دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28329  |  
تاریخ انتشار : 5 آبا 1397 - 08:39
استمرار خشکسالی و خشک شدن اغلب قنوات کشاورزی قاینات و همچنین افت منابع آب چاه‌های کشاورزی به همراه کاهش کیفیت آب، زعفران قاینات را با تشنگی مواجه کرده است به نحوی که زعفران‌کاران معتقدند زعفران قاینات در آستانه فصل برداشت تشنه یک قطره آب است.

به گزارش نسیم قائن ، قاینات با بیش از 4600 هکتار مزارع زعفران در خراسان‌جنوبی بیشترین سطح زیر کشت زعفران را به خود اختصاص داده و سالانه قریب 20 تن مرغوب‌ترین نوع زعفران خشک را تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کند اما در روزهای آغازین آبیاری  مزارع زعفران، زعفران‌کاران قاینی در تکاپو و تلاشند تا به هر شکل و از هر منبع و روشی بتوانند مزارع زعفران خود را آبیاری کنند.

تقی‌زاده یکی از زعفران‌کاران پایتخت طلای سرخ ایران در بیان مشکلات زعفران می‌گوید تقریبا همه مزارع زعفران شهرستان با صدها تانکر آبیاری می‌شود و زعفران‌کاران پای هزینه‌های سنگین تامین آب ایستاده‌اند تا شاید امکان آبیاری به موقع برای آنان ممکن شود.

وی در ادامه می‌افزاید در گذشته برای حمایت از زعفران‌کاران منابعی از سوی کمیته برنامه‌ریزی شهرستان برای آبیاری مزارع زعفران اختصاص می‌یافت که چند سالی است این حمایت‌ها قطع شده و هیچگونه حمایتی در راستای تسهیل و کاهش هزینه آبیاری مزارع صورت نمی‌گیرد.

غلامحسین طالبی رئیس شورای اسلامی شهرستان قاینات کم شدن میزان آب و شوری آن را مهم‌ترین مشکل فرا روی زعفران‌کاران عنوان می‌کند و می‌افزاید دلال‌بازی در صنعت زعفران خصوصا در فصل برداشت و نیاز کشاورزان زیاد است و چون خرید تضمینی و حمایتی وجود ندارد دلالان با کمترین قیمت، محصول را از دست زعفران‌کاران خارج می‌کنند و چند برابر قیمت به مصرف‌کننده می‌فروشند.

سجادی مدیر جهاد کشاورزی قاین نیز سطح زیر کشت زعفران قاینات را 4644 هکتار عنوان می‌کند و می‌گوید پیش‌بینی می‌شود بیش از 18 تن زعفران خشک در شهرستان تولید شود.

وی همچنین خاطر‌نشان می‌کند در شهرستان قاینات تعداد 12 هزار و 850 بهره‌بردار زعفران‌کار فعالیت دارند که به دلیل تغییرات آب و هوایی برداشت زعفران را با 5 روز تاخیر نسبت به سال گذشته آغاز خواهند کرد.

مدیرجهاد کشاورزی قاین در ادامه می‌افزاید زعفران قاینات که به دلیل شرایط خاص آب و هوایی از کیفیت بالاتری نسبت به زعفران تولیدی سایر مناطق برخوردار است 80 درصد آن به صورت خرده‌فروشی در بازارهای داخلی شهرستان به فروش می‌رسد در حالی که قیمت زعفران در سال جاری بیش از 50 درصد افزایش قیمت داشته ولی علی‌رغم رونق صادرات این محصول، درصد کمی از زعفران قاینات و آن هم به صورت فله صادر می‌شود که نیازمند بازاریابی و توجه بیشتر در صادرات می‌باشد. سجادی توسعه آبیاری بارانی را با توجه به ادامه خشکسالی و کاهش کمیت و کیفیت منابع آب شهرستان ضروری دانسته و می‌گوید این روش باعث افزایش عملکرد و کاهش مصرف آب می‌شود لذا زعفران‌کاران باید تلاش کنند پوشش آبیاری بارانی را افزایش دهند.

زعفران‌کاری و تولید طلای سرخ دارای مزیت‌های اشتغالی، فرهنگی و اقتصادی قابل توجهی برای شهرستان می‌باشد اما علی‌رغم همه مزیت‌های این محصول، کاهش میزان آب منابع آبی و شور شدن آب، توسعه کشت زعفران را با مشکل مواجه کرده است و این در حالی است که از سطح 4644 هکتار سطح زیر کشت زعفران فقط 5 هکتار آن تحت پوشش آبیاری بارانی قرار گرفته در صورتی که بنا به اعلام جهاد کشاورزی شهرستان این روش می‌تواند افزایش عملکرد و کاهش مصرف آب را به دنبال داشته باشد.

سعید شهرستانی عضو شورای اسلامی شهر قاین و از مطلعین مزارع زعفران شاهیک قاین معتقد است در صورت ادامه وضعیت موجود در آینده نزدیک از پایتخت زعفران جهان فقط نامی باقی خواهد ماند.

وی در ادامه می‌افزاید متاسفانه به نام زعفران قائنات که از مرغوب‌ترین نوع زعفران جهان می‌باشد بی‌کیفیت‌ترین زعفران دیگر مناطق عرضه و به فروش می‌رسد و همچنین قاچاق پیاز زعفران از شهرستان و مرزها آینده زعفران قاینات را با ابهاماتی مواجه کرده است که تصمیم و اقدام جدی را از سوی کشاورزان و متولیان امر می‌طلبد.

عضو شورای شهر قاین در خاتمه خواستار حمایت دولت و مسئولین از این محصول استراتژیک شده و می‌گوید دولت باید تسهیلات و خدمات تحقیقاتی- آموزشی و نظارتی بیشتری  به زعفران‌کاران ارائه کند تا تولید زعفران که در سبد صادراتی و ارز‌آوری از جایگاه قابل قبولی می‌تواند برخوردار شود لطمه نبیند.
گزارش از محمدرضا فرخی

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.