دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28613  |  
تاریخ انتشار : 14 اسف 1397 - 23:59
یادداشت/
زنگ خطر
مهم ترین نیاز اولیه توسعه اقتصادی، وجود نیروهای جوان، فعال و کارآمد است. بنابراین، کاهش جمعیت موجب پیری جمعیت است که خود مانعی برای رشد و توسعه اقتصادی خواهد بود.

 حضرت آیت الله خامنه(حفظکم الله): یكی از خطراتی كه وقتی انسان درست به عمق آن فكر میكند، تن او میلرزد، این مسئله‌ی جمعیّت است.(۱۳۹۲/۰۹/۱۹)

 

زنگ خطر

درچند روز گذشته آمارهایی از سوی رئیس محترم اداره ثبت احوال شهرستان قاینات بیان گردید که حاکی از اطلاعاتی بسیار ارزشمند، مهم و قابل تأمل می باشد.

 

اما اجازه دهید ضمن قدردانی از زحمات ایشان و کارکنان خدوم و زحمتکش آن اداره،  تعارف را کنار گذاشته و به فرموده رهبر عزيز مان كه فرمودند؛ یكی از خطراتی كه وقتی انسان درست به عمق آن فكر میكند، تن او میلرزد، این مسئله‌ی جمعیّت است.(۱۳۹۲/۰۹/۱۹) توجه مسئولین را به خطر کاهش جمعیت درشهرستان قاینات بیشتر جلب نماییم.

 

 

زنگ خطری که  از سال ها پیش به صدا درآمده؛ لیکن امروز با اعلام این آمارها امیدواریم صدایش به گوش مسئولان محلی و به جهت هم مرزی با کشور افغانستان به گوش مسئولان کشوری نیز برسد ، تا در راستای جلوگیری از خسارت های جبران ناپذیر آن در آینده، تدبیر، برنامه ریزی و اقداماتی را مبذول نمایند.

 

 به گفته رئیس آن اداره، در سال جاری 1945 واقعه ولادت در شهرستان قاینات به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 2140 واقعه بوده است،  9/1 (نه و یک دهم درصد) کاهش داشته است.

 

قطعاً این آمار اگر برای شهروندان  تأسف بار باشد برای نماینده مردم شریف شهرستان در مجلس، فرماندار و مسئولان مرتبط که به مقوله جمعیت نگاه راهبردی و استراتژیک دارند، بیش ازپیش نگران کننده و دلهره آور خواهد بود. زیرا آنها بهتر می دانند که یکی از مؤلفه های اصلی قدرت در اقتصاد، فرهنگ، امنیت، رشد و توسعه در یک شهرستان، کیفیت (جوان و پیر) و کمیت (میزان) جمعیت خواهد بود.

 

اکنون نگارنده قصد دارد تا در جهت تنویر افکارعمومی و اهمیت توجه و تأمل در آثار و پیامدهای کاهش جمعیت از سوی مسئولان که قطعاً نسبت به آن علم کافی داشته و از خطرات عدم مقابله با کاهش جمعیت آگاه و هوشیار هستند، بصورت بسیار مختصر به آثار و پیامدهای کاهش جمعیت در ابعاد توسعه اقتصادی و امنیت، به عنوان نمونه اشاره نماید.

بی شک تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان محترم ملت و دولت، امام جمعه شهرستان به عنوان صاحب نظر و حافظ پیشبرد سیاست های کلی «جمعیّت» که رهبر معظم انقلاب اسلامی براساس  بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی  و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین و آن را ابلاغ نمودند ،  کارشناسان وصاحب نظران، می توان در تدبیر، برنامه ریزی و اجرای راهکارها ، نقش بسزایی داشته باشد.

 1.  عدم رشد و توسعه اقتصادی :

مهم ترین نیاز اولیه توسعه اقتصادی، وجود نیروهای جوان، فعال و کارآمد است. بنابراین، کاهش جمعیت موجب پیری جمعیت است که خود مانعی برای رشد و توسعه اقتصادی خواهد بود. به عبارت دیگر، در شرایط کنونی که کشور ما با معضل گسل کاهش جمعیت مواجه است، این امر عامل مهمی برای عقب ماندگی و عدم توسعه شهرستان نیز خواهد بود. فراموش نکنیم که یکی از شاخصه های اصلی اختصاص منابع ملی، سرمایه ای، اقتصادی و ... جمعیت است.  

 2 . امنیت : 

 وسعت سرزمین، قدرت اقتصادی، جوان بودن جمعیت و تعداد جمعیت یک کشور از مؤلفه‌هایی هستند که در کنار توانمندی‌های نظامی قدرت یک کشور را تشکیل می‌دهند.

بی شک موقعیت جغرافیایی شهرستان قاینات به جهت هم مرزی با کشور افغانستان می بایست بیشتر مورد توجه مسئولان کشوری باشد؛ زیرا امنيت مرزی پيش زمينه امنيت داخلی كشور است و اگر بخـواهيم امنيـت كشـور تـأمين گردد، يكي از ملزومات آن تأمين امنيت مرزها و شهرهای همجوار آن می باشد. شهرهای مرزی نيـز بـه عنـوان دروازه ورودی هر كشور تحت تأثير عوامل داخلی و خارجی اثرگذار بر امنيت اين نواحی می باشند.

در یک جمع بندی می توان گفت: شهرهای مرزی به عنوان اولین سنگر دفاعی و امنیتی یک کشور قلمداد می شوند و دولت برای تقویت این سنگر می بایست نسبت به بستر سازی ، تقویت زیر ساخت های افزایش جمعیت، برنامه ریزی و تلاش های مضاعفی را داشته باشد.

