دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 24348  |  
تاریخ انتشار : 15 مهر 1396 - 12:10
روستای بیهود با نقاط متنوع گردشگری خود یکی از بهترین مناطق سرسبز و خوش آب و هوای شهرستان قاینات در بحث گردشگری می باشد .

به گزارش نسیم قائن ،درایام محرم هرکجای این خطه حسینی می رویم، حال وهوای محرم به مشاممان می رسد ، حال وهوایی که با وجود مزارهای شهدا بیشتر کربلایی می شویم.

15مهرماه درتقویم کشوربه نام روزروستانامگذاری شده است واین امر بهانه ای شد تا در صبح یک روزپاییزی ودر ایام محرم به روستایی شهید پرور بیهود برویم که 40 شهید را برای زنده ماندن نهضت حسینی تقدیم اسلام نموده است و حالا که در کوچه ، پس کوچه های آن که کتیبه ها وبیرق های یاحسین ، یازینب وعباس دیوارها را پوشانده است قدم می زنی چشمانمان به نام شهداء در سر در هرکوچه متبرک می شود .

 

روستایی که سردار شهید کاوه در آن زاده شده است تا روزی در دفاع از انقلاب واسلام همچون خورشیدی بدرخشد وبا درخشش خواب را برای چشمان یزیدیان زمان خویش در میدان نبرد حرام نماید، تا تاریخ از او برای جوانان آینده الگویی حسینی یادنماید.

این روستا در کنار شهیدان خود که شمع محفل بشریتند عالمان ومشاهیربزرگی همچون حاج شیخ محمدعلی خراسانی،، شهیدفضیلت شیخ حسن بیهودی، آیت الله شیخ عباس خالصی بیهودی، حجه الاسلام سیدحسن حسینی( نماینده ادوار قاینات درمجلس شورای اسلامی) و... را برای ترویج دین اسلام در خود پرورش و محفوظ داشته است.

 وجود امامزاده عبدالغفار در کنار شهدا ، عالمان ومشاهیر بر فخر ومباهات این روستا افزوده است تا از برکات امامزادگان سرزمین ایران نیز دور نیفتند.

از روستای بیهود باقدمت هزارساله  ، مرکز دهستان پیشکوه دربخش مرکزی قاینات که بیش از 500 خانوار و حدود 2000 نفر جمعیت دارد برایتان می نویسم ، روستایی که نامش کلمه ای فارسی وبه معنای چیزی است که از رنگهای مختلف تشکیل شده باشد، باهوای نیمه معتدل ملایم خویش در 50 کیلومتری جنوب غربی قاین قرار گرفته است.

قدم زدن در این روستا شما را مجذوب درختان سربه فلک کشیده ورنگهای مختلف تپه ها و کوهستان هایی که با رنگهای سبز ، قرمز، خاکستری، زرد، قهوه ای و... که گویای وجه تسمیه بیهوداست می کند و گوشهایتان را در این حین که از مشاهدات لذت می برید با صدای شر شر آب نوازش می دهد.

 

اگر چه خشکسالیهای اخیر درمنطقه اکثر جوانان این روستا را به کلان شهرها کشانده است اما حدودیکسال است که جمعی از بزرگان روستا وآنانی که دلشان برای توسعه روستا می تپد طرح  توسعه وعمران بیهود رادردستور کار قرار داده اند.

با توجه روند کاهش جمعیت در بیهود ، با هم فکری گروهی از دلسوزان و افراد تحصیل کرده متعلق به منطقه،در یک حرکت کاملا خود جوش و مردم نهاد، از اوائل مهر ماه سال 1395 ستاد توسعه،عمران و اشتغال بیهود تشکیل شدتا بتوانند باهدف ایجاد جاذبه و انگیزه جهت مهاجرت معکوس جوانان، ایجاد فضای مناسب و جاذبه جهت بازگشت برخی افراد بازنشسته، جلوگیری از مهاجرت جوانان منطقه با ایجاد فرصت های شغلی، توسعه و عمران بیهود با توجه به پتانسیل های منطقه، را محقق نمایند.

درهمین راستا نیز اقدامات خوبی در زمینه اشتغال در روستا انجام شده است وچند طرح نیز به مسئولین شهرستان واستان معرفی شده وکارگاههایی هم در روستا تشکیل شده است وبه طوری که بانوان با آموزش های حوله بافی وجاجیم بافی این دوصنعت فراموش شده روستارا احیا کرده واکنون حدود25نفر از بانوان روستا  مشغول به کار شده اند .

 

اگرچه بانوان این روستا به همت همشهریان خوددر کلان شهرها مشکلی برای فروش محصولات خود ندارند اما به گفته مربی ومسئول این کارگاه آموزشی به دنبال تنوع محصولات نیز هستیم وبه نوعی که تاکنون اقلام دیگری را از همین حوله بافی تولید وروانه بازارکرده ایم وبرای آینده هم برنامه هاوهدف هایی را تعیین کرده ایم.

علاوه بر فعال کردن صنایع دستی روستا چند طرح دیگر اشتغال زایی با اهداف بلند مدت وکوتاه مدت در دستور کار این کارگروه قرار گرفته است.

جمع کثیری ازجوانان جویای کار روستا که اکثرادر کلان شهرها ازجمله مشهد وتهران مستقر هستند از طرح های پیشنهادی اعضا استقبال کرده اند وقطعا با راه اندازی کار گاههای تولیدی دراین روستا،شاهد رونق اقتصادی در روستای بیهود خواهیم بود.

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.