دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28456  |  
تاریخ انتشار : 30 آذر 1397 - 09:11
مسئولین می توانند به عنوان مدیر نظام اسلامی و بدون اینکه هزینه گزافی بر آنها تحمیل شود به نمازگزاران جمعه خدمات رفاهی – فرهنگی ارائه و به ستاد نماز جمعه در پیشبرد بهتر امور اجتماع بزرگ مردمی شهرستان کمک کنند .

به گزارش نسیم قائن ، نماز جمعه که به فرموده حضرت امام خمینی (ره) یکی از اولویت های نظام اسلامی و موجب بیداری مردم می باشد و در کلام مقام معظم رهبری مظهر عزم ملی و تربیت اسلامی خوانده می شود از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و در جریان مبارزه با توطئه جریان های نفاق و نیز در شرایط خاص اجتماعی - سیاسی از کارکردی برجسته برخوردار بوده و مهمترین جایگاه و پایگاه مردمی – فرهنگی بوده است .

نماز جمعه همچنین مهمترین اجتماع انقلابیون در مبارزه با گروه های معاند و مؤثرترین پایگاه در پشتیبانی تجهیزاتی و تأمین نیروی انسانی دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی بوده و به فرموده مقام معظم رهبری شوق جهاد فی سبیل الله را در دل ها تحریک می کرده است .

این فریضه الهی که در قرآن کریم و روایات و احادیث متعدد بر آن تأکید فراوان شده است همچنین از بدو استقرار نظام اسلامی، مهمترین و صادق ترین تریبون و اجتماع در روشنگری و ارائه تحلیل های سیاسی - اجتماعی بوده و سنگر امید بخش و امیدآفرین جوانان  و شهروندان نام گرفته است .

نماز جمعه بعنوان مهمترین پایگاه فرهنگی و سنگر مقدم جبهه فرهنگی و جنگ نرم دشمن البته با روشنگری و ارائه تحلیل های به موقع و با برخورداری از اعتماد و تکیه مردمی، حرکت دشمن و بدخواهان داخلی را در این نقطه مرزی از میهن اسلامی متوقف و با شکست مواجه کرده و توانسته است با جلب مشارکت شهروندان و فراخوان بسیج عمومی در جهت عمران و آبادانی منطقه و دفاع از محرومین گام های جدی و مؤثری بردارد .

همینطور این پایگاه سیاسی - عبادی در جبهه اخیر مقابله با هجمه ناجوانمردانه فرهنگی و اقتصادی دشمن، مسئولیت و وظایف بر زمین مانده بسیاری از دستگاه های فرهنگی شهرستان را در اطلاع رسانی، امید بخشی، مطالبه گری، دفاع از جایگاه و پایگاه جوانان و نوجوانان، حمایت از شهروندان و ... را به دوش کشیده و بعنوان سدی مستحکم و اطمینان بخشی در برابر نفوذ دشمن از منافذ غفلت دستگاه های فرهنگی و آسیب جدی به شهروندان و جوانان و نوجوانان شناخته می شود .

در این راستا گام هایی که در صیانت و سالم سازی فضای فکری – فرهنگی جوانان و نوجوانان بایستی از سوی کمیته های فرهنگی شوراهای اسلامی، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و فرهنگی – هنری برداشته می شد و پیوست فرهنگی که سایر دستگاه ها در طرح ها و برنامه های خود بایستی دنبال می کردند، گوشه ای از مسئولیت خطیری است که سنگر نماز جمعه در شهرستان به دوش می کشد و متولیان فرهنگی و اجرایی بدون هرگونه هزینه و تلاشی از خدمات فرهنگی- اجتماعی و سیاسی آن بهرمند می شوند و وظایف شان تسهیل می گردد .

با این همه و در حالی که جلسات کم محتوا و برخی فعالیت های ضعیف و صوری فرهنگی در شهرستان مورد حمایت چندین دستگاه اجرایی و اداری قرار می گیرد اما توجه به نیازمندی های این سنگر مردمی همچنان در غفلت و کم توجهی جدی قرار دارد و به نظر می رسد منابع دستگاه های فرهنگی از آن دریغ می شود و انجمن ها، کمیته ها و دستگاه های فرهنگی - اجرایی شهرستان به وظیفه و مسئولیت خود در برابر این مهم واقف نبوده و عمل نمی کنند و رفاه نسبی و شرایط مطلوبی را برای نمازگزاران و اجتماع عبادی – سیاسی جمعه و در راستای جذب حداکثری جوانان و نوجوانان فراهم نمی نمایند .

علی کاظمی رئیس ستاد نماز جمعه شهر قاین در خصوص نقش و وظیفه مسئولان می گوید در نظام جمهوری اسلامی هر مسئول دو وظیفه مهم دارد یکی وظیفه سازمانی که معمولا در کشور ما که تصمیم گیری متمرکز است از بالا برای آنها دیکته می شود و مدیران در نهایت مجریان خوبی برای اجرای تصمیم های بالادستی خواهند بود و دوم وظیفه الهی است که فقط در جمهوری اسلامی معنی پیدا می کند که بنظر می رسد مدیران رده های پایین کمتر با این نوع مسئولیت آشنایی دارند .

وی در ادامه می افزاید مسئولین می توانند به عنوان مدیر نظام اسلامی و بدون اینکه هزینه گزافی بر آنها تحمیل شود به نمازگزاران جمعه خدمات رفاهی – فرهنگی ارائه و به ستاد نماز جمعه در پیشبرد بهتر امور اجتماع بزرگ مردمی شهرستان کمک کنند .

از طرفی مشارکت مسئولین شهرستان در امور نماز جمعه و حضور در بین مردم و صفوف نمازگزاران حداقل کاری است که مدیران دستگاه های اجرایی و فرهنگی می توانند در راستای جذب جوانان و حذف فاصله بین مردم و مسئولین انجام دهند و این امانت و پایگاه سیاسی - عبادی که به فرموده حضرت امام (ره) از اولویت های نظام اسلامی است را تقویت نمایند و بدینوسیله در جهت تحقق مطالبات شهروندان و توسعه و پیشرفت قاینات گام بردارند .

نگارنده نیز که گوشه ای از واقعیت ها و مطالبات شهروندان را در این نوشته گردآوری کرد رجاء واثق دارد پایگاه عظیم فرهنگی – مردمی قاینات، پیوسته محور همکاری، وحدت و تعامل صادقانه مردم و مسئولین بوده است و قطعاً مشکلات و مطالبات مردمی که از طریق این تریبون مقدس بعنوان ضرورت، تذکر داده می شود با نگاهی منصفانه و واقع بینانه و در راستای توسعه و پیشرفت قاینات از سوی مدیریت عالی شهرستان مورد پیگیری و اقدام قرار می گیرد و با پاسخ به ندای صادقانه و خیرخواهانه خطیب جمعه شهرستان در خدمت بی منت و هوشمندانه به شهروندان، گره نمی شود و نمی تواند و نمی گذارند یکی پس از دیگری از مشکلات شهروندان گشوده گردد و یک بار دیگر در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حرکتی جهادی – بسیجی و مسئولانه، شوق جهاد فی سبیل الله و خدمت به مردم در دل ها تحریک شود .

 

محمدرضا فرخی

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.