دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید

آخرین اخبار

کد مطلب: 28640  |  
تاریخ انتشار : 16 فرو 1398 - 23:13
سال 97 برای قاینات سال مرور و بازخوانی بی‌حاصل ده‌ها مصوبه دولتی، قول‌های مدیریتی و پروژه‌های نیمه‌تمامی بود که با وجود اختصاص پرهزینه اجتماعی و اقتصادی آنها کاری از پیش نبرد.

به گزارش نسیم قائن ، بسیاری از پروژه‌‌های بر زمین مانده و نیمه‌تمام شهرستان قاینات در حوزه‌های اقتصادی، کشاورزی، صنعت، معدن، بهداشت و درمان، صنایع‌دستی، گردشگری، آموزشی و دانشگاهی، سال جاری آغاز و تکمیل خواهد شد.
سال 97 برای قاینات سال مرور و بازخوانی بی‌حاصل ده‌ها مصوبه دولتی، قول‌های مدیریتی و پروژه‌های نیمه‌تمامی بود که با وجود اختصاص پرهزینه اجتماعی و اقتصادی آنها کاری از پیش نبرد و همه آنچه که انتظار می‌رفت در سال 97 مشمول تصمیم و تلاش مدیران اجرایی و عنایت دولتمردان شود با کمترین پیشرفت، به عنوان یک بسته بر زمین مانده از 96 به سال 98 منتقل شد.

در این خصوص یکی از جمله‌ مهم‌ترین کارهای بر زمین مانده و انتقالی به سال 98 وعده افتتاح و تولید آهن اسفنجی و ذوب مجتمع فولاد قاینات می‌باشد که مدیران ارشد وزارتی، استانی و شهرستانی رسما قول افتتاح آن را به شهروندان قاینی داده بودند و قرار بود فاز اول کارخانه با اشتغال قریب 2000 نفر در سال 97 محقق شود.درحوزه گردشگری نیز ادامه کاوش در شهر قدیم قاین و ایجاد سایت موزه در مزار شاهزاده حسین و همچین گمانه‌زنی، بازگشایی و مرمت‌ غار خونیک، دژ نیگ و قلعه آرتاگوانا که آثاری ارزشمند در حوزه تاریخ و هنر ایرانی اسلامی به شمار می‌آید از دیگر وعده‌های اجرایی ناتمام سال 97 است که به دلیل کم‌لطفی متولیان امر بایستی در سال 98 دنبال شود.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی قاین در سال 96 اعلام کرده بود برای مزار شاهزاده حسین که در روند باستان‌شناسی،‌یافته‌های خوبی از سفال، اشیای فلزی و گل نوشته‌هایی از آن به دست آمده و نیز مرمت و سامان‌دهی آثار و ابنیه تاریخی و بافت قدیم قاین، برنامه‌هایی از جمله ادامه کاوش تا پیدا شدن پلان‌های اصلی مکان و ایجاد سایت موزه برای بازدید شهروندان و گردشگران دارد.

 

همچنین به دلیل عدم تامین امکانات و زیرساخت‌ها در حوزه مدیریت شهرستان‌ در سال97، استقرار نیرو در پادگان غدیر قاین و افتتاح رسمی آن با تاخیر مواجه شد و این مصوبه سفر رهبری با کمترین پیشرفت و به امید گشایش به سال 98 منتقل شد.

 

تعلل در احداث بیمارستان دم قاینات که در سال 96 از اعتبار قابل توجهی برخوردار بود و با تدبیر مدیران اجرایی شهرستان امکان آغاز عملیات اجرایی آن در سال 97 وجود داشت بدون هیچگونه اقدامی تا بهمن 97 با اما و اگرهای مدیریتی در شهرستان باقی ماند و انجام پروژه‌‌ای که اختصاص ردیف بودجه‌ای آن  باید در سال 96 رسانه‌‌ای شد باید در سال 98 عملیات اجرایی آن آغاز شود.

 

همچنین ادامه کار پروژه احداث دانشکده پرستاری قاین که هزینه میلیاردی در آن انجام شده است، در سال 97 مرهمی نیافت و بلاتکلیف ماند و با وضعیتی نامشخص باید در سال 98 مشمول تلاش مجدد دولتمردان شود.احداث کارخانه تولید آهک هیدراته جوار کارخانه سیمان قاین که از سال 94 با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال و در مدت 18 ماه بایستی انجام می‌شد تا حصارکشی زمین آن بیشتر پیش نرفت و علی‌‌رغم تاکید در جلسه بهمن‌ماه 96 شورای اداری شهرستان، پروژه بدون هرگونه پیشرفت به سال 98 منتقل شد.

 

همین‌طور سالن ورزشی امید (استخر بانوان)‌قاین که از مصوبات سفر دولت است یکی ‌دیگر از پروژه‌های انتقالی است که به دلیل عدم رفع مشکلات فنی پروژه و علی‌رغم افتتاح رسمی در سال 96 کار قابل توجهی در تعیین تکلیف پروژه ‌و رفع نقص فنی آن در سال 97 انجام نشد و سالن ورزشی بانوان قاین همچنان به روی ورزشکاران بسته ماند و برای رفع مشکل فنی به سال جاری حواله شد.

 

در حوزه آموزشی نیز ادامه فعالیت کلاس‌های درس مختلط دختران و پسران دوره متوسطه اول و اداره کلاس‌های چند پایه آموزشی و کانکسی مدارس روستایی، در سال 97 مشمول اولویت و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش شهرستان قرار نگرفت و شرایط سخت همراه با آسیب‌های آموزشی و تربیتی جوانان و دانش‌آموزان محروم روستایی شهرستان در سال 97 ادامه پیدا کرد و اکنون به سال 98 منتقل شد. و نیز توسعه کارخانه سیمان قاین که در سفر دولت نهم مصوبه توسعه گرفت و کلنگ‌زنی شد و میلیاردها تومان هزینه انجام زیرساخت‌ شهرک‌ صنعتی شماره 2 قاین و ساختمان نیمه‌تمام دانشکده فنی امام خمینی قاین، بخش  دیگری از اتلاف بیت‌المال و کم‌کاری‌های مدیریتی سال 97 قاینات است که از سال 96 به 98 انتقال یافت.

محمدرضا فرخی

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.