دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 27241  |  
تاریخ انتشار : 20 اسف 1396 - 21:01
معاون سیما از تولید ١٧ سریال با موضوع انقلاب اسلامی و ریشه های آن در سال ٩٧ خبر داد.

به گزارش نسیم قائن ، نشست اعلام برنامه های نوروزی تلویزیون با حضور معاون سیما و مدیران شبکه های مختلف در سالن همایشهای صداوسیما برگزار شد. 

میرباقری: ١٧ سریال با موضوع انقلاب اسلامی ساخته می شود

بنا بر این گزارش، در ابتدای این نشست میرباقری معاون سیما در سخنانی گفت: مثل هر سال برنامه ریزی داریم که البته امسال قوی تر است، در همه ساختارها برنامه هایی نو تدارک دیده شده است. البته در سال ٩٦ برگزاری انتخابات انرژی زیادی از رسانه ملی گرفت تا مردم در انتخابات شرکت کنند. برگزاری انتخابات در رسانه ملی به گونه ای بود که از هزینه های مرسوم جلوگیری شد و رادیو و تلویزیون مهمترین منبع برای مردم بود و انتخابات با شکوه برگزار شد.

وی با بیان اینکه  در 22 بهمن نشان دادند که پای انقلاب خود ایستادند و رسانه ملی نقش مهمی در این حضور بزرگ ایفا کرد. در اربعین هم که بزرگترین راهپیمایی بشریت است نقش رسانه ملی بی بدیل بود، چه مناسبت های ملی و چه مناسبت های مذهبی به خوبی برگزار شد، اظهارداشت:کفه تولیدات ما بر کارهای تامینی چیرگی پیدا کرد که در ساختارهای مختلف این اتفاق افتاد و می توان گفت موتور برنامه های تولیدی که تقریبا خاموش شده بود با شتاب خوبی پیش رفت. در عرصه کارهای نمایشی می توان گفت همه بزرگان سریال ساز امروز درگیر هستند. سریال هایی که بیش از 2 دهه متوقف بود با شتاب در حال حرکت است. ما امروز در حوزه نمایشی سه باکس نمایشی را که تعطیل بودند و یا کارهای تامینی پخش می کردند وارد تولید کردیم و شبکه پنج و شبکه نسیم هم اضافه شدند.

معاون سیما تصریح کرد: شهرک غزالی آنقدر درگیر است که سریال ها برای کار در آنجا باید نوبت بگیرند. زمانیکه ما کار خود را شروع کردیم حدود 1200 نفر از هنرمندان فعال بودند و الان می توان گفت حدود 8 هزار هنرمند فعال هستند و امیدواریم در آینده این عدد به 12 هزار نفر برسد.

وی ادامه داد: سال آینده 17 سریال مربوط به ریشه های انقلاب و جمهوری اسلامی روی آنتن می بریم. ما تصمیم گرفتیم جشنواره های شبکه ای داشته باشیم و هر شبکه مسئولیت دارد که یک جشنواره درباره نماز، مسجد، سلامت، مستند و طنز روی آنتن ببرد.

وی درباره برنامه های نوروزی در سال 97 نیز عنوان داشت: تعداد 9 شبکه برنامه نوروزی داریم و 78 قسمت سریال تولیدی، 232 قسمت سریال تأمینی، 274 فیلم سینمایی، 370 قسمت مستند، 600 قسمت انیمیشن، 300 قسمت مسابقه، 456 قسمت برنامه ترکیبی، 90 قسمت برنامه گفتگو محور، 209 قسمت برنامه معارفی و 113 قسمت برنامه مرتبط راهیان نور پخش می شود.

معاون سیما تاکید کرد: نوروز مصادف است با شهادت امام هادی (ع) و قاعدتا برنامه ها باید با آن زمان مناسبت داشته باشد و چون سفرهای مردم از چند روز مانده به نوروز شروع می شود از هفته دیگر برنامه های ما شروع می شود و اکثر شبکه ها از 29 اسفند برنامه های خود را روی آنتن می برند.

**کلاه قرمزی نوروز هرشب روی آنتن شبکه دو 

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو سیما در ابتدای صحبت‌های خود گفت: در سال 96 محوریت شبکه دو محوریت خانواده، معلم و مدرسه  بود.

وی ادامه داد: چند برنامه مکمل مثل تصویر زندگی چندین ماه است که از شبکه دو پخش می‌شود همچنین برنامه‌هایی مثل مثبت 2، سری جدید زنده باد زندگی، نگی که نگفتی، سوغات جنگل، مستند مسابقه فاز، قوای بی‌هیاهو از برنامه‌هایی بودند که در سال 96 پخش شدند.

مدیر شبکه دو سیما با اشاره به برنامه‌های نوروز 97 این شبکه بیان داشت: ویژه برنامه تحویل سال با اجرای محمد سلوکی و ژیلا صادقی، شب و روز 29 اسفند پخش خواهد شد. این برنامه با پایان‌بندی خاصی درباره عظمت حضور امام هادی (ع)  و نقشی که در فرستادن حضرت عبدالعظیم داشتند نشان داده خواهد شد.  همچنین سریال مسافری ری در چهار قسمت پخش می‌‌شود.

