دفتر مقام معظم رهبری

آخرین اخبار

کد مطلب: 24832  |  
تاریخ انتشار : 22 آبا 1396 - 22:53
مسئول نهاد کتابخانه های عمومی قاین گفت: بیش از13هزارو700نفر عضو کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات هستند.

 مددی مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن  با اعلام برنامه های هفته کتاب وکتابخوانی در شهرستان اظهارکرد:امسال از روز 20تا26آبان به عنوان هفته کتاب وکتابخوانی نامگذاری شده است.

وی افزود: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته دراین هفته برنامه های روتین از جمله دیدار با امام جمعه،دیداربافرماندار،غبارروبی مزار شهدا،عضویت  وتمدید رایگان درهفته کتاب وکتابخوانی ،رونمایی از چند اثر از نویسندگان بومی شهرستان،بازدیدمدارس از کتابخانه های سطح شهر،برگزاری مسابقه نقاشی با موضع کتابخوانی و... را نیز خواهیم داشت.

مددی ادامه داد: علاوه بر برنامه های اعلام شده با همکاری اداره آموزش وپرورش شهرستان ،نویسندگان در مدارس حضور می یابند ودرکلاسها در مدت 10تا15دقیقه در خصوص نویسندگی وتجربیات خود واهمیت کتاب وکتابخوانی صحبت خواهند کرد.

مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات در ادامه با اشاره به این که بایستی فرهنگ کتاب وکتابخوانی در بین مردم بیشتر شود گفت: یکی از طرح هایی که در جهت ترویج فرهنگ کتاب خوانی با همکاری شهرداری وشورای شهر وفرمانداری در دستور کار قراردارد ایجاد فضای کتابخانه آزاد در برخی از محل های شهرستان است .

مددی در ادامه با اشاره به دیگر برنامه هایی که در طول سال در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی در سطح شهر برگزار می شود گفت: نشست های کتابخوانی با محوریت مهد های کودک ومدارس با همکاری بهزیستی وآموزش وپرورش،برگزاری برنامه های بلند خوانی کتاب،قصه خوانی وقصه گویی برای کودکان در مدارس ومهد کودکها  از دیگر برنامه های کتابخانه های شهرستان است .

وی به طرح کوله کتاب در مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست اشاره کرد وگفت: دراین طرح کتابداران با حضور در این مراکز کتاب را به مدت 2هفته به صورت امانت در اختیار کودکان قرار می دهند وهمچنین نشست های کتابخوانی نیز دراین مراکز برگزار می شود.

مددی یکی از طرح های فعال در شهرستان را کتابخانه سیار عنوان کرد وگفت: این کتابخانه سیار 4500جلد کتاب با 800عضو فعال دارد و14روستا و2خوابگاه دانش آموزی در سطح شهرستان را پوشش می دهد.

مسئول نهاد کتابخانه های شهرستان قاینات ،تعداد کتابخانه های فعال شهرستان را 15باب کتابخانه فعال با عضویت بیش از 13700عضو نام برد وگفت: از این تعداد 12کتابخانه نهادی و3کتابخانه مشارکتی است  و37نیروی انسانی  دراین کتابخانه ها مشغول به کار هستند.

به گفته مددی 146هزارو85جلد کتاب در کتابخانه های شهرستان قاینات برای استفاده عموم مردم موجود است.

مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات درادامه با اشاره به  کتابخانه های در حال ساخت در سطح شهرستان گفت: کتابخانه خیر سازشهید کاوه  روستای بیهود با اعتباری بالغ بر90میلیونتومان ساخته شده است و85درصد آن را مردم وخیرین تقبل کرده اند و25میلیون نیز برای آن تجهیزات خریداری شده است ودر انتظار مجوز نیروی انسانی است وبه محض جذب نیروی انسانی شروع به کار وراه اندازی خواهد شد.

وی ادامه داد: ساختمان کتابخانه صاحب الزمان(عج)روستای پهنایی آماده بهره برداری است وجزء طرح هایی است که ساختمان آن توسط بسیج سازندگی ساخته شده است ودیوار چینی وسرویس بهداشتی نیز در دستور کار است وبه زودی این کتابخانه نیز به بهره برداری خواهد رسید..

کتابخانه روستای تیغاب نیز سقف آن ریخته شده است وبا کمک خیرین جامعه یاوری در حال ساخت است وبرای تکمیل این پروژه حدود 20میلیون تومان را مردم ودهیاری کمک کرده اند وقرار است50میلیون نیز جامعه یاوری برای تکمیل کتابخانه تیغاب هزینه کند واز محل اعتبارات امسال نیز 60میلیون تومان برای این کتابخانه تخصیص اعتبار شده است ودر صورت تامین اعتبار پیش بینی می شود این کتابخانه تا خرداد 97به  بهره برداری برسد.

وی به ساختمان کتابخانه واعظ اسفدنی شهر اسفدن اشاره کرد وگفت: در سال گذشته 100میلیون تومان برای این پروژه اعتبار گذاشته شد که خوشبختانه 95میلیون تومان آن تخصیص اعتبار شد وساختمان با این اعتبار با تا مرحله سفت کاری پیش می رود ودر سال جاری نیز 200میلیون تومان  برای تکمیل آن گذاشته شده است وامیدواریم این پروژه تا پایان سال 97به بهره برداری برسد.

مددی به اعتبارات سال جاری نهاد کتابخانه های عمومی برای شهرستان اشاره کرد وگفت: بالغ بر 2میلیارد و200میلیون  برای پروژه های در دست احداث شهرستان قاین شامل کتابخانه واعظ اسفدنی،محوطه سازی کتابخانه شهدای خضری دشت بیاض وکتابخانه صاحب الزمان (عج)پهنایی،کتابخانه مرکزی قاین،کتابخانه تیغاب ،کتاب خانه جوادالائمه قاین وبازسازی کتابخانه عمومی اعتبار گذاشته شده است .

وی ابراز امیدواری کرد  که با تخصیص اعتبارات امسال به خصوص اعتبار 1میلیاردو480میلیونی کتابخانه مرکزی قاین بتوانیم تا مرحله سفت کاری پروژه را پیش ببریم  وبر اساس قول آقای قلم چی چنانچه  این پروژه به مرحله 50درصدی برسد این بنیاد حاضر است مابقی پروژه را تکمیل کند .

مددی همچنین از تجهیز وتکمیل ساختمان قدیم کتابخانه خضری دشت بیاض به عنوان کتابخانه کودکان خبر داد وگفت: این کتابخانه به عنوان شعبه ای از کتابخانه شهدای خضری دشت بیاض وبا محوریت کودکان فعالیت خواهد کرد.

مسئول نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: در صورت اعلام نیاز کتابخانه تخصصی کودکان با نیروی مستقل در شهرستان قاین نیز راه اندازی خواهد شد.

 

انتهای پیام/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.