دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28760  |  
تاریخ انتشار : 29 خرد 1398 - 10:55
محمد صادق معتمدیان هفتمین استاندار خراسان جنوبی که چند ماهی است سکان استانداری این استان را برعهده دارد تز سفرهای شهرستانیش با دیگر استانداران متفاوت است و شاید بتوان گفت برای اولین بار است که استانداری به روستاهای استان سفر و از نزدیک در جریان مشکلات مردم و روستاها قرار می گیرد.

به گزارش نسیم قائن ، محمد صادق معتمدیان هفتمین استاندار خراسان جنوبی که چند ماهی است سکان استانداری  این استان را برعهده دارد تز سفرهای شهرستانیش با دیگر استانداران متفاوت است و شاید بتوان گفت برای اولین بار است که استانداری به روستاهای استان سفر و از نزدیک در جریان مشکلات مردم و روستاها قرار می گیرد

 

استاندار خراسان جنوبی این هفته میهمان مردم شهرستان قاینات بود و در روز یکشنبه 26 خرداد در بدو ورود به آرین‌شهر پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدا با خانواده شهید علی توانا دیدار کرد.

وی در جمع مردم آرین شهر یکی از مهم ترین مطالبات مردمی را ساماندهی ورودی آرین شهر ذکر کرد وگفت: این مطالبه به حق مردم است و امید است  عملیات اجرایی در هفته دولت آغاز و تا پایان سال به بهره برداری برسد.

بازدید از قلعه قدیمی شهر سده و پیگیری و دستور کاوش  به مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری  از جمله اقداماتی بود که باعث خوشحالی دوست داران میراث فرهنگی سده شد.

مقصد بعدی استاندار روستای تیغاب است ودر بدو ورود  با گلایه های  مردم در جهت عدم تکمیل کتابخانه روستا و مشکل آب شرب تیغاب و روستاهای مجاور  مواجه می شود

وی با دقت به حرفهای مردم گوش و سپس از مدیران کل می خواهد که علت عدم اجرایی شدن پروژه هارا توضیح دهند و نتایج خوبی بعد از پیگیری حاصل و دستور اجرای پروژه آبرسانی به روستاهای قیصار،دلاکان وتیغاب از اول مهر داده شد و همچنین بر اساس قول مدیر کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی  سالن ورزشی این روستا تا پایان امسال براساس تفاهم‌نامه چند جانبه به بهره‌برداری خواهد رسید.

نبود مخزن آب، هدررفت آب و شبکه‌های آب فرسوده، مالکیت اراضی، عدم آنتن‌دهی تلفن همراه، روکش آسفالت از دیگر مهم‌ترین مشکلات مطرح شده توسط مردم روستای تیغاب قاینات بود که استاندار خراسان‌جنوبی دستورات لازم برای حل برخی از این مشکلات را داد.

کرغند مقصدبعدی استاندار خراسان جنوبی است و باز هم موضوع شهر شدن این روستا که بارها از مسئولین درخواست شده است مطرح می شود و پاسخ مسئولین همان پاسخ همیشگی  است که در حال حاضر دولت برنامه ای برای تقسیمات کشوری ندارد .

معتمدیان در جمع اهالی کرغند پس از شنیدن مطالبات مردمی  با اعلام  این که 35 هزار رأس دام مولد (۱۰هزار نفر شتر مولد و ۲۵ هزار رأس دام سبک) در راستای اشتغال جوانان و کمک به دامداران استان طی هفته های آینده توزیع می‌شود،گفت: این دام‌های مولد از کشورهای افغانستان و پاکستان و از مرزهای استان وارد می‌شود که با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و بلندمدت بین دامداران و جوانان برای کمک به اشتغال منطقه توزیع خواهد شد

 

وی  با بیان اینکه عملیات اجرایی ورودی دهستان کرغند به عنوان مطالبات زمین‌مانده با اختصاص ۳۰۰ میلون تومان آغاز خواهد شد، مطرح کرد: در زمینه ارتقای تجهیزات و زیرساخت‌های ورزشی نیز پروژه سالن ورزشی روستای کرغند تکمیل می‌شود.

