دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28251  |  
تاریخ انتشار : 31 شهر 1397 - 19:50
تا زمانی که مسائل سیاسی با مسائل اجرایی قاطی شود شهرستان های قاینات و زیرکوه پیشرفتی نخواهد داشت.

به گزارش نسیم قائن ، روز گذشته جلسه ای با حضور تعدادی از شهروندان قاینی مقیم سایر نقاط کشور وهمچنین جمعی از شهروندان شهرستانهای قاین و زیرکوه به همت فرماندار قاین با عنوان جلسه  راههای بررسی توسعه شهرستان های قاین و زیرکوه برگزار شد

 

دراین جلسه  جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی شهرستان های قاینات و زیرکوه سخنانی ایراد کردند.

 

یکی از مهم ترین مسائلی که دراین جلسه از زبان اکثر افراد بیان شد مسئله سیاست زدگی قاینات و زیرکوه بود به گونه ای که همه این افراد چه اصول گرایان و چه اصلاح طلبان خواستار جداسازی سیاست از مسائل اجرایی این دوشهر شدند و وحدت و همدلی را مهم ترین راه توسعه شهر اعلام کردند.

محمد کریمی فرماندار قاین در جلسه هم اندیشی توسعه وعمران شهرستان قاینات  وزیرکوه  که با حضور جمعی از شهروندان قاینی و زیرکوهی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت ودرمان شهرستان قاین برگزار شد اظهارکرد: این جلسه در راستای این که چه اقداماتی وبرنامه هایی را مد نظر قرار دهیم که بتوانیم آهنگ وسرعت توسعه را درشهرستان بیشتر کنیم برگزار شده است.

وی افزود:این اصل در همه جا به اثبات رسیده است که اگر بخواهیم به توسعه بهتری برسیم راهش این است که از خودمان شروع کنیم و هم افزایی را از خود شروع کنیم .

فرماندار قاین گفت: همه ما دغدغه توسعه ورشد شهرستان را داریم و این وجه مشترک همه ماست .

کریمی گفت: همه م ا باید شهروند مسئولیت پذیر باشیم و به دنبال قهرمان نباشیم .

وی افزود: باید چرایی گریز از شهرستان پیدا شود .

فرماندار قاین با بیان این که قاینات و زیرکوه ظرفیت های بسیار خوبی دارد گفت: مردم از کش و قوس هاس سیاسی خسته شده اند وباید غرض ورزیها را کنار گذاشت وتشنه قدرت نباشیم و تشنه خدمت باشیم.

وی از همه مردم شهرستان و فعالان اجتماعی و سیاسی بدون گرایش های سیاسی خواست تا برای پیشرفت شهرستان همدل و هم صدا شوند و راهکارهای توسعه شهرستان های قاینات و زیرکوه را ارائه دهند.

 

حجت الاسلام مسعودی از فعالان سیاسی با اشاره به پتانسیل ها و ظرفیت های شهرستان های قاینات و زیرکوه گفت: دراین دوشهرستان عواملی همچون صنعت،معادن،نیروهای مستعد وبومی توانمندی داریم که از ظرفیت آنها به خوبی استفاده نشده است.

وی افزود: این جلسات زیاد گرفته می شود اما در مرحله عمل نتیجه ای حاصل نمی شود .

این فعال سیاسی توسعه منطقه را آرزوی دیرینه همه مردم دانست و گفت: برای توسعه وپیشرفت شهرستان های قاینات وزیرکوه به اراده قوی و همگرایی و وحدت و تلاش متولیان نیاز دارد که متاسفانه این وحدت و اراده قوی  وتلاش متولیان حلقه مفقوده در این مناطق است.

وی سهم قاینات و زیرکوه را نسبت به دیگر مناطق کشور و حتی استان صفر دانست و گفت: کوتاهی و کم کاری و تضعیف حق در جاهایی که می توانستیم اعتبارات بیشتری برای توسعه شهرستان جذب کنیم و انجام نشد به ضعف مدیران وتصمیم گیران وتصمیم سازان برمی گردد.

حجت الاسلام مسعودی گفت: نیروهای بومی و تاثیر گذار و باسواد و خلاقی در سطح کشور داریم که هیچ گاه از ظرفیت انها استفاده نشده است .

وی اضافه کرد: هیچ وقت به نیروهای بومی میدان داده نشده است که بتوانند در جهت پیشرفت وتوسعه منطقه وشهر خود تصمیم گیر باشند.

محمد رضا جانی یکی از شهروندان قاینی مقیم مشهد نیز دراین جلسه خواستار حمایت بیشتر از کارآفرینان بومی شهرستان که در سایر نقاط کشور فعالیت اقتصادی دارند شد و گفت: اگر بستر فعالیت ها در شهرستانها فراهم شود کارآفرینان بومی حاضر هستند در شهر های خودشان هم فعالیت داشته باشند .