جعفری جلوه با اشاره به برنامه‌هایی که برای کودکان از این شبکه پخش شود، گفت: هر روز صبح ساعت 8:30 دقیقه یک فیلم سینمایی خواهیم داشت علاوه بر آن مجموعه نمایشی ترکیبی یک گله جا ساعت 10 صبح، سوغات جنگل، مسابقه محله، کافه‌بازی، شهر به شهر، مسابقه بهترین شغل نیز از دیگر برنامه‌های شبکه دو هستند. همچنین کلاه‌ قرمزی 97 هر شب ساعت 20 تا 17 فروردین پخش می‌شود.

وی افزود: مسابقه دست‌پخت خودمانی و مسابقه جدیدی به نام قدم به قدم که در دو نوبت شب و روز پخش خواهد شد. همچنین سریال طنز تعطیلات رویارویی به کارگردانی علیرضا امینی هر شب ساعت 21:30 پخش می‌شود.

وی با اشاره به فیلم‌های سینمایی در ایام نوروز گفت:‌ فیلم‌های سینمایی ایرانی و خارجی جذابی برای ایام نوروز انتخاب شده که هر روز ساعت 17 از این شبکه پخش می‌شود. ویلایی‌ها و نفس از جمله این فیلم‌ها هستند.

جعفری جلوه گفت: برنامه خاص و متفاوت از آسمان که درباره شهدای مدافع حرم تولید شده است هر روز ساعت 12:50 دقیقه پخش می‌شود.

مدیر شبکه دو سیما ادامه داد: برخی برنامه‌های جدید را در سال 97 به روی آنتن می‌بریم این در حالی است که این برنامه‌ها سری جدید برنامه‌هایی هستند که در سال 96 از این شبکه پخش شدند. مثل سری جدید محله گل و بلبل، برنامه ترکیبی نمایشی طنز خوش و بش با موضوع آموزش مهارت به خانواده‌ها که محمد مسلمی اجرای آن را برعهده خواهد داشت. سری جدید برنامه جیوگی نیز از این دست برنامه‌ها است.

وی با اشاره به پخش سریال جدیدی از این شبکه گفت: در راستای توجه به مدرسه و تربیت و تعلیم سریال مرگ به کارگردانی فریدون حسن‌پور با همین محوریت را از 18 فروردین پخش می‌کنیم.

**پخش ٢٠ فیلم جدید ایرانی دو نوروز 

یادگاری مدیر تأمین برنامه‌های سیما در ادامه این نشست با اشاره به برنامه‌های نوروزی تلویزیون گفت: در تعطیلات نوروز 9 باکس روزانه داریم که از هر شبکه پخش می‌شوند. شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج هر کدام یک باکس، شبکه نمایش هر روز دو باکس، شبکه کودک نوجوان و امید روزانه در یک باکس فیلم سینمایی بخش می‌کنند.

وی ادامه داد: در نوروز 97 تعداد فیلم‌های سینمایی جدید ما 133 فیلم خواهد بود که از این بین 65 درصد فیلم‌های خارجی که محصول سال 2017 و 30 درصد محصول سال 2016 هستند. همچنین در حوزه سینمای ایران 20 فیلم سینمایی داریم که از آنها می‌توان به چهار فیلم دفاع مقدسی اروند به کارگردانی پوریا آذربایجانی، ویلایی‌ها به غیبت منیر قیدی، دریاچه ماهی به کارگردانی مریم دوستی، اشنوگل به کارگردانی علی سلیمانی هستند.  علاوه بر اینها فلیم‌های ماجرای نیمروز، نفس، سیانور، آزادی مشروط، یتیم‌خانه ایران، برادرم خسرو، خانه‌ای در خیابان چهل و یکم، بیست و یک روز بعد، بیتا، مرگ ماهی، گنجه و قهرمانان کوچک از دیگر فیلم‌های سینمایی ایرانی هستند که قرار است در نوروز 97 از شبکه‌های سیما پخش شوند.

یادگاری با اشاره به زمان پخش فیلم‌های سینمایی در هر شبکه بیان داشت: شبکه یک ساعت 16، شبکه دو ساعت 17:30، شبکه سه یک بامداد، شبکه چهار ساعت 20:30، شبکه پنج ساعت 13:30، شبکه نمایش ساعت 21 و 23 و شبکه کودک و نوجوان ساعت 14:30 فیلم‌های سینمایی بخش می‌کنند. همچنین فیلم‌های سینمایی دنباله‌دار در ساعت 19 پخش می‌شوند.