استاندار خراسان‌جنوبی اضافه کرد: در بحث تسهیلات مسکن آمادگی داریم طبق چهارچوب بدون هیچ محدودیتی در خدمت مردم باشیم و در حوزه کتابخانه و معابر دهستان کرغند هم مبالغی را تخصیص خواهیم داد تا مشکلات حل شود.

معتمدیان در ادامه اولین روز سفر به شهرستان قاینات پس از بازدید از بخش های مختلف کارخانه فولاد قاین  و ارائه توضیحات مدیر طرح فولاد با تاکید بر اشتغال زایی این طرح خواستار پیگیری به جد مسئولین در جهت راه اندازی هرچه سریعتر فولاد شد و بر جذب نیروی بومی تخصصی و عمومی  در کارخانه تاکید کرد.

وی سپس در جمع اهالی نیمبلوک حضور یافت.در این دیدار مردمی ،جمعی از مردم با در دست داشتن پلاکارهایی خواستن پیوستن به بخش مرکزی قاین بودند .

 

خانه عالم، مشکلات فرهنگی، ساخت شهرک مسکونی فولاد، راه‌اندازی کارخانه فولاد، تجهیزات ورزشی، سوخت خودرو، حقابه سد بیهود و مشکلات بخش کشاورزی و دامداری از مهم‌ترین مشکلات و خواسته‌های مردم نیمبلوک بود که استاندار خراسان‌جنوبی قول پیگیری کلیه مسائل مطرح شده و اعلام نتیجه پس از بررسی را به مردم داد.

استاندار در ادامه سفر به شهر خضری دشت بیاض رفت و در جمع مردم این روستا نیز پس از شنیدن صحبت های مردم که اکثرا دغدغه اشتغال و بهداشت  وراه اندازی فولاد و همچنین تبدیل شدن به شهرستان را داشتند گفت: کارخانه فولاد به دلیل اختلافات بین شرکت‌های پیمانکاری متوقف شده بود و ما این نوید را می‌دهیم با تدابیر اتخاذ شده به سرعت این پروژه عظیم را که در چند روز اخیر به دولت واگذار شده را به سرانجام برسانیم.

وی افزود:شاید با توجه به آب‌ب ر بودن این پروژه نگرانی بین مردم وجود داشته باشد اما با توجه  به فناوری‌های جدید و استفاده از پساب فاضلاب کمترین میزان آب از منابع آب زیرزمینی برداشت خواهد شد.

دیدار با خانواده شهید محسن مشرقی مقدم پایان اولین روز سفر کاری استاندار خراسان جنوبی بود.

خسروی بخشدار نیمبلوک نیز دغدغه مردم خضری دشت‌بیاض را در زمینه مجتمع دامداری مطرح کرد و معتمدیان بعد از آگاهی از این دغدغه، بازدید میدانی از محله‌های دامداری این شهر و زمین پیشنهادی برای مجتمع داشت طوری که قرار شد جهاد کشاورزی، طرحی را تا جلسه جمع‌بندی آماده کند تا موضوع تأمین اعتبار آن در دستور کار قرار گیرد.

 

دومین روز سفر کاری استاندار خراسان جنوبی اگرچه با تاخیر 4ساعته  به روستای دَر سفید اغاز شد اما این تاخیر نیز پایان شیرینی را برای تعدادی از عشایر بخش مرکزی قاین رقم زد هدیه 500 هزار تومانی به سرپرستان عشایر 5 روستای بخش مرکزی داده شد.

تیم همراه استاندار علت تاخیر را توقف در روستاهای مسیر و گوش دادن به درد دل های مردم اعلام کردند.

مقصد اصلی سفر استاندار خراسان جنوبی روستای در سفید بخش مرکزی بود اما وی در طول مسیر نیز با حضور دربین مردم روستاهای آچونی،سورگ،دهمیر از نزدیک به مطالبات مردمی گوش داد و سپس وارد در سفید شد و مطالبات مردمی را پیگیر شد و سپس در طول مسیر به روستاهای بخش آباد و ابراهیم اباد و سنیدر رفت  و از نزدیک در جریان مشکلات قرار گرفت ودستور پیگیری کلیه مطالبات مردمی راداد.