در پایان کارشناسان می توانند راهکارهای بسیاری را در جهت اشتغال جوانان، تسهیل ازدواج، بالا بردن انگیزه فرزندآوری درخانواده ها، جلوگیری از مهاجرت، استقبال از ساکنین جدید و یا همان مهاجر پذیری را برنامه ریزی و تدوین نمایند.

 

لیکن برای اجرای آن لازم است از موقعیت جغرافیای خویش نیز بهره مند شویم و در وهله اول برای مسئولان عالی رتبه دولت و ملت این باور پذیرفته شود که قاینات به عنوان یک شهرستان مرزی از  جایگاه مهمی برخوردار بوده و به عنوان  خاکریز اول در ابعاد امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می بایست بیشتر به آن توجه گردد. قطعاً اهمیت تمرکز و افزایش جمعیت با تکیه بر استقرار پادگان های نظامی، امکانات، ایجاد اشتغال، رفاه و جلب رضایت ساکنان شهرستان های مرزی می تواند دیوار امنیتی کشور مان ایران را مستحکم تر نماید. 

 سلمان اسحاقی

کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی

 

نظرات کاربران

شما را به خدا حتما به آقای سلمان خان اسحاقی بفرمایید: از مسئولین دولتی وحکومتی بپرسید برای همین جمعیت کم چه کرده اید؟کدام شغل را ایجادکرده اید؟کدام امکانات رفاهی ؟بهداشتی؟و... پوشک فلان قیمت با گوشت 100 هزارتومانی وشهریه ی مهدکودک ومدارس را چگونه پرداخت کنیم؟؟؟؟؟؟!!!!!!شما را به خدا از جمعیت زیاد دم نزنید.
سلام علیکم. نخست قدردان آن هستم که این مطلب را مطالعه نموده اید.سپاسگزارم سوال شما کاملا درست است و باید دولتمردان پاسخگوی آن باشند ، لیکن عرض بنده به جهات مختلف تقدیم گردید> اول اینکه این منطقه به جهت جغرافیایی که اهمیت بسیار دارد بیش تر باید موردتوجه رئسای قوای سه گانه ، وزرا، و ... قرار بگیرد.وبرای استحکام دیواره این خانه یعنی ایران بیش تر باید امکانات ومشاغل در آن مستقر نمایند تا جمعیت این منطقه تحت تاثیر مهاجرت قرار نگرفته بلکه مهاجر پذیر شود. دوم ، قطعا می دانید کاهش جمعیت ، فقط در کم بودن ولادت و زیادی رحلت نخواهد بود ، عرض بنده به مهاجرت و صدالبته به تامین زیرساختها جهت مهاجرپذیریست. سوم ، در متن عرض نمودم که یکی از شاخصه های اختصاص منابع ملی و بودجه میزان جمعیت است ، نوک پیکان نمودار جمعیت اگر نزولی باشد ، قطعا جایگاه منابع بالا به خطر می افتد و حتی ساختارها در شهرستانمان تنزل خواهد کرد و چه بسی سرمایه داران وبخش های خصوصی حاضر نخواهند شد که در این منطقه حاضر شوند. چهارم ، نباید جلوی افزایش جمعیت را بگیریم افزایشی که فقط ولادت نیست ، بلکه بهداشت ودرمان است تا از مرگهای ناگهانی جلوگیری شود ، بلکه جاده های درست است که کشته ندهیم ، جلوگیری از مهاجرت است ، بالا بردن امکانات و... برای مهاجرپذیریست . پنجم ، مشکل بالا رفتن جمعیت نخواهد بود ، باید در پی آن باشیم که از داشته هایمان همچون مرز و... بیش تر بهره مندشویم و جمعیتمان را زیاد کنیم تا رونق اقتصادی ، شادی ونشاط و... را به ارمغان بیاوریم . ششم ، این یادداشت را به نماینده گان دولت وملت برسانید و دلایل متقن دیگری به آن اضافه کنید تا حاز حق تان دفاع و آنرا محقق کنن ، سرزمینمان جایی نیست که این توانمندی در آن نباشد که جمعیت زیادی را درخود نپذیرد. عزیز وسربلند وپیروز باشید
شما را به خدا قسم حرف از جمعیت زیاد نزنید برای همین جوانان فعلی (شغل وازدواج ومسکن )چه کرده اید؟؟؟؟!!!!! فرزندکمتر زندگی بهتر
سلام علیکم باتشکر از مطالعه این یادداشت و پی نوشتتان. لطفا پاسخ اول را مطالعه فرمایید. عزیزوسربلندوپیروزباشید
سلام آقای اسحاقی اگر انشاالله روزی زیر ساختهای کشور با چشم اندازکارشناسی شده وبلند مدت درست شد ،قطعا جامعه ای جوان وپویا خواهیم داشت چون همه ما مسلمانیم ومسلمانان در این حیطه کوتاهی نمی کنند .این فقط عوامل بازدارنده مقطعی از جمله بیکاری - رکود تورم - عدم برنامه ریزی مداوم و... است که کمی مشکل به نظر میرسد واین حتما با درایت مقام معظم رهبری انشاالله حل شدنی است
سلام علیکم باتشکراز مطالعه و پی نوشتتان. بسیار نکات ارزشمندی را اشاره نمودید . عزیزوسربلندوپیروزباشید

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.