** برازش: پایتخت 5 جذاب تر از پایتخت‌های قبلی است

علیرضا برازش مدیر شبکه یک سیما با اشاره به مأموریت شبکه یک گفت: مأموریت شبکه یک جشنواره مسجد است و ما با همکاری نهادهای مرتبط با مسجد جشنواره‌ای درباره برنامه‌هایی که درباره مسجد هستند خواهیم داشت. ما بهترین گروه نمایشی که در سال‌های گذشته امتحان پس داده  بودند را برای امسال و سریال نوروزی در نظر گرفتیم سریال پایتخت 5 به کارگردانی سیروس مقدم که جذاب‌تر از پایتخت‌های قبلی است هر شب ساعت 22 از شبکه یک به روی آنتن می‌رود.

وی افزود: مستند ایرانگرد، مسابقه دست‌پخت، برنامه کاردان‌ها، برنامه ترکیبی یک یک ویژه برنامه سال تحویل، برنامه وقت وقت، برنامه راهیان نور، جهان در سالی که گذشت، تسبیح صبا، فیلم‌های سینمایی و کودک و نوجوان از دیگر برنامه‌های شبکه یک سیما در نوروز 97 هستند.

* پورمحمدی: سری جدید مردان آهنین پخش می شود

علی‌اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سه سیما در ابتدای صحبت‌های خود گفت: شاید در نوروز برنامه‌های ما آنطور که مردم انتظار دارند نباشد. اما با این حال امسال بعد از چند سال وقفه به دستور آقای علی‌عسکری مسابقه مردان‌ آهنین را برای پخش آماده کردیم.

وی ادامه داد: مستند اقلیم، برنامه بهار نارنج (ویژه برنامه نوروز) که از سه روز مانده به عید پخش می‌شود از دیگر برنامه‌های شبکه سه در این ایام هستند. مسابقه زمانی برای خندیدن برنامه سمت خدا، سخنرانی تاریخی، راهیان نور در نوروز 97 از شبکه سه پخش می‌شوند.

وی با اشاره به سریال نوروزی این شبکه و همچنین فیلم‌های سینمایی که قرار است در این ایام پخش شود، بیان داشت: سریال آرماندو به کارگردانی احسان عبدی‌پور برای شب‌های نوروز در نظر گرفته شده است. همچنین فیلم‌های سیانور، یتیم‌خانه ایران و دریاچه ماهی از فیلم‌های سینمایی هستند که در این ایام از شبکه سه به روی آنتن می‌روند.

* غفوری: در سال 97 جشنواره تلویزیونی مستند برگزار می‌شود

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما با اشاره به محور اصلی برنامه‌های این شبکه در نوروز،‌گفت: محور اصلی برنامه‌های شبکه مستند در نوروز ایرانگردی و حیات وحش ایران است. مجموعه خاطرات روستا ( معرفی روستاهای ایران) در 13 قسمت هر روز پخش خواهد شد. همچنین مجموعه‌ای  حیات وحش با نام اش (مستندی درباره خرس قهوه‌ای)، مجموعه سمرقند (پخت شیرینی سنتی)، پخش بخش نهایی مستند مسابقه ضدگلوله هر شب ساعت 20، سریال مستند مسابقه خانه ما با موضوع سبک زندگی و مجموعه مستندهای جدیدی از حیات وحش که هر شب ساعت 23 پخش می‌شوند.

غفوری ادامه داد: یک مجموعه داکیو درام خارجی داریم که شامل کارهای کوتاه مستند از راهیان نور و کارهای تک‌قسمتی است که در نوروز به صورت روزانه پخش می‌شود.

وی با اشاره به پخش جشنواره‌های تلویزیونی گفت:‌در سال 96 جشنواره تلویزیونی مستند برگزار شد و در سال 97 همین جشنواره با تغییر در ساختار برگزار می‌شود.

* فیلم‌های سینمایی با رویکرد علمی و تخیلی در نوروز پخش می‌شوند

مسعود معینی‌پور مدیر شبکه چهار سیما با اشاره به شعار این شبکه گفت: شبکه چهار با توجه به شعار خردورزی تلاش کرده تا در جدول پخش برنامه‌هایش رنگ‌آمیزی فاخر را در حوزه ادب و هنر، اندیشه و علوم معارفی لحاظ کند. طی همین فیلم در تله‌تئاتر نیز در باکس‌های این شبکه قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: ویژه‌ برنامه‌های نوروزی در پایتخت کتاب ایران شهر کاشان آغاز می‌شود با نام مجله کتاب که اجرای آن به عهده محمد صالح‌اعلاء است این برنامه دو ساعت قبل از تحویل سال به روی آنتن می‌رود و در 15 روز عید با بررسی پرفروش‌ترین رمان‌های جهان ادامه پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: مستند پرتره از بزرگان نویسندگی تولید کرده‌ایم که در این ایام پخش می‌شود همچنین برنامه‌های گستره شریعت، معرفت، زاویه، چشم شب روشن، چهارسوی علم، مستند پرتره از مشاهیر ایران، برنامه جادوی تاریخ از دیگر برنامه‌های این شبکه در ایام نوروز هستند.