جوادی از سرمایه گذاران شهرک صنعتی قاین نیز دراین جلسه با گلایه از عدم همکاری برخی از مسئولین شهرستانی با سرمایه گذاران گفت: برای حفظ تولید کنندگان در شهرستان کار خاصی از سوی مسئولین صورت نمی گیرد و سنگ اندازی های بسیاری گاها انجام می شود.

وی نبودن یک بانک اطلاعاتی از جوانان جویای کار در شهرستان را یک ضعف دانست.

این سرمایه گذار قاینی با بیان این که شهرستان توانمندی و پتانسیل های بسیار زیادی دارد ولی برای ایجاد اشتغال همکاری نمی شودگفت:باید بر حال صنعت شهرستان گریست و خواهش ما این است که فکر اساسی برای شهرک صنعتی قاینات که دل هر صنعتگری را به درد می آورد برداشته شود.

 

خالقی از فعالان اجتماعی شهرستان قاین نیز دراین جلسه با بیان این که باید صنعت های مادر در شهرستان رونق بگیرد و به سمت صنعتی شدن پیش برویم گفت:بیشترین ضربه ای که در شهرستان خورده ایم به خاطر درگیری های سیاسی بوده است وهمیشه جناح سیاسی حاکم سعی کرده است جلوی موفقیت ها را بگیرد.

وی بیان داشت:همکاری بین جناح های سیاسی خوب نبوده است و بعد از انتخابات همه باید قایناتی شویم ودریک مسیر ودر جهت آبادانی شهر حرکت کنیم.

 

خالقی گفت:جو سیاسی فقط تا روز نتیجه انتخابات حاکم باشد وبعد ازآن  همه همدل و برادر و همراه در کنارهم  باشیم تا بتوانیم کاری انجام دهیم و تا وقتی این جو حاکم باشد برای توسعه شهرستان امیدی نخواهیم داشت .

قناد یکی  دیگر از شهروندان قاینی نیز دغدغه خود را با طرح سوالاتی همچون پادگان چه شد؟دانشگاه علوم پزشکی چه شد؟ چرا دبیرخانه دائمی جشنواره فقط به یک تابلو بسنده شد و جشنواره ها در قاین برگزارنمی شود؟چرا قدرت تصمیم گیری و اختیارات مسئولین شهرستان قاینات این قدر پایین است؟چرا سرمایه گذار حاضر به همکاری می شود اما مسئولین شهر برای پیشرفت قاینات قدمی برنمی دارند؟

چرا هر 4 سال عده ای می آیند و حرفهای زیبا می زنند و بعد از انتخابات نگاهی هم به شهرهای خودندارند و در حالی که  نفوذ زیادی دارند؟

دراین کسادی بازار مردم با مالیات ها چه کنند ؟مطرح کرد.

جهان بخش از فعالان سیاسی شهرستان از دیگر سخنرانان این جلسه بودکه اظهارداشت: خراسان بزرگ در کشور مظلوم است وبا وجود داشتن 8درصد جمعیت کشور اما هنوز 5 درصد از بودجه های دولتی را نتوانسته است داشته باشد  واین به دلیل واگرایی است.

وی گفت: در مجلس که نقطه ای تاثیر گذار و استراتژیک است آدم های تاثیر گذار داشته ایم اما تشکل تاثیر گذار نداشته ایم .

این فعال سیاسی ادامه داد:درکشور بعد تهران بیشترین مجمع نمایندگان را خراسان بزرگ دارد اما نتوانسته ایم تاثیر گذار باشیم ،ظرفیت بالقوه وبالفعل را داشته ایم اما هیچ گاه کنار هم قرار نگرفته ایم.،همدلی و وحدت عوامل موفقیت هستند اما در عمل نشان نداده ایم .

وی نفس برگزاری این گونه جلسات را خوب دانست و گفت: پیشنهادات ما این است که همه جناح ها در کنار هم برای توسعه شهرستان گام بردارند .

جهان بخش به تشکیل دبیرخانه توسعه شهرستان ،شناسایی بانک اطلاعاتی ،استفاده ازظرفیت  نخبگان کشوری شهرستان و.. اشاره کرد و گفت: جلسات کاربردی تر باشد و حداقل دستور کار جلسات مشخص و در هر جلسه حداقل چند مشکل اساسی که گره درآن افتاده است مطرح تا با همفکری و کمک همدیگر بتوانیم راهی برای حل آن پیدا کنیم.

وی افزود: اولویت های شهرستان که اشتغال مهم ترین آن است با جدیت پیگیر شود و افرادی که کارشکنی می کنند به دست قانون داده شود ونگذارید حتی الامکان در مدیریت اجرائی مسئولیت داشته باشند.

