دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 27751  |  
تاریخ انتشار : 1 خرد 1397 - 00:09
راه اندازی موزه تخصصی عکس در خانه قدیمی صمدی قاین از حدود دو سال پیش بارها مطرح و هر نوبت زمانی برای این کار مقرر شد و آخرین وعده برای مهر سال گذشته بود.

به گزارش نسیم قائن ،   «شعیبی» مسئول موزه های خراسان جنوبی سال قبل گفت که خانه «صمدی» به منظور تامین فضا در حال مرمت است و پس از آن طراحی موزه انجام می شود و قرار است دوره تاریخی عکاسی کشور و تاریخچه عکس در استان به ویژه قاین به نمایش گذاشته شود.

این در حالی است که وی در جدیدترین خبرهای خود از این کار می گوید که به دلیل نبود اعتبار، کار راه اندازی موزه عکس استان به جایی نمی رسد زیرا عملیات مرمت و مطالعات آن نیاز به بودجه دارد.

به گفته وی قرار بود موزه عکس در خانه صمدی قاین که اولین عکاسخانه استان است راه اندازی شود هر چند این مکان از دو سال قبل درحال مرمت است و به دلیل نبود اعتبار، کار طولانی شده است.

3سال مرمت
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قاینات هم با اشاره به این که اولین عکاس شهرستان، مرحوم صمدی بوده است می گوید: به همین دلیل عکاسخانه که منزل وی بوده است با هدف حفظ جایگاه وی و جلوگیری از تخریب خانه، برای ایجاد موزه عکس انتخاب شد و در سه سال گذشته بنا به سازی و احیا شد و عملیات مرمت، تامین تاسیسات آب، برق و... تمام شده است. 

 

«عباسی» علت طولانی شدن روند مرمت را نوع معماری سنتی و خاص بودن کار می داند و ادامه می دهد: موضوع بعد، تملک خانه بود که کارها پیگیری و قول های مساعدی از تهران گرفته شد، هزینه هم به صورت اوراق و اسناد بهادار تامین می شود و امید است امسال خانه صمدی تملک شود. به گفته وی یکسری تجهیزات از عکاسخانه صمدی باقی مانده که حدود 20 میلیون تومان ارزش دارد و مالک وعده داده است بعد از تملک خانه به صورت رایگان به میراث تحویل دهد که بر این اساس تلاش می شود در شش ماهه اول امسال خانه تملک، تجهیزات اولیه و جدید جانمایی و موزه راه اندازی شود.

وی اضافه می کند: تملک خانه صمدی یک میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار می خواهد که از تهران تامین می شود البته شهرداری قاین هم برای این کار اعلام آمادگی کرده است و با توجه به زیاد بودن تعداد اتاق های خانه صمدی، این احتمال وجود دارد که بخشی از فضا در اختیار انجمن عکاسان شهرستان قرار گیرد.

وی می گوید: تجهیزات نمایشگاهی، دوربین های مرحوم صمدی، حدود 700 قطعه عکس و500 قطعه نگاتیو قدیمی هم جمع آوری و در میراث فرهنگی قاین نگهداری و تلاش می شود در شش ماهه اول امسال موزه به بهره برداری برسد  البته مرمت و بازسازی، باغ آرایی، تاسیسات و... انجام شده است تا اولین موزه عکس استان در قاین راه اندازی شود.

عکاسخانه صمدی دارای تاریک خانه، حوضچه ظهور و چاپ عکس است و به شماره 30594 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

خراسان جنوبی

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.