معینی‌پور با اشاره به پخش فیلم‌های سینمایی از این شبکه بیان دا شت: فیلم‌های سینمایی در ساعت 20:30 با رویکرد اجتماعی،‌علمی و تخیلی پخش می‌شوند این فیلم‌ها محصول سال 2015 و 2016 میلادی هستند و تلاش کردیم تا در تهیه این فیلم‌ها  از سینمای اروپا و آسیا بهره ببریم.همچنین در بخش سینمای ایران ساعت 9:30 هر روز طی برنامه‌ای بهترین فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در طول 36 سال گذشته در قالب برنامه‌ای به روی آنتن خواهد رفت..

**پخش ویژه برنامه دورهمی در تحویل سال

محمد احسانی مدیر شبکه نسیم در ادامه نشست تشریح برنامه‌های تلویزیون در نوروز 97 بیان داشت: ما امسال برنامه متعارفی برای تحویل سال نداریم، اما برنامه دورهمی از 29 اسفند از ساعت 16 تا 18 با میهمانان ویژه از شبکه نسیم به روی آنتن خواهد رفت و غیر از دو شب شهادتی که در تعطیلات نوروز داریم این برنامه هر شب ساعت 23 پخش می‌شود.

وی ادامه داد: سیاست شبکه بر این بوده که برنامه جدیدی برای نوروز تولید نکنیم چرا که معتقدیم در رقابت نفس‌گیر بیننده‌ها به برنامه‌هایی بیشتر توجه می‌کنند که سابقه ذهنی از آنها دارند و با برنامه‌های جدید کمتر ارتباط برقرار می‌کنند به همین دلیل ترجیح دادیم تا برنامه‌های قدیمی و پرطرفدارمان را ادامه دهیم.

مدیر شبکه نسیم در ادامه بیان داشت: فینال هوش برتر هر شب ساعت 19، وقتشه ساعت 20 که در هر قسمت روی یکی از اقوام ایرانی تأکید دارد. مسابقه کودک‌شو ساعت 21، برنامه ویتامین 3 روزهای فرد و جمعه‌ها ساعت 22‌، برنامه چهل‌تیکه روزهای زوج ساعت 22، فینال مسابقه خانواده باحال 18 اسفند از برنامه‌های نوروزی این شبکه هستند.

*زین‌العابدین: پخش ادامه سریال هیأت مدیره تا ماه شعبان

مجید زین‌العابدین مدیر شبکه 5 سیما با اشاره به برنامه‌های نوروزی این شبکه گفت: در ایام نوروز برای مخاطبان این شبکه 10 برنامه در نظر گرفتیم برنامه شب فیروزه‌ای از شنبه 26 اسفند به پیشوار تحویل سال نو می‌رود و برنامه تحویل سال شبکه هم محسوب می‌شود. این برنامه با طراحی جدید در ساختار و ایجاد مسابقه مردمی با حضور مردم و هنرمندان این بار از تهران به روی آنتن می‌رود و ما میزبان مردم و  حضار تهرانی در برج میلاد هستیم.

وی ادامه داد: برنامه دوستت دارم مادر و دوستت دارم پدر با اجرای کاظم احمدزاده و با توجه به مقام پدر ‌(به مناسبت تقارن روز پدر) در تعطیلات نوروز هر شب تا پایان نوروز با محوریت ترویج فرهنگ احترام به والدین و دست‌بوسی از انها به روی آنتن می‌رود.

زین‌العابدین در ادامه افزود: مسابقه پلاک 5، 5 ستاره با اجرای اشکان خطیبی و همچنین سریال هیأت مدیره از دیگر برنامه‌های نوروزی این شبکه هستند. هیأت مدیره سریالی 40 قسمتی به کارگردانی مازیار میری که بعد از 13 روز نوروز در ایام رجب و شعبان پخش آن ادامه خواهد داشت. سریال انیمیشنی ژولورن، مستند 5، برنامه زنده با ما اینجا، تا نیایش و راهیان نور از دیگر برنامه‌های نوروزی شبکه 5 هستند.

* سرشار:شبکه پویا در نوروز تا 12 شب برنامه دارد/ تفکیک کانال نهال و پویا در سال 97

محمد سرشار مدیر شبکه کودک و نوجوان با اشاره به اینکه این شبکه دو کانال پویا و نهال را شامل می‌شود، گفت: کانال پویا برای خردسالان زیر 6 سال و نهال برای 6 تا 12 سال برنامنه تولید می‌کند. در سال 96 اولویت شبکه پویا آموزش و نهال حفاظت از محیط زیست بود و ما بر اساس نظرسنجی‌هایی که داشتیم در فصل پاییز 9 عنوان برنامه بالای 60 درصد و 2 عنوان برنامه بالای 50 درصد مخاطب داشتیم در کانال نهال ویژه کودکان یک عنوان برنامه بالای 60 درصد و یک عنوان برنامه بالای 50 درصد داشتیم.