در ادامه دومین روز سفر کاری استاندار خراسان‌جنوبی وارد شهر اسفدن شد و در بدو ورود با خانواده شهید عبدالهی دیدار و سپس در جمع مردم شهر اسفدن پس از شنیدن مطالبات گفت:شهر اسفدن استعداد خوبی در زمینه کشاورزی دارد که در تأمین زیرساخت‌ها از هیچ تلاشی برای توسعه اشتغال کشاورزی دریغ نخواهیم کرد.

مردم اسفدن هم در این دیدار خواستار پیگیری مشکل ۱۵ ساله نهر جاری اسفدن در روستای بالا دست افین، ساخت فضاهای ورزشی بیشتر، ایجاد ناحیه صنعتی، ایستگاه تحقیقات کشاورزی و هواشناسی و رفع مشکل استیجاری بودن مکان شهرداری اسفدن شدند که استاندار خراسان‌جنوبی قول پیگیری و حل برخی از این مشکلات را داد.

معتمدیان در ادامه سفر به شهرستان قاینات درجمع نخبگان شهرستان قاینات حضور یافت و  در جلسه ای دو ساعته پس از شنیدن سخنان طیف های مختلف مردم گفت: اتصال استان به خطوط ریلی راه‌آهن سراسری به عنوان یکی از مهمترین مطالبات مردمی جزو اولویت‌های کاری دولت در استان است که با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده امید است در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز گردد .

وی افزود:توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی به محوریت زرشک و زعفران از مهم‌ترین برنامه‌های کاری دولت در شهرستان قاین است.

درادامه این سفر استاندار خراسان جنوبی با حضور در مسجد جامع قاین اتصال استان به خطوط ریلی راه‌آهن سراسری به عنوان یکی از مهمترین مطالبات مردمی  را جزو اولویت‌های کاری دولت در استان دانست و گفت: با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده امید است در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز گردد .

توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی به محوریت زرشک و زعفران از مهم‌ترین برنامه‌های کاری دولت در شهرستان قاین است.

استاندار سپس دیداری با ایت الله اصفهانی امام جمعه سابق قاینات و حجت الاسلام رحمانی امام جمعه قاین داشت و در آخرین برنامه دومین روز سفر خود در جلسه ای بی سابقه و طولانی در شهرستان قاینات  تا ساعت3 بامداد به جمع بندی مصوبات سفر پرداخت .

دراین جلسه طولانی برنامه ها و مصوبات ادارات مختلف شهرستان گزارش و بر پیگیری تا حصول نتیجه تاکید و از مدیران کل خواستار اجرایی شدن تک تک بندهای مصوبات شد و گفت:
مصوبات سفرهای شهرستانی به مثابه دستور اداری و لازم الاجرا است و تا حصول نتیجه باید از سوی مدیران دنبال شود.

سفر استاندار به شهرستان قاین بیش از ۹۰ مصوبه در زمینه‌های آموزشی، زیرساخت‌ها، تأمین آب و مشکلات حوزه تولید داشت که تعداد زیادی از آن‌ها تا پایان سال جاری مهلت اجرایی دارند.

طی این سفر 36 برنامه و پروژه ورزشی تصویب شد که در یک بازه زمانی دوساله اجرایی خواهد شد، از این مصوبات تعداد 11 برنامه در بخش نیمبلوک، 11 برنامه در بخش سده و 14 برنامه در بخش مرکزی شهرستان قاینات عملیاتی می‌شود.

راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی در شهرهای اسفدن و آرین‌شهر تا پایان امسال، تسطیح و مرمت راه‌های عشایری شهرستان، شناسایی افراد واجد شرایط جهت ساخت منزل مسکونی مقاوم، احیا و مرمت قنوات شهرستان تا دهه فجر، تأمین آب شرب روستاهای عشایری، بررسی وضعیت حق آبه رودخانه اسفدن، تکمیل و افتتاح کتابخانه شهر اسفدن تا دهه فجر، اختصاص دو میلیارد ریال جهت تکمیل کتابخانه روستای تیغاب، آماده‌سازی ورودی روستای کرغند ظرف مدت چهار ماه و زیرسازی و آسفالت خیابان شهید مطهری کرغند، احداث اورژانس اجتماعی قاین، پیگیری احداث بیمارستان تأمین اجتماعی قاین، مشخص کردن پیمانکار احداث بیمارستان دوم قاین، پیگیری تأمین تجهیزات پزشکی بیمارستان شهدای قاین، پیگیری تکمیل خوابگاه دانشگاه پرستاری و پنج پایگاه بهداشتی، صدور مجوز استقلال دانشگاه پرستاری قاین، احداث باند دوم قاین به سه راهی خواف، آسفالت روستایی قیصار، ایمن‌سازی ورودی آرین‌شهر، تهیه و اجرای پل عباس‌آباد دشت، راه‌اندازی راه بازارچه صنایع دستی در خضری دشت بیاض، آغاز پروژه مدرسه پروین اعتصامی آرین‌شهر و غیره گوشه‌ای از ارمغان سفر استاندار به شهرستان قاین است.

دومین روز سفر استاندار در ساعت 3 بامداد با صرف شام به پایان می رسد و جمعی از مدیران کل قاینات  را به مقصد مرکز استان ترک میکنند و استاندار نیز یک روز دیگر و به منظوربازدید از شهرک های صنعتی  و نیروگاه سیکل ترکیبی در شهرستان قاینات می ماند.

سومین روز سفر استاندار خراسان جنوبی با بازدید از خوابگاه نیمه تمام کمیته امداد آغاز  می شود وسپس استاندار با حضور در تعدادی از شرکت های تولیدی درشهرک صنعتی  از نزدیک با مشکلات و مسائل پیش رو اشنا  و دستورات لازم را ارائه می دهد.

استاندار با سعه صدر به مشکلات مطرح شده از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی گوش می دهد .

هرچند تاکنون بارها این مشکلات از سوی سرمایه گذاران برای مسئولین کشوری و استانی و حتی استانداران وقت مطرح شده است و پاسخی دریافت نشده است اما امید است استاندار محترم این بار با جدیت بیشتری به مشکلات سرمایه گذاران رسیدگی نمایند و زمینه اشتغال را در سال رونق تولید فراهم نموده و به خواسته مردم جامعه عمل بپوشانند.

نیروگاه سیکل ترکیبی شهید کاوه قاین نیز از نزدیک مورد بازدید قرار می گیرد و مدیر شرکت توضیحاتی درباره اقدامات انجام شده و همچنین توسعه نیروگاه ارائه می دهد و درخواست هایی برای توسعه این نیروگاه به استاندار ارائه می شود .

درادامه سومین روز از سفر استانی استاندار به شهرستان قاینات ،معتمدیان و تیم همراهش راهی روستای بیهود زادگاه شهید کاوه می شوند .

ادای احترام به شهدا و غبارروبی گلزار شهدای روستای بیهود و سپس دیداری صمیمی با خانواده شهید محمود کاوه از آخرین برنامه های سفر استاندار به شهرستان قاینات است.

دیداری که با خبرهای خوشی برای اهالی روستای بیهود همراه است.

تخصیص 600 میلیون تومان اعتبار برای تکمیل سوله ورزشی،تخصیص 90 میلیون تومان برای طرح هادی و سنگ فرش روستا،آسفالت 90هزارمترمربع از معابر روستا و ...از مهم ترین قول های استاندار به اهالی روستای بیهود است.

همچنین استاندار دراین سفر 3 روزه به قاینات در سطح شهر با تعدادی از کسبه های قاین گفتگو کرد.

گفتگوی  صمیمانه استاندار با کشاورزانی که در بین مسیرحرکت استاندار به روستاهای هدف بازدید  به کار کشاورزی مشغول بودند از جمله برنامه های استاندار بود.

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.