گلگار از سرمایه گذاران شهرستان نیز با گلایه از عدم حمایت برخی از مسئولین از سرمایه گذاران گفت: با وجود  این که چندین میلیارداز هزینه شخصی خودم در شهرستان سرمایه گذاری کرده ام اما کمتر روزی است که اشک ما در برخی از ادارات ریخته نشود و متاسفانه به سرمایه گذاران در شهرستان بها داده نمی شود و سخت گیری های زیادی انجام می شود ومرّ قانون در شهر ما اجرا می شود.

وی افزود:به عنوان یک سرمایه گذار در شهرستان کارهایی  کرده ام که حتی در سطح استان انجام نشده است و تا به حال هزار تومان از جایی نگرفته ام ولی برای هرکاری اشک ها ریخته ام و مرا دنبال نخود سیاه ها  فرستاده اند و گره از کارم نگشوده اند.

این سرمایه گذار با بیان این که  مجوز خط دو معاینه فنی ما در حال اتمام است گفت: بعد از چندین سال هنوز مشکلات اولیه آن در سطح شهر حل نشده است و خواستار همکاری مسئولین هستم.

اسماعیل نژاد از شهروندان قاینی که سابقه بیش از 13 سال معاونت فرمانداران شهرستان رادر کارنامه خود دارد گفت:یکی از مهم ترین معضلات شهرستان قاطی کردن مسائل اجرایی با سیاست است و هرگاه این دو باهم قاطی شده است محکوم به شکست شده ایم و هرجا جدا از هم بوده اند موفق شده ایم.

وی افزود:درراستای توسعه شهرستان باید مسائل سیاسی از اجرایی جدا شود و هرکس با گرایشات خود بدون در نظر گرفتن سیاست کار رابرای توسعه شهر انجام دهد.

اسماعیل نژاد اضافه کرد:افراد منافع شخصی و سیاسی خود را از منافع شهرستان جدا کنند وهم وغمشان مسائل شهرستان باشد.

هوشیار نماینده شورای شهر زیرکوه نیز دراین جلسه با بیان این که شهرستان زیرکوه 6 سال است که به عنوان شهرستان اعلام شده است گفت:متاسفانه هنوز توسعه ای در شهر نداشته ایم و گمرک ما هم تعطیل شد وقطع به یقین اگر گمرک یزدان راه بیفتد اقتصاد زیرکوه متحول می شود.

وی افزود: زیرکوه اشخاص شاخص و ذی نفوذی در سطح کشور دارد  وباید از ظرفیت آنها برای توسعه شهر استفاده شود و آنها را موظف کنیم که برای شهرستان خود کاری انجام دهند.

وی به ظرفیت هایی همچون زرشک  اشاره کرد و گفت: اولین و بزرگترین تولید کننده زرشک کشور هستیم اما هیچ کار اقتصادی پایدار در منطقه نشده است .

وی به شهرستان شدن زیرکوه و خوسف در یک زمان اشاره کرد و گفت: وضعیت زیرکوه را با خوسف قیاس کنید و نتیجه را ببینید .

حجت الاسلام امیری از دیگر همشهریان قاینی نیز دراین جلسه بیان داشت: باید گرایش های سیاسی کنار گذاشته شود و این نشست ها برای قاینات و زیرکوه مثمر ثمر باشد.

وی افزود:با یک فکر جهادی و رویکرد جهادی برای توسعه شهر هم قسم شویم و تمام افراد موثر و مسئول با هر گرایش سیاسی در جهت رفع مشکلات گام بردارند .

وی خواستار تقویت زیرساختها و شریانها ی ارتباطی و همچنین تقسیم عادلانه اعتبارات بدون در نظر گرفتن گرایش های سیاسی شد.

شریعتی مدیر کل اسبق بنیاد شهید خراسان جنوبی و از فعالان سیاسی شهرستان نیز در این جلسه گفت: برای توسعه شهرستان نیاز به یک بسیج عمومی است و باید رقابت ها به صورت عملی به رفاقت تبدیل شود .

وی افزود: درقاینات و زیرکوه برای اثبات خودمان دیگران را تخریب می کنیم و این باید کنار گذاشته شود.

 

شریعتی گفت: واگرایی ها باید به هم گرایی تبدیل شودو تعاملات با مرکز استان برای گرفتن حق بیشتر شود.

 

 

 

نظرات کاربران

بعضی از مسئولین رده بالای شهرستان زیرکوه حاضر نیستند مردم را حتی ببینند تا چه برسد که براشان کار کنند . سیاسی کاری با خونشان آمیخته است تا جایی که .....

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.