وی در ادامه بیان داشت: اتفاق مثبت دیگری که در اینجا افتاده افزایش سطح کیفی برنامه‌ها نسبت به سال 95 است در سال 95 در کانال پویا 10 برنامه برتر را بررسی کردیم که از 31 تا 62 درصد ارتقاء مخاطب داشتند همچنین در سال 96 بین 54 تا 66 درصد مخاطب از این برنامه‌ها استقبال کردند. در شبکه پویا برنامه نقاشی نقاشی 68 درصد، مهد پویا 64 درصد، خدا چه آفریده 61 درصد و همچنین در شبکه نهال در سال 95 و 96، 4 برند جدید برنامه‌ای اضافه شده است.

وی درباره جشنواره نوروزی کودکان نیز گفت: از 28 اسفند ماه جشنواره نوروزی خواهیم داشت که تا 13 فروردین ادامه دارد ساعت پخش برنامه‌های شبکه از 8 صبح تا 12 شب خواهد بود که دو ساعت افزایش زمان پخش داشتیم. در نوروز 34 عنوان برنامه جدید داریم در شبکه پویا ویژه خردسالان زیر 6 سال 10 برنامه جدید که دو برنامه تلویزیونی، 4 برنامه پویانمایی ایرانی و 4 برنامه پویانمایی خارجی داریم. همچنین فصل دو اتل متل یک جنگل، فصل دو قصه‌های ویرا، فصل دو نقاش کوچولو و فصل دو شهر قصه و کندویی‌ها و حیوانات کاغذی را  خواهیم داشت.

وی با اشاره به برنامه‌های شبکه نهال بیان داشت: برای مخاطبان بین 6 تا 12 سال 24 برنامه جدید داریم که دو برنامه تلویزیونی جدید، 13 فیلم سینمایی، 3 سریال پویانمایی ایرانی و 5 پویانمایی خارجی خواهیم داشت. همچنین فصل دو یک دو سه خنده، فصل یک من هنرمندم، بسته اذانگاهی مغرب، دو سریال کلیله و دوستان، دوستان جنگل و در بین خارجی‌ها نبض رویش، کنون اژدها،  پاندای کنگ‌فو کار، معمای جدید و پوآرو و مارپل از دیگر برنامه‌های این بخش شبکه هستند.

وی در ادامه افزود: در سال 97 روند رو به رشدی را ادامه می‌دهیم،‌بحث کاهش‌های آسیب‌های اجتماعی در دستور کار ما قرار دارد و از نظر فنی و فرآیند تفکیک، کانال نهایی و پویا، آغاز به کار خواهند کرد و بخش آزمایشی این دو شبکه به صورت مستقل آغاز خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به چند برنامه که قرار است از این شبکه پخش شود، گفت: برنامه فناوری (چهرک)، آواتا از دیگر برنامه‌های شبکه هستند.  همچنین در سال آینده انیمیشن‌هایی به طور زنده در شبکه کودک تولید و پخش می‌شوند.

**توسعه شبکه های اچ دی در سال ٩٧

مجید  شعبان‌پور رئیس مرکز تولید و فنی سیما درباره توسعه شهرک تلویزیونی ایران گفت: بحثی که امسال آن را آغاز کردیم توسعه این شهرک تلویزیونی و سینمایی بود که به 57 هکتار افزایش پیدا کرد و باعث شد تعداد سریال در همین شهرک تلویزیونی آماده شود. در حال حاضر 14 سریال در این شهرک مقابل دوربین رفت، 4 مستند، یک برنامه عروسکی و 8 برنامه ترکیبی که تمامی ظرفیت‌های شهرک تلویزیونی ایران را در دست دارد.در سال آینده نیز می‌خواهیم بخش ویژه جلوه‌های بصری را به این بخش اضافه کنیم.

وی ادامه داد: در امور دوبلاژ نیز 13 سریال با همکاری 29 مدیر دوبلاژ، 123 گوینده، 12 صداگذار در 16 استودیو انجام دادیم که ماحصل آنها شش فیلم سینمایی به صورت استریو است. همچنین مستند و انیمیشن‌ها و سریال‌هایی تولید شده که پخش خواهد شد.

شعبان پور با اشاره به اچ‌دی‌سازی شبکه‌ها گفت: شبکه‌هایی که در حال حاضر اچ‌دی هستند مثل شبکه سه مسابقه فوتبال و... را پخش می‌کنند تعداد استودیوهایی که برای سال 97 تدارک دیدم توسعه پیدا می‌کند در حال حاضر شش استودیو ما مجهز به سیستم اچ‌دی است و دوستان ما در اداره کل فنی و تولید آماده خدمت‌گذاری به شبکه‌های سیما هستند.

در ادامه این نشست مهدی سالم مدیر شبکه امید گفت:‌ در حال حاضر هفت ماه و نیم از راه‌اندازی شبکه امید می‌گذرد و در طی این مدت بیش از 750 ساعت برنامه روی آنتن رفته است.

