دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28345  |  
تاریخ انتشار : 10 آبا 1397 - 22:12
رئیس اداره بهزیستی قاین ازغربالگری بیش از8 هزار کودک 3 تا 6 سال تا پایان سال جاری جهت پیشگیری از تنبلی چشم در شهرستان قاینات خبر داد.

به گزارش نسیم قائن ، زنگنه رئیس بهزیستی قاین  با اشاره به آغازبرنامه غربالگری پیشگیری  از تنبلی چشم از نیمه مرداد در سطح شهرستان اظهار کرد: هدف از اجرای این برنامه پیشگیری از ابتلا به تنبلی چشم وتشخیص و درمان بهنگام سایر اختلالات چشمی در کودکان است.

 

وی افزود: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم برای کودکان 3 تا6 سال انجام می شود که امسال حدود 8250 کودک در این طرح مورد تا پایان سال مورد غربالگری قرار خواهند گرفت.

 

 

زنگنه تصریح کرد :در غربالگری امسال تعداد 3 پایگاه دائم و مربی در شهر های قاین ،خضری دشت بیاض و آرین شهرفعالیت خواهند کرد .

 

رئیس اداره بهزیستی قاین بیان داشت: والدین کودکان 3 تا 6 ساله تنبلی چشم را جدی بگیرند چرا که اگر تشخیص زود رس و به موقع انجام نشود ، مشکلات بینایی در کودکان می تواند منجر به عواقب متعدد و دائم گردد.

 

وی افزود: والدین می توانند با مراجعه به پایگاه دائم شهرستان روز های چهارشنبه و پنج شنبه ساعت8 الی13 به آدرس خیابان شهید رجایی ، میدان شهید مطهری ساختمان بهزیستی قدیم و شماره تماس 32521490 یا به واحد پیشگیری اداره بهزیستی مراجعه یا تماس حاصل نمایند و کودک خود را تحت غربالگری بینایی سنجی قرار دهند.

 

زنگنه درادامه با اشاره به طرح غربالگری شنوایی گفت: 96 درصد موالید شهرستان قاینات از ابتدای سال جاری تحت پوشش غربالگری ،تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی در بدو تولد قرار گرفته اند.

زنگنه اظهارداشت: غربالگری شنوایی ازجمله برنامه های ملی سازمان است که از سال 1387 در استان آغاز شده و شهرستان قاینات در این زمینه پیشگام است.

وی از استقرار پایگاه دائمی غربالگری شنوایی مستقر در زایشگاه بیمارستان شهدا کودکان را در بدو تولد خبرداد و گفت: مرکز آموزشی- توان بخشی خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا ترنم شهرستان قاین نیز از مهر ماه سال 1395 شروع به کار نموده ودر حال حاضر تعداد 14 کودک کم شنوا و ناشنوا از خدمات آموزشی ، توان بخشی و تربیت شنیداری این مرکز بهره مند می شوند.

ریاست بهزیستی شهرستان قاینات خاظر نشان کرد : 50درصد ناشنوایی ها علت ژنتیکی و مادر زادی دارند که ناشی از ازدواج فامیلی و اختلالات ژنتیکی است و 90درصد کودکان ناشنوا از مادران سالم متولد می شوند لذا توجه به این نکته ، مشاوره و آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج به ویژه در خانواده های دارای سابقه معلولیت و ازدواج فامیلی جهت جلوگیری از معلولیت زایی اهمیت دو چندان دارد .

وی گفت: به منظور پیشگیری اولیه اداره بهزیستی شهرستان با راه اندازی مرکز ژنتیک سروش و امضای قرارداد با آزمایشگاه پارس با شناسایی موارد مشکوک (ازدواج های فامیلی و خانواده دارای سابقه معلولیت ) تاحصول نتیجه و درمان کامل به طور صد در صدی حمایت می نماید.

زنگنه تعداد متولیدن را در نیمه اول سال جاری هزار و 50 نفر ذکر کرد و گفت: تا کنون هزار نفر غربالگری شده است و 11 نفر نیز مشکوک شناسایی شده اند.

انتهای پیام/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.