دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28615  |  
تاریخ انتشار : 17 اسف 1397 - 14:40
امام جمعه قاین گفت: از دولت تقاضا داریم به گونه ای برنامه ریزی کنند که عمق شکاف عمیق بین طبقات اجتماعی کمتر شود.

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام رحمانی امام جمعه قاین در خطبه های این هفته نماز جمعه با دعوت مردم به رعایت تقوا و حفظ تقوای الهی ودر ادامه سلسله مراتب صله رحم به موضوع تجمل گرایی به عنوان یکی از عوامل احتمالی موانع صله رحم اشاره کرد و گفت: دوموضوع جمال گرایی و تجمل گرایی را داریم و جمال گرایی جزء ارزشهای اخلاقی است اما تجمل گرایی جز رذیلتهای اخلاقی.

 

وی با بیان این که برخی از افراد جامعه آن چنان به سمت و سوی تجمل گرایی روی آورده اند که موضوع صله رحم را تحت تاثیر قرارداده و به حدی که اقوام وخویشانی که در طبقات پایین تر ازاین افراد قرار دارند وقتی به منزل این افراد می آیند در  برابرشان احساس حقارت می کنند و به مرور زمان ارتباطها کم و کمتر می شودودر مقابل آن نیز این افراد حاضر نیستند در منزل اقوام و خویشانی که از لحاظ طبقات اجتماعی  پایین تر هستند حضور یابند و به نوعی می توان از تجمل گرایی به عنوان مانعی برای قطع صله رحم نام برد.

وی افزود:تجمل گرایی و به دنبال مادیات حرکت کردن میتواند مانع احتمالی در کنار سایر موانع باشد که نگذارد صله رحم اجرایی شود.

 

حجت الاسلام رحمانی خطاب به مردم گفت: افراد دارای در آمد های بالا و متوسط و پایین تر به گونه ای زندگی نکنید که آه  و حسرت عده ای به دنبال زندگی های شما باشد.

خطیب جمعه قاین اظهارکرد: ما نمی گوییم ثروت چیز بدی است بلکه می گوییم فقر می تواند صاحب خود را به لامذهبی و بی دینی بکشاند ولکن ثروتی را تجویز می کنیم که وجوهات و زکات و حق انفاق و.. آن پرداخت شده باشد .

وی  درادامه گفت: از دولت تقاضا داریم که به گونه ای برنامه ریزی کنند که شکاف عمیق بین طبقات اجتماعی عمقش کمتر شود.

حجت الاسلام رحمانی به موضوع افزایش حقوق کارمندان اشاره کرد و گفت: دولتی که به صورت فله ای پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق را به مجلس می دهد آیا فکر اقشار کم درآمد را داشته است؟ افرادی که حقوق کم دارند چه گناهی دارند ؟

وی اضافه کرد: این گونه قوانین فله ای خود به خود شکاف طبقاتی ایجاد می کند.

حجت الاسلام رحمانی  با بیان این که نه طرفدار جامعه طبقاتی هستیم و نه جامعه بی طبقه گفت: ولی شکاف طبقاتی را بر نمی تابیم ودولت هم وقتی می خواهد تغییری در زندگی آحاد مردم و کارمندان ایجاد کند به گونه ای سیاستگذاری کند که روز به روز شکاف اجتماعی کمتر وروحیه اشرافیگری دربین آحاد خاصی ایجاد نشود.

خطیب جمعه قاین درادامه ضمن تبریک ولادت امام محمد باقر(ع)از ایشان به عنوان شکافنده و شخم زننده دشتهای علم نام برد و از اسکان گروه 44 توپخانه ارتش در شهرستان قاینات تشکر کرد و گفت: اگرچه به صورت نیروهای اضطرار در منطقه اسکان گزیده اند وهمان طور که به امیران ارتش هم گفته ایم  امیدواریم این حضور آرزوی 20 ساله مردم منطقه را که راه اندازی پادگان ارتش در شهرستان قاین بوده است محقق کند و با مساعدت دولت و همکاری ارتش عقبه نیروهای ارتشی نیز در قاینات مستقر شوند.

وی به انتخاب حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه اشاره کرد و ضمن تبریک این مسئولیت به ایشان گفت:آقای رئیسی با کوله  باری از تجربه به این مسئولیت منصب شده اندو حُسن اعتماد مقام معطم رهبری به ایشان  جای تبریک دارد.

 

حجت الاسلام رحمانی در بخش پایانی سخنان خود به هفته درخت و درختکاری اشاره کرد و گفت: نهال و نهال کاری مورد توجه ائمه و پیغبر(ص)و رهبر معظم انقلاب بوده است و هر ساله به دست رهبر معظم درختی غرس می شود که این نشان از اهمیت این موضوع دارد.

امام جمعه قاین در ادامه به گلایه های مردمی از منابع طبیعی نیز اشاراتی داشت و گفت: ما موظف هستیم حرف دل مردم و مومنین را به گوش مسئولین منابع طبیعی برسانیم و تاکنون جلسات متعددی در سطح استان برگزار شده است و اگرچه قبول داریم که حراست سخت گیرانه از منابع طبیعی که جزء اموال بیت المال است برهمگان واجب است اما اجرای قوانین سخت در مناطق کویری برای مردمی که دل در گرو کار کشاورزی دارند وهدفشان رونق کشاورزی در دل کویر است مطابق با منطقه مانیست.

وی گفت: در دولتهای مختلف سیاست های فله ای ایجاد می شود و افرادی بلوف می زنند که 2 هکتار زمین به مردم واگذار تا نهال کاری و کشاورزی کنند و دولت دیگر دیوار و حصار کشیدن را ممنوع اعلام می کند .

 خطیب جمعه قاین به موضوع ویلاسازی اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس که قوانینی را طرح می کنند باید بین جنگلهای آستارا و گیلان و بین  بیابانهای کویر فرق بگذارند .

وی افزود: در جنگلهای گیلان و آستارا برای ویلا سازی و دیوار کشی باید 200 تا 300 اصله نهال قطع شود امادر دل کویر برای  ایجاد ویلا و دیوار کشی بیش از200اصله نهال توسط صاحبان این زمینها غرس و آبیاری و علاوه بر ایجاد یک مکان تفریحی برای خود و خانواده به طبیعت کویر هم کمک می کنند.

حجت الاسلام رحمانی گفت: دولت مردان و قوه قانون گذار برای مناطق کویری باید تشویقی هم در نظر بگیرند نه این که همه قوانین رابرای کل مناطق یکسان قلمداد کنند.

وی در پایان به موضوع خوراکیهای طبیعی اشاره کرد و گفت: در دل طبیعت گیاهانی می روید که کندن بیش از حد آن منابع طبیعی و مرتع های دامی را در آینده با مشکل مواجه می کند و لذا محیط زیست حق دارد که با افرادی که در دل طبیعت مقدار زیادی از گیاهان را می کنند برخورد کندولذا خواستار توجه بیشتر روستائیان دراین ایام از سال به این موضوعات شد.

 

انتهای پیام/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.