وی با اشاره به برنامه‌های نوروزی این شبکه بیان داشت: 12 برنامه تولیدی در پنج قالب، شامل برنامه فوق‌العاده، دید و بازدید (برنامه گزارش راهیان نور، جهان ورزش، مسابقه بازی‌خور، نبرد ربات‌ها، فینال مسابقه آماده‌باش، برنامه خنده خانه، هزار و یک داستان، تک رنگ، جالبه که بدونی و همچنین 18 فیلم‌های سینمایی رئال و 18 فیلم سینمایی انیمیشن به سریال با نام بچه‌های مدرسه آلپ، مکتوبه و... برای نوروز از این شبکه پخش می‌شود.

در ادامه سفیدی مدیر شبکه سلامت در ابتدای صحبت‌هایش گفت: محور محتوایی برنامه‌های شبکه سلامت در چند بخش طراحی شده است که شامل خود مراقبتی، سالمندان، کودکان، محیط زیست و تغذیه می‌شوند. امسال شبکه سلامت برندهای اصلی شبکه و برنامه‌های تخصصی و همچنین سری جدید برخی برنامه‌ها را تولید کرده است.

وی ادامه داد: برنامه ضربان هر روز ساعت 16، مادر، کودک، تندرستی، حال خوب، سینما سلامت، نیلوفر آبی، ورزش دارو است و همچنین هر شب ساعت 22 مستند خارجی جدیدی از این شبکه پخش می‌شود.

مدیر شبکه سلامت در ادامه افزود: برنامه‌ سالم شو یا سلامت شو در حوزه سلامت و به شکل سرگرمی در دست تولید است. ان‌شاءالله در سال 97 جشنواره سلامت نیز برگزار شود و شعار آن این است که سلامت یک انتخاب نیست بلکه یک اولویت است. عمده برنامه‌های این شبکه بر حسب نیاز مخاطب شکل می‌گیرد.

حسین ساری مدیر شبکه آموزش با اشاره به مأموریت این شبکه گفت: مأموریت کلانی که شبکه آموزش دارد همان آموزش است. برنامه‌های صبحی دیگر، قندپهلو، مشاعره، همیشه خونه، موتور جست‌وجو، من می‌تونم در نوروز به روی آنتن خواهند رفت.

وی با اشاره به برنامه‌های سال آینده این شبکه بیان داشت: جشنواره‌ای تحت عنوان مهارت‌آموزی در تابستان خواهیم داشت و برنامه‌های جدیدی در دستور کار است. مثل مهارت کارگاهی و مسابقه‌هایی که آموزشی را مهارت می دهند که این برنامه‌ها بعد از ایام تعطیلات نوروز روی آنتن می‌رود.

در ادامه این نشست رحیم لیوانی مدیر مرکز صبا گفت: دست‌اندرکاران در بخش پویانمایی امسال با دست پر به میدان آمدند و برنامه‌های جدیدی را در قالب 19 مجموعه به شبکه‌ها داده‌اند و در سال آینده حساب روزافزونی خواهند داشت. برندهایی مثل پهلوانان، ماهی بادکنکی، یوز ایرانی، مثل‌نامه، مهد کودک حیوانات، بازی کنیم بخندیم، دلیله و دوستان، مهارت‌های زندگی، روباه و خروس، مجموعه عروسکی مبارک، مجموعه عروسی پهلوانان چهار و برخی میان‌برنامه‌ها و گزارش‌ها که شامل 20 کلیپ پویانمایی موزیکال، بازتولید و پخش خواهد شد.

سعید آشناب مدیر شبکه جام جم با اشاره به سریال‌های نوروزی که قرار است از این شبکه روی آنتن برود، گفت: شبکه جام جم هر روز بین 3 تا 8 ساعت برنامه دارد. این شبکه سریال‌های مختلفی را در این ایام پخش می‌کند که تمام آنها با زیرنویس انگلیسی تقدیم مخاطبان می‌شود. پایتخت 5، لیسانسه‌ها، کلاه‌قرمزی و همچنین مجموعه موسیقایی با نام فرش فیروزه‌ای که از 26 اسفند تا نوروز پخش آن ادامه دارد که از دیگر برنامه‌های این شبکه هستند.

علی حمیدی قائم مقام مرکز سیما فیلم در ابتدای صحبت‌هایش گفت:‌امسال از معدود سال‌هایی است که سریال‌ها بیشتر از باکس پخش‌شان هستند. پنج سریال داریم که چهار سریال آن در نوروز و سریال باقی مانده بعد از ایام نوروز به روی آنتن می‌رود.

