمع پرسیدم تا حالا پیگیر رفع این مشکل از مسئولان هم شدند که آن‌ها همگی این طور پاسخ دادند بار‌ها به شورای شهر، شهرداری، آب و فاضلاب قاین و فرمانداری قاین مراجعه کردیم و آن‌ها به طور موقت تانکر میفرستند فاضلاب را خالی کند، اما این فقط رفع موقتی مشکل است و اگر تانکر نوبت بعد دیرتر بیاید باز همان بساط می‌شود.
یکی از ساکنان می‌گوید: روزی نیست به فرمانداری زنگ نزنیم، اما هر بار با این پاسخ روبرو می‌شویم که باید صبر کنید تا فاضلاب شهری به بهره برداری برسد.
ساکن دیگری هم گفت: بار‌ها به این فکر افتاده ایم که خانه را بفروشیم و به جای دیگری برویم، اما کسی این خانه‌ها را از ما نمی‌خرد و آوازه این مجتمع به علت بوی بد فاضلاب آن همه جا پیچیده است.

 

Play Video

 

فاضلاب خام منشأ انواع بیماری‌های پوستی و قارچی
کارشناس بهداشت محیط در تأیید نگرانی ساکنان مجتمع غدیر از شیوع بیماری در اثر فاضلاب می‌گوید: فاضلاب خام، انواع بیماری‌های پوستی و قارچی، انگلی، بیماری‌های های چشمی، اسهال و رشد حشرات را به دنبال دارد به همین دلیل جاری شدن فاضلاب در معابر، سلامت مردم را تهدید می‌کند.
زارعی افزود: مسئولان بهداشتِ محیط قاین چندین بار موضوع فاضلاب مجتمع غدیر را به مراجع قضایی و به وزارتخانه بهداشت و درمان ارجاع داده اند که قول داده اند پیگیری کنند.

 

Play Video

 

ساکنین توان مالی ندارند جای دیگر مسکن تهیه کنند
رئیس شورای شهر قاین هم گفت: ساکنین مجتمع هزار واحدی غدیر قاین همگی از اقشار ضعیف هستند و این آپارتمان‌ها را با مشکل خریداری کرده اند و دیگر توان مالی ندارند که جای دیگری مسکن تهیه کنند.
قرائی افزود: ما دو ماشین تخلیه داشتیم که به تخلیه فاضلاب این مجتمع اختصاص دادیم، اما این راه حل موقتی است.
وی گفت: حتی از تربت جام، ماشین تخلیه درخواست کردیم که اومده و به مدت چند روز فاضلاب مجتمع غدیر رو تخلیه کرده، اما این راه حل نیست این فقط یک مسکن هست.
رئیس شورای شهر قاین افزود: توقع داریم از مسئولان که مثل زمانیکه زلزله میشه و از همه جای کشور برای کمک میان، حالا هم مسئولان کشوری پای کار بیان و با اختصاص هر چه سریعتر اعتبار، فاضلاب قاین و این مجتمع رو به بهره برداری برسونن که مشکل این هزار واحد هم حل بشه.

 

Play Video

 

ساکنان مجتمع باید مکلف به اجرای قوانین آپارتمان نشینی باشند
به سراغ فرماندار قاین رفتم تا ببینم مشکل تأمین اعتبار برای پروژه فاضلاب این شهر چیه؟
فرماندار قاین گفت: سال ۹۲ که پروژه این مجتمع به پایان رسید قرار بر این شد که ساکنان این مجتمع خود شبکه فاضلاب مجتمع را اجرا کنند، اما به دلیل اینکه ساکنانش از قشر محروم هستند عملا امکان پرداخت این هزینه را نداشتند و سپس قرار شد بخش دولتی، فاضلاب این مجتمع را اجرا کند که متأسفانه هنوز از سال ۹۲ اجرا نشده است.
کریمی افزود: امسال استاندار خراسان جنوبی، ۲ بار از این مجتمع بازدید کرده و رسیدگی به مسأله فاضلابش را جز مصوبات قرار داده است و مقرر شده هزینه ۱۶ میلیارد تومانی اجرای فاضلاب این مجتمع با همکاری اداره کل راه و شهرسازی و شرکت آب و فاضلاب استان تأمین و طرح اجرا شود، اما تا زمانیکه فاضلاب اجرا شود مردم این مجتمع مکلف به رعایت قوانین آپارتمان نشینی هستند و باید هزینه پساب و تولید فاضلاب خود را پرداخت کنند تا تخلیه و انتقال فاضلاب انجام شود.
وی گفت: شهرداری و شورای شهر هم در این خصوص با ساکنان این مجتمع همکاری می‌کنند.
فرماندار قاین افزود: جدا از فاضلاب مجتمع غدیر، ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل فاضلاب شهر قاین و تصفیه خانه آن نیاز است.

 

Play Video

 

مجتمع غدیر، نقطه بحرانی فاضلاب قاین است
مدیر آب و فاضلاب شهرستان قاین هم گفت: پروژه فاضلاب این شهر با ۸ کیلومتر خط انتقال و ۱۳۰ کیلومتر شبکه جمع آوری از سال ۱۳۸۵ در حال اجراست که تا کنون ۶.۵ کیلومتر از خط انتقال و ۵۵ درصد شبکه جمع آوری آن اجرا و زمین تصفیه خانه هم تملک شده است.
توکلی، فاضلاب مجتمع هزار واحدی غدیر را نقطه بحرانی فاضلاب شهر قاین دانست و افزود: ۱۶ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای فاضلاب این مجتمع نیاز است که مقرر شده ۵۰ درصد این اعتبار را شرکت آب و فاضلاب شهری استان و ۵۰ درصد دیگر را اداره کل راه و شهرسازی پرداخت کند و تا این لحظه، شرکت آب و فاضلاب استان سهم خود را پرداخت کرده، ولی اداره کل راه و شهرسازی هنوز اعتباری پرداخت نکرده است.

 

Play Video

 

به محض فروش زمینها، سهم اداره کل راه و شهرسازی پرداخت می‌شود
به اداره کل مسکن و شهرسازی استان رفتم تا دلیل پرداخت نشدن سهم تعیین شده در فاضلاب مجتمع غدیر را جویا شوم.
معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان گفت: قرار شده سهم این اداره کل برای اجرای فاضلاب مجتمع غدیر از محل بند ب تبصره ۱۸ و از فروش عرصه مساکن مهر شهر قاین تأمین شود که در همین خصوص تعدادی زمین شناسایی شده و در تلاشیم از طریق مزایده این زمین‌ها را بفروشیم که به محض انجام فروش، سهم خود را برای اجرای طرح فاضلاب مجتمع غدیر پرداخت می‌کنیم.
علیزاده افزود: ما از شرکت آب و فاضلاب استان خواسته ایم که پروژه را متوقف نکنند و هر طور شده اعتبار مورد نیاز را تأمین می‌کنیم.

 

Play Video

 

حال ساکنان مجتمع هزار واحدی غدیر قاین باید تا زمان فروش زمین‌های مسکن مهر، بوی تعفن فاضلاب را تحمل کنند و مشخص نیست این زمان کی باشد؟

نویسنده: سیده سمیه سیادت جو
 
 
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.