دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 27256  |  
تاریخ انتشار : 21 اسف 1396 - 17:28
در پی سیاست جدید بانک مرکزی برای عرضه ی دلار به مسافران، صف های کاذب خریداران دلار بسیار کمتر از قبل شده ولی نرخ دلار بازهم رکورد ۴۸۰۰ تومان را زد.

به گزارش نسیم قائن ، نرخ دلار امروز در بازار ارز بار دیگر رکورد 4800 تومان را زد ولی این درحالی است که صرافی های خیابان فردوسی در پاسخ به خریداران دلار و یورو می گویند: ارزی نداریم!

مشاهدات میدانی از فردوسی حکایت از آب رفتن صف خریداران دلار دارد؛ آنهم درحالی که طی روزهای اخیر در این خیابان صف های طولانی برای خریداران دلار شکل گرفته بود.

از جمله دلایلی که باعث تشکیل صف های طولانی مقابل صرافی های منتخب بانک مرکزی شده بود، اختلاف 300-400 تومانی دلار مداخله ای با بازار آزاد بود.

ولی امروز و بعد از آنکه بانک مرکزی نرخ فروش ارز به صرافی های منتخب را به بازار آزاد نزدیک کرد، رفته رفته از صف های کاذب خریداران دلار نیز کاسته شد.

دلار مداخله ای امروز در صرافی های منتخب 4790 تومان فروخته می شد. در عین حال نرخ دلار در بازار آزاد با قیمتی بیش از 4800 تومان معامله می شود.

گفتنی است از روزهای گذشته صرافی هایی که مسئولیت فروش ارز مداخله ای به خریداران دلار را داشتند، چند شرط را برای فروش ارز اعلام کرده اند که از مهمترین آنها داشتن بلیط و پاسپورت و عوارض خروج از کشور است.

برخی صرافی ها در سطح کشور برای فروش دلار به خریداران مدارک و اسناد جدیدی را مطالبه می کنند که عبارتند از: اصل پاسپورت و کارت ملی، اصل عوارض خروج،اصل بلیط و ویزا.

همچنین در این صرافی ها به هر نفر 1000 دلار ارز فروخته می شود و برای کشورهایی که نیازی به ویزا ندارد به هر نفر 500 دلار داده می شود.

با این شرایط فقط مسافران می توانند دلار مداخله ای بخرند آنهم سه روز قبل از سفرشان! فعالان بازار ارز معتقدند: مدتی بود که به مسافران خارجی ارز تعلق نمی گرفت اما از امروز رسما ارز مسافرتی با قیمتی حدود 300 تومان پایینتر به متقاضیان بفروش میرسد و دلار عمده صرافی ها نیز به قیمت بازار آزاد رسید تا بار دیگر شاهد دو نرخ مسافرتی و آزاد در بازار ارز به صورت رسمی باشیم.

محمد حسینی  نماینده مجلس در خصوص سختگیری و بررسی مدارک برای فروش ارز مسافرتی، گفت: بحث دولت این است که بتواند ارز را مستقیم به کسانی که نیازمندند بفروشند نه اینکه صرافی ها خریداری کنند بعد به واسطه ها فروخته شود و واسطه ها در ساعتی که مردم نیازمند هستند ارز را با قیمتی بالاتر ارائه دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسافر خارج از کشور با ارائه مدارت و اسناد می‌تواند ارز با را قیمتی متعادل دریافت کند، گفت: در روش گذشته افراد ارز را از صرافی‌ها خریداری و زمان‌هایی که حجم متقاضی زیاد می‌شد و ارز در بازار موجود نبود آن را با قیمتی بالاتر عرضه می کردند، در واقع بخشنامه بانک مرکزی حرکتی در جهت حفظ بازار است.

انتهای پیام/

 
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.