وی ادامه داد: تولید فصل سوم سریال «ستایش» 7 فروردین آغاز می‌شود. سریال‌های الف فاخر که حدود 18 پروژه هستند و دو سریال موسی و سلمان به برآورد مالی رسیدند. میرباقری به همراه همکارانش در این پروژه برای انتخاب لوکیشن و لباس سفرهایی به چند کشور داشته‌اند. همچنین سریال حضرت موسی نیز در مرحله قبل از پیش تولید قرار دارد و حتی با برخی بازیگران گفت‌وگو کردند اما هنوز قطعی نیست ان‌شاءالله بتوانیم در سال آینده سریال‌های بهتری با محتوای بهتر تولید کنیم.

بخش دیگری از این مراسم به پرسش و پاسخ خبرنگاران از معاون سیما و همچنین مدیر شبکه‌های سیما اختصاص یافت.

میرباقری در پاسخ به این سؤال که تلویزیون برای تدارک برنامه‌های تحویل سال هزینه‌های هنگفتی به میهمانان اختصاص می‌دهد، گفت:‌ این موضوع را از سال گذشته پیگیری کرده‌ایم تا حدود یک ماه پیش این مسئولیت را به حوزه تأمین برنامه دادیم و از این به بعد برنامه‌های تحویل سال براساس چارچوب‌های موجود کار خود را انجام می‌دهند. جلسه‌هایی تشکیل شده و به هیچ‌وجه ارقام نجومی به هنرمندان پرداخت نخواهد شد. سال گذشته 20 درصد وزن کمی هنرمندان کمتر شد و افراد دیگر به جای هنرمندان به تلویزیون آمدند و امسال با توجه به ماهیت سال تحویل این میزان بیشتر خواهد شد. از همه حوزه‌هایی که برای مردم محبوبیت دارند چهره‌های فرهنگی، صنعتی و علمی در ویژه برنامه‌های سال تحویل استفاده خواهیم کرد.

یادگاری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره سهم فیلمهای روز سینمای جهان در تلویزیون  گفت: سینمای تجاری هالیوود همیشه مورد توجه بوده است و 20 درصد آثار برای آنها است. اداره کل تأمین برنامه خارجی وظیفه خرید فیلم‌ها را دارد اما آماده‌سازی آنها کار ما نیست. در تدارک خرید فیلم‌های بزرگ و خوبی هستیم اما فیلم‌های اسکار قابل پخش نیستند و فیلم‌هایی مثل جکی‌جان و... و فیلم‌های آسیای شرقی و آمریکا را هم می‌توانیم پخش کنیم.

احسانی در پاسخ به دیگر سؤال خبرنگار فارس مبنی بر زمان شروع پخش سری جدید برنامه خندوانه و حضور جناب‌خان و جزئیات برنامه عبدی‌شو بیان داشت: از زمانی که سوله برنامه خندوانه را از ما گرفتند این برنامه دچار تأخیر شد اما هم‌اکنون تیم نویسنده مشغول کار هستند و به محض آماده‌سازی دکور مشغول به تولید خواهند شد. اواخر فروردین و متقارن با ایام مبعث پیامبر سری جدید خندوانه از شبکه نسیم پخش می‌شود. همچنین مشکل عروسک جناب‌خان پخش شده و به تازگی با محمد بحرانی قراردادی امضا شده است.

وی درباره برنامه عبدی‌شو نیز بیان داشت: نام این برنامه به شبی با عبدی تغییر پیدا کرده است هم‌اکنون 9 قسمت از این برنامه ضبط شده اما هنوز نهایی نیست. جواد فرحانی، سیدکمال طباطبایی تهیه‌کننده و محمدحسین لطیفی کارگردان این مجموعه خواهند بود. شبی با عبدی اواخر فروردین به روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

در ادامه این نشست میرباقری درباره اینکه عروسک‌های تلویزیونی به نوعی سرمایه تلویزیون هستند، بیان داشت: در چند سال اخیر گرفتار بحث مالکیت این عروسک‌ها بودیم. حوزه حقوقی سازمان صداوسیما مسئولیتی درباره این موضوع گرفته است و عروسک کلاه‌قرمزی به طور صددرصد در اختیار سازمان قرار گرفت و طی مذاکراتی به توافقاتی رسیدیم که بتوان در حوزه‌های دیگر هم از صداپیشه‌های آنها استفاده کرد. هر برندی که مطرح می‌شود یک پیوست حقوقی در سازمان پیدا می‌کند و کار عروسک‌ها نیز بر همین اساس انجام می‌شود.

معاون سیما در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی براینکه آمار میزان بیننده‌های تلویزیون بر چه اساسی است، گفت: ما برای اینکه درباره میزان مخاطبان اظهارنظر کنیم روش‌های علمی و دقیقی در اختیارمان قرار دارد و این نظرسنجی‌ها در همه بخش‌های جامعه انجام می‌شود. مرکز مطالعه و تحقیقات بیش از پنج دهه مشغول به کار هستند و اساتیدی در بخش نمونه‌گیری در این مراکز کار می‌کنند. هیچ مرکزی از نظر قدمت نظرسنجی به اندازه سازمان صداوسیما نیست. حدود 35 تا 40 درصد مردم ایران از شبکه‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند. برخی از شبکه‌های اجتماعی و مجازی و برخی نیز تلویزیون خودمان را می‌بینند و نباید صرف این موضوع بگوییم که اگر برای مثال فردی در طول روز ماهواره نگاه می‌کند او دیگر نمی‌تواند تلویزیون ایران را ببیند.

