دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28205  |  
تاریخ انتشار : 20 شهر 1397 - 23:16
رئیس شبکه دامپزشکی از تست بیش از 1205 راس گاو بر علیه بیماری سل و 1050 راس گاو بر علیه بیماری بروسلوز در شهرستان خبر داد.

به گزارش نسیم قائن ، دکتر رضا محمودی رئیس شبکه دامپزشکی قاینات بیان کرد: با انجام این تست علاوه بر کنترل بیماری، امکان شناسایی دام بیمار و حذف آن وجود دارد که این اقدام بهداشتی و ضروری برابر دستورالعمل‌های کنترلی دامپزشکی باعث پیشگیری از وقوع احتمالی بیماری در جمعیت دامی و انسانی خواهد شد.

وی  اظهار داشت : بیماری سل و بروسلوز از مهمترین بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام است که عمدتا در نتیجه مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه، تماس با دام آلوده و مصرف فرآورده‌های خام دامی آلوده، به انسان منتقل می‌شود که خوشبختانه با اقدامات بهداشتی، تشخیصی و پیشگیرانه دامپزشکی در مدت اخیر موردی از این بیماری در جمعیت گاو و گوساله شهرستان مشاهده نشده و این بیماری تحت کنترل است.

وی عنوان کرد بیماری سل یک عفونت باکتریایی است که در سال حدود ۱.۵ میلیون نفر را می‌کشد و بیشتر مرگ‌ و میر ناشی از این بیماری در کشورهای درحال ‌توسعه رخ می‌دهد و در سراسر جهان بیماری سل به عنوان دومین علت مرگ‌ومیر ناشی از بیماری عفونی در میان بزرگ‌سالان است.

وی در پایان تصریح کرد: بهترین و رایج ترین روش برای تشخیص و رهگیری دام مبتلا به سل، استفاده از تست توبرکولین می باشد، در رابطه با دامها منشا اصلی ایجاد آلودگی گاوهای آلوده بوده و دامهائی که در برابر تست توبرکــولین واکنش مثبت نشان دهند، میتوانند حیوانات سـالم را مبتلا نمایند و درخصوص بیماری بروسلوز با گرفتن نمونه خون و ارسال سرم به آزمایشگاه مرجع از ابتلای دام ها به این بیماری آگاهی حاصل میگردد.

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.