میرباقری درباره اینکه در این دو سال اخیر آمار رضایت مخاطبان از آثار نمایشی منتشر نشده است، گفت:‌ درست است این کار باید به زودی انجام بگیرد و ما حتماً در آینده نزدیک این کار را انجام می‌دهیم.

وی درباره ساخت سریال موسی و سلمان نیز گفت:‌تمامی موانع برای ساخت این دو سریال از نظر مالی برطرف شده و ما برای ساخت این سریال‌ها با تأمین مالی پیش می‌رویم. هر دو گروه فعال هستند و من دیشب آخرین جلسه قبل از  تولید این سریال را با داود میرباقری داشتیم. او به تازگی از سفر مغرب برگشته و امیدواریم در نیمه دوم سال 97 سریال سلمان را مقابل دوربین ببرد.

کرد: میرباقری بر بخش حجاز سریال «سلمان» کاملا تسلط دارد و لوکیشن این بخش نهایی شده است. درباره بخش بیزانس هم 90 درصد انتخاب ها انجام شده و مرحله تیسفون هم در حال انجام است. این کارگردان حتی کست خود را نیز انتخاب کرده و در حال نهایی کردن آنهاست. پیش تولید این اثر به سنگینی انجام می شود تا زمان تولید کم باشد.

میرباقری درباره اینکه چندی پیش پخش برنامه ناصر ملک‌مطیعی متوقف شد، گفت: آن برنامه، کار خودسرانه ای بود که تهیه کننده بدون هماهنگی با ما انجام داده بود، از همین رو هم آن شبکه و هم تهیه کننده توبیخ شد. ما اجازه نداریم با شخصیت کسی خلاف ادب برخورد کنیم اما این برنامه جزو برنامه های ما نبود و خودسرانه انجام شده بود. به همین دلیل ما هم مراتب عذرخواهی خودمان را از این حیث که یک کار غیرحرفه‌ای انجام شده بود، اعلام می کنیم.

وی درباره اینکه چندی پیش در برنامه «دورهمی» هم این اتفاق افتاده بود، گفت: به هر حال ما چارچوب هایی داریم بنابراین آن برنامه هم طبق ضوابط ما انجام نشده بود. به هر حال جایی که پول مطرح می شود بعضی وقت ها حرکت غیرحرفه‌ای انجام می شود، از همین رو اگر تهیه کننده حرفه ای نباشد، چنین اتفاقی رخ می دهد.

میرباقری درباره حضور اسپانسرها که باعث می شود برنامه ها را تحت تأثیر قرار دهند، عنوان کرد: چانچه منابع مالی ما تأمین شود دیگر نیازی نیست از طریق دیگر منابع خود را تأمین کنیم. با این حال ما به سمت قانونمندتر کردن اسپانسرها حرکت می کنیم.

وی درباره حضور کتایون ریاحی در برنامه «دورهمی» که بر خلاف حضور ناصر ملک مطیعی با هماهنگی انجام شده بود، بیان کرد: پخش قواعدی فنی شامل رنگ، و صوت و ... دارد و اگر چنانچه برنامه ای در زمان مناسب به واحد پخش نرسد نمی تواند پخش شود.

معاون سیما درباره ساخت سریال در حوزه امور استان ها که اعلام شد حدود 30 سریال فاخر قرار است ساخته شود، گفت: سریال های فاخر بودجه معینی دارند که در حوزه سیمافیلم پیگیری می شود. 

میرباقری درباره تکلیف برنامه «هفت» اظهار کرد: برنامه «هفت» به دلیل انتخاب مجری با مشکلاتی مواجه شد اما بالاخره در 10 روز جشنواره ملی فیلم فجر روی آنتن رفت و الان در پی این هستند که مجری مناسبی را انتخاب کنند. جایگاه اصلی برنامه های سینمایی در شبکه سه است و با انتخاب مجری برنامه دوباره فعال می شود.

وی با اشاره به مشکلات بودجه در ساخت سریال ها بیان کرد: بخشی از بودجه ما را دولت پرداخت می کند و از میزان بودجه ناکافی ما حدود چند صد میلیارد پرداخته نشده است. چنانچه 70 درصد بودجه در حوزه های دیگر سازمان پرداخته شده باشد، حدود 90 درصد بودجه در بحث آثار نمایشی پرداخت شده است. در سال های قبل عده زیادی بیکار بودند و الان آن ها مشغول کار هستند و حالا مسأله این است که طلبکاری مالی دارند که تعدادشان به حدود چند درصد می رسد که آن ها را هم پرداخت می کنیم.

انتهای